Reklama

Niedziela Wrocławska

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej

Maturzyści i uczniowie szkół średnich Archidiecezji Wrocławskiej na Jasnej Górze

W spotkaniu uczestniczyło ok. 800 osób

ks. Piotr Rozpędowski

W spotkaniu uczestniczyło ok. 800 osób

Ponad 800 uczniów szkół średnich uczestniczyło w tegorocznej pielgrzymce na Jasną Górę. Była to okazja do modlitwy, słuchania i spotkania. Maturzyści zawierzyli siebie Matce Bożej, a towarzyszył im bp Jacek Kiciński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczna pielgrzymka miała nową formułę. -Tym razem zaprosiliśmy wszystkich uczniów szkół średnich, nie tylko maturzystów. Chcieliśmy, aby to spotkanie na Jasnej Górze miało dla młodych wymiar formacyjny– tłumaczy ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. I dodaje: – Chcieliśmy, żeby maturzystom towarzyszyli młodsi koledzy i koleżanki, żeby razem z nimi modlili się w intencji udanych matur. Ta wspólna modlitwa może być bardzo dobrym wyrazem wsparcia.

W pierwszej części spotkania młodzi mieli możliwość wysłuchania świadectwa Dobromira Makowskiego, a modlitwa uwielbienia prowadzona była przez młodzież z Hallelu Jah. Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył bp Jacek Kiciński. Skierował on także słowo do młodych. - Cieszę się, że możemy tu wspólnie się spotkać jako rodzina dzieci Maryi. Gdy jesteśmy w domu naszej mamy, jesteśmy zawsze wysłuchani. A Maryja zawsze wskazuje na Jezusa i trzyma Go tak w swoich dłoniach, jakby chciała nam Go dać - mówił biskup, dodając: - Jezus przyszedł na ten świat, aby nam powiedzieć, jak bardzo nas kocha. Dlatego w całym swoim życiu odsłaniał życie Boga, który jest miłością. Dla Boga każdy z nas jest kimś bardzo ważnym, pięknym i oryginalnym. Bóg nas kocha, dlatego za nami tęskni. Daje On nam wolności i możemy zadać sobie pytanie, czy Boga kochamy i za nim tęsknimy?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup mówił także o świadectwie, które wynika z otwartości serca. - Od nas zależy czy uwierzymy i otworzymy nasze serce. Nie wystarczy tylko wierzyć i powiedzieć tylko chcę zdać maturę i pójść na studia. Bóg pragnie mojego wysiłku - zaznaczył bp Kiciński, dodając: - Jesteśmy tu po to, aby towarzyszyć i wspierać naszych kolegów i koleżanki zdających maturę. Dlatego prosimy o światło Ducha Świętego dla was i zawierzamy nasze życie Matce Bożej.

Hierarcha podziękował młodym za ich ducha radości. - Nigdy nie pozwólcie wyrwać ze swojego serca radości, która jest owocem Ducha Świętego - zaznaczył biskup, zapewniając o modlitwie.

Reklama

Biskup Jacek nawiązał do Ewangelii mówiącej o dialogu pomiędzy Jezusem a Uczonym w Piśmie. - Odpowiedź, której udziela Jezus jest także skierowana do nas - nauczał biskup cytując przykazanie miłości Boga i bliźniego. - Jezus w tym Jasnogórskim wieczerniku pokazuje nam, że największą wartością życia jest kochać Boga, a miłość ta sprawia, że jesteśmy w stanie pokochać drugiego człowieka. Miłość Boga zawsze jest uzdrawiająca. Możemy mieć wszystko zaplanowane, ale serce może być rozwalone. I to Bóg układa nasze serce.

Kaznodzieja wyraził także pragnienie, aby młodzi podczas pielgrzymki odkryli receptę na szczęśliwe życie, wyrażające się w miłości do Boga i drugiego człowieka. W dalszej części biskup nawiązał do hasła pielgrzymki: “Znam Cię” - Dziś Jezus mówi: “Znam Ciebie, twoje czyny, odwagę, dobroć, słabość, grzech i twoje codzienne niewierności”. Jezus zna, ale od nas zależy, co my z tym zrobimy. Zna On doskonale nasze myśli i serce. On pragnie nas poznawać - podkreślił bp Kiciński i dodaje: - Jezus daje nam się poznać i odkrywa nam Swoją twarz.

Biskup Jacek podzielił się świadectwem, że na Jasnej Górze odkrył swoje powołanie kapłańskie. - Wtedy Jezusowi zawierzyłem, a teraz uczę się zawierzać każdego dnia - mówił hierarcha i dodał zwracając się do młodych: - Decyzje, które podejmujecie mogą być trudne, sprzeczne z planami waszych rodziców. To właśnie te decyzje będą decydować o waszej przyszłości - wskazał biskup zachęcając, aby nigdy nie wstydzić się Jezusa.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2024-03-08 17:09

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Chełm. Powołani do miłości

2024-05-05 12:22

Tadeusz Boniecki

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?