Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: to jest nowy człowiek, który potrafi z piekła zrobić niebo!

Julia Saganiak

- Znaleźć taki sposób przeżywania wiary, który ci oświetla twoją pracę. Macie to? Żeby wiara schodziła się z twoją pracą, żeby przeżywać pracę w perspektywie konkretnie rozumianej wiary, konkretnego doświadczenia Boga. To jest dojrzałość w wierze – mówił kard. Ryś.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 50. rocznicę śmierci Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej kard. Grzegorz Ryś celebrował Mszę św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Łodzi, gdzie przyjęła sakrament Chrztu św., I Komunię św. i zawarła związek małżeński. Na Eucharystię przybył abp senior Władysław Ziółek, bp Marek Marczak, pielęgniarki, położne, lekarze, duchowieństwo i świeccy, aby modlić się o jej beatyfikację.

Podczas homilii metropolita łódzki odniósł się do czytania z Księgi proroka Izajasza o Bożej obietnicy. – W tej nowej ziemi, nowej Jerozolimie, słyszeliśmy, będzie radość, będzie wesele, nie będą umierać dzieci, starcy, ludzie będą szczęśliwie mieszkać w domach, które postawili i będą spożywać owoce z zasadzonych przez siebie winnic – powiedział duchowny. – Te dwa wydarzenia historyczne – zdobycie Jerozolimy przez Babilończyków i to straszne wydarzenie Getta, zagłada, one pokazują jedno, że ta obietnica nowej ziemi, nowego nieba nie wydarzy się, jeśli nie będzie nowego człowieka. Bo choćby Bóg nam podarował wszystko od nowa, tak jak stworzył raj dla człowieka, to człowiek, dokąd nie jest odnowiony, potrafi każdy raj zamienić w pustynię, w piekło. Obietnica dana przez Boga ustami Izajasza spełni się tam, gdzie pojawiają się nowi ludzie – wyjaśnił kard. Ryś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak podkreślił homileta, ludzie, którzy przyjęli Jezusa, żyją życiem wiecznym już teraz. – To my dzisiaj Łodzi, Polsce, światu, całemu Kościołowi chcemy mówić, że jest przykład nowego człowieka i tym nowym człowiekiem, który buduje nową ziemię jest Stanisława Leszczyńska – podkreślił łódzki pasterz.

Następnie, kard. Ryś odniósł się do jednego ze świadectw więźniarki obozu, która określiła położną jako anioła miłości, który spłynął do piekła.

– W świecie pogardy wybierała poczucie godności i walczyła o godność, choćby to miała być tylko godność umierania. W świecie zniewolenia była osobą absolutnie wolną, w świecie nienawiści uczyła przebaczenia, była człowiekiem sumienia. Ona była nowym człowiekiem – zaznaczył kard. Ryś.


Podziel się cytatem

W drugiej części homilii metropolita łódzki odniósł się do Ewangelii o Uzdrowieniu syna urzędnika królewskiego w kontekście odczytywania konkretnych znaków. – To ocalenie dziecka św. Jan z uporem nazywa znakiem, nie cudem, znakiem! Można mówić, że to, co się działo w Birkenau, w baraku położniczym było cudem. Jak to jest możliwe, że wśród tylu przyjmowanych porodów, nie umarło żadne dziecko, żadna matka? – powiedział duchowny. – Ta Ewangelia nie pyta, czy wierzycie w cuda, tylko pyta o to, czy to, co się działo przy tych porodach, jest dla was znakiem? Czy z tego, o czym mówimy, narodzi się wiara? Taka wiara, w której będziemy mogli mówić, że pani Stanisława jest matką tej rodziny, rodziny, którą jest łódzki Kościół? – pytał zebranych kard. Ryś.

Reklama

Na zakończenie metropolita łódzki nawiązał do wiary Sługi Bożej w kontekście jej pracy zarówno podczas więzienia, jak i poobozowych latach życia. - Znaleźć taki sposób przeżywania wiary, który ci oświetla twoją pracę. Macie to? Żeby wiara schodziła się z twoją pracą, żeby przezywać pracę w perspektywie konkretnie rozumianej wiary, konkretnego doświadczenia Boga. To jest dojrzałość w wierze. Nie rozmawiajmy o niej tylko w kategoriach kobiety, w której życiu działy się cuda, tylko pytajmy o to, czy to wszystko, co się działo przez nią, dzięki niej jest dla nas znakiem i co to robi z naszą wiarą– zakończył kard. Ryś.

Po Eucharystii wierni przeszli do krypty, w której znajdują się szczątki Sługi Bożej.

11 marca, w 50. rocznicę śmierci położnej z Auschwitz, w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbyła się sesja zamknięcia diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej. Tego dnia z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi na rynku łódzkiej Manufaktury i w kościele Wniebowzięcia NMP otwarto wystawę biograficzną zatytułowaną „Stanisława Leszczyńska”, której autorką jest dr Aleksandra Rybińska – Bielecka. Wystawa będzie prezentowana do 24 marca br.

Podziel się:

Oceń:

+30 -1
2024-03-11 21:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Jubileusz 50-lecia życia zakonnego s. Lucyny Witczak

ks. Paweł Kłys

Siostra Lucyna Witczak podczas liturgii dziękowała za 50 – lecie życia zakonnego, ale także za 25-lecie pracy w archidiecezjalnym archiwum i 25-lecie przewodniczenia w charakterze referentki komisji ds. zakonów żeńskich w diecezji łódzkiej.

Więcej ...

Watykan zmodernizował swój najważniejszy teleskop w Arizonie

2024-07-04 20:32
Główna siedziba Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w Castel Gandolfo

www.vaticannews.va/pl

Główna siedziba Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w Castel Gandolfo

Watykan zmodernizował swój najważniejszy teleskop, który znajduje się na górze Mount Graham w Arizonie w Stanach Zjednoczonych. Dzięki automatycznemu systemowi sterowania będzie go można obsługiwać zdalnie z Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w Castel Gandolfo. System sterowania został zbudowany przez czeską firmę ProjectSoft, która na co dzień zajmuje się automatyką przemysłową m.in. w browarach.

Więcej ...

Trwa walka o krzyże w warszawskich urzędach. Podpisy pod inicjatywą uchwałodawczą przekazane Radzie Miasta

2024-07-05 18:42

Karol Porwich/Niedziela

W Biurze Rady m.st. Warszawy złożone zostały podpisy pod inicjatywą uchwałodawczą dotyczącą zarządzenia prezydenta stolicy o zakazie eksponowania krzyży w miejskich urzędach. Akcja „Stań w obronie Krzyża!” była przez ponad miesiąc prowadzona przez mieszkańców Warszawy przy wsparciu Instytutu Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny. Warszawski ratusz, w odpowiedzi na składane przez obywateli skargi, których wzór opublikował Instytut Ordo Iuris, ogłosił, że zarządzenie zostało napisane przez lewicową fundację. Otrzymała ona za to zadanie prawie 130 tys. zł. Wciąż trwa także zbiórka podpisów pod petycją na stronie niezdejmujkrzyza.pl z apelem do Rafała Trzaskowskiego o wycofanie się z zarządzenia.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Niedziela Świdnicka

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla

Kościół

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla "Niedzieli"

Bp Marek Mendyk. Nasi wrogowie wykorzystują znaną metodę

Niedziela Świdnicka

Bp Marek Mendyk. Nasi wrogowie wykorzystują znaną metodę

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego