Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: Stanisława Leszczyńska zachowała wiarę w środku piekła!

Julia Saganiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- To był świat wielkiej próby wiary. A my dziękujemy Bogu za to, że ona tę próbę wiary przeszła tak, że dla nas staje się wzorem wiary – mówił kard. Ryś.

11 marca, w 50. rocznicę śmierci położnej z Auschwitz, w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbyła się sesja zamknięcia diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej. Wydarzenie rozpoczęło się modlitwą poprowadzoną przez kard. Grzegorza Rysia. Po niej nastąpiło złożenie sprawozdania przez ks. Dominika Sujeckiego, złożenie przysięgi Księdza Kardynała, Delegata, Promotora Sprawiedliwości, Notariusza, Notariusza Pomocniczego i Postulatora oraz podpisanie akt. Przysięgę złożył również Portator Akt, który został zobowiązany do doręczenia ich do Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas sesji głos zabrał także abp senior Władysław Ziółek. Duchowny odniósł się do słów św. Jana Pawła II, który w Łodzi powiedział, że Stanisława Leszczyńska zostawiła przesłanie w obronie ludzkiego życia. – Ojciec Święty powiedział: „pilnujcie tej sprawy, to wielka sprawa”. Spojrzenie Jana Pawła II na Stanisławę Leszczyńską umocniło mnie w przekonaniu o jej świętości i przynagliło ostatecznie do rozpoczęcia w 1992 roku procesu beatyfikacyjnego, który po pewnej przerwie został wznowiony i poprowadzony przez Księdza Kardynała Grzegorza, któremu za to osobiście bardzo dziękuję – mówił abp senior Władysław Ziółek. Na podsumowanie duchowny powiedział, że potrzeba nam właśnie takich prawdziwych świadków chrześcijańskiego życia, a Stanisława Leszczyńska niesie przesłanie miłości i wierności do człowieka i Kościoła oraz służbę prawdzie. – Jej postawa jest głośnym wołaniem w obronie życia każdego człowieka, zwłaszcza tego nienarodzonego. Jej bezkompromisowa postawa i dzisiaj, w czasach wszechobecnej ideologii kultury śmierci, staje się prostym i jasnym drogowskazem, że życie ludzkie jest święte, jest wielkim darem Boga – powiedział.

Reklama

Na zakończenie komentarz powiedział kard. Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki nawiązał do książki Piotra Cywińskiego „Auschwitz. Monografia człowieka”. – Kiedy widzimy, że ona jest przy tych wszystkich dzieciach, które za chwilę po urodzeniu albo zostaną zamordowane, albo umrą z głodu, albo umrą za kilka dni w wyniku choroby, ona była w samym środku piekła. W tej książce Cywińskiego jest też tekst o dzieciach w Auschwitz. Pan Doktor pisze właśnie o tym, że nie było miejsca, gdzie bardziej próbowano pokazać, że człowiek jest nikim. Nie było miejsca, w którym III Rzesza bardziej pokazywała czy chciała osiągnąć odczłowieczenie ludzi, których więziono. Nie można bardziej pokazać, że człowiek jest równy zeru, jak w ten sposób, że urodzone dziecko topisz w beczce! – powiedział kard. Ryś. – Jeśli chciałem wam dzisiaj coś powiedzieć to, że ta kobieta była otwarta na łaskę wiary w sposób heroiczny w świecie, w którym wiara naprawdę nie była czymś oczywistym dla każdego człowieka, który tam się znalazł. To był świat wielkiej próby wiary. A my dziękujemy Bogu za to, że ona tę próbę wiary przeszła tak, że dla nas staje się wzorem wiary – zakończył metropolita łódzki.

przeszła tak, że dla nas staje się wzorem wiary – zakończył metropolita łódzki. Na zakończenie zebrani odmówili modlitwę o beatyfikację Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej. Odbyła się także projekcja filmu Marii Stachurskiej „Położna”, po której reżyserka odpowiedziała na pytania zadawane przez gości.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-03-11 16:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Relacje między ludźmi są w stanie wielkiego kryzysu

Archiwum

Więcej ...

Białoruś: Wszczęto postępowanie karne wobec oblata Andrzeja Juchniewicza

2024-07-04 13:02

Rawf8/fotolia.com

O wszczęciu postępowania karnego wobec ojca Andrzeja Juchniewicza, oblata z Białorusi, poinformowały w czwartek niezależne media w tym kraju. Duchowny został zatrzymany 8 maja. Nie wiadomo, jakie postawiono mu zarzuty.

Więcej ...

Nowy prefekt Watykańskiego Archiwum Apostolskiego

2024-07-05 20:22

www.vaticannews.va/pl

Papież mianował nowego prefekta Watykańskiego Archiwum Apostolskiego. Został nim 46-letni włoski augustianin o. Rocco Ronzani. Zastąpi na tym stanowisku bp. Sergia Pagano, którego Franciszek mianował asesorem przy Papieskim Komitecie Nauk Historycznych.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Marek Mendyk. Nasi wrogowie wykorzystują znaną metodę

Niedziela Świdnicka

Bp Marek Mendyk. Nasi wrogowie wykorzystują znaną metodę

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Wiara

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Niedziela Świdnicka

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego