Reklama

Niedziela Wrocławska

Głos Ducha Świętego w Kościele

Arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski

ks. Łukasz Romańczuk

Arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski

Podczas Dnia Skupienia Wspólnot Odnowy Ducha Świętego konferencję wygłosił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Dotyczyła ona głosu Duchu Świętym w Kościele.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konferencja rozpoczęła się od nakreślenia podejmowanych tematów. Pierwszy dotyczył łączności ze wspólnotą Kościoła. Arcybiskup wskazał na niewłaściwe idealizowanie wspólnot zielonoświątkowych, które w swoim założeniu stoją w opozycji do nauki Kościoła. Na to niebezpieczeństwo są najbardziej narażeni ludzie młodzi. - To zagrożenie jest wciąż aktualne, a jedynym lekarstwem jest poznawanie nauki Kościoła - mówił hierarcha i dodaje: - Ważne jest to, abyśmy nasze życie budowali na fundamencie Kościoła.

- Chciałbym, abyśmy uświadomili sobie rolę Ducha Świetego w naszym powołaniu. Wszyscy jesteśmy wezwani do zbliżania się do Ducha Świętego - mówił abp Kupny, przywołując fragment Ewangelii zapowiadający przyjście Parakleta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duch Święty pełni bardzo ważną rolę w życiu Kościoła i jest nauczycielem tej samej Dobrej Nowiny co Chrystus. - Będzie On pomagał w trwaniu Chrystusowego orędzie. To sprawi, że w Kościele będzie trwała ta sama prawda. W przekazywaniu Ewangelii, Apostołowie byli w łączności z Duchem Świętym - nauczał biskup. - Zatem świadectwo Apostołów było oparte na świadectwie Ducha Świętego.

Podczas głoszonego słowa abp Kupny wielokrotnie podkreślił o łączności Jezusa z Duchem Świętym. - Zanim ta prawda została przez Jezusa objawiona, była ona zakryta przed ludzkimi oczami. W Starym Testamencie tajemnica obecności Ducha Świętego jest zakryta - mówił Arcybiskup, przywołując historię zapowiedzi Mesjasza wypływającej z ust św. Jana Chrzciciela.

Przywołany został także fragment z Dziejów Apostolskich mówiący o Zesłaniu Ducha Świętego w dniu Pięćdziesiątnicy. - Apostołowie Ducha Świętego przekazują dalej, swoim następcom, aby oni udzielali Go następnym. Od tego momentu Pocieszyciel rozpoczął udzielanie Siebie w Kościele i poprzez Kościół -zaznaczył hierarcha.

Duch Święty może przekonać człowieka o grzechu. - Dopiero w relacji do Chrystusowego krzyża i śmierci poznajemy całą brzydotę grzechu - mówił abp Kupny i dodał: - Duch Święty nie zostawia nas samych z doświadczeniem grzechu. On pozwala nam zrozumieć i poznać grzech, ale pozwala nam poznać sprawiedliwość, jaka wkroczyła w dzieje człowieka wraz z Jezusem Chrystusem. Ci co się nawracają zostają wprowadzeni do sprawiedliwości w Jezusie Chrystusie.

Reklama

Dalsza część poświęcona była zmaganiem z grzechem. - Każdy, kto zmierza ku Bogu narażony jest na walkę ze słabością i grzechem. Gdy człowiek nie widzi skutków walki z grzechem, musi bardziej otworzyć się na Ducha Świętego - zaznaczył ksiądz arcybiskup.

Działanie Ducha Świętego jest mocne, ale spotkać się może także z zatwardziałością serca. - Konieczne jest wtedy nawrócenie i zawrócenie z drogi ku grzechom. Może nas nużyć już nawoływanie do nawrócenia, ale przecież jest to proces, który trwa. Ciągle mamy coś sobie do zarzucenia i coś co wymaga nawrócenia i oddania tego Trójcy Świętej - podkreślił metropolita wrocławski i dodał: - Każda z Osób Boskich zaangażowana jest w zbawcze działanie.

Działanie Pana Boga można określić słowami: "Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna Swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne." - To Syn przez cierpienie zbawił ludzkość, a Duch Święty od samego początku był zaangażowany w zbawcze dzieło, choć nie było to objawione - mówił abp Kupny, zachęcając do otwarcia się na działanie Boga.

Wskazując na Ducha Świętego, hierarcha zaznaczył, że Paraklet pomaga poznawać prawdy wiary. - Pomoc Ducha Świętego potrzebna jest naszej modlitwie. Jest On darem, który przychodzi razem z modlitwą i przyczynia się za nami w błaganiach. Duch Święty sprawia, że się modlimy i nadaje jej ludzki wymiar - wskazał arcybiskup przywołując przemianę Apostołów, którzy najpierw byli ze strachu zamknięci w Wieczerniku, a później z odwagą szli i głosili słowo Boże. - Do dawania świadectwa konieczne jest otwarcie się na Ducha Świętego i przyjęcie tego daru.

Na zakończenie abp Józef Kupny wyraził radość z obecności członków Wspólnot Odnowy w Duchu Świętym oraz podziękował kapłanom za ich posługę. Ukazana została także rola biskupa i jego odpowiedzialność za działające wspólnoty - Dziękuje wam za jedność ze mną i kapłanami.

Podziel się:

Oceń:

2024-03-09 11:46

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Lubartów. Powołani do służby

2024-05-05 12:27

Ks. Krzysztof Podstawka

Więcej ...

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58
Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...