Reklama

Kościół

Rzym: Włochy i Stolica Apostolska podzielają zaniepokojenie sytuacją w świecie

Ks. Tomasz Lubaś

„Z prezydentem Republiki, a także z ministrem spraw zagranicznych, dokonano przeglądu wszystkich scenariuszy kryzysowych, które obecnie niepokoją świat, i istnieje zbieżność obaw ze strony Włoch i Stolicy Apostolskiej” - powiedział to kard. Pietro Parolin. W ambasadzie Włoch przy Watykanie spotkał się on z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą oraz panią premier Giorgią Meloni na zwyczajowym spotkaniu delegacji Stolicy Apostolskiej i Republiki Włoskiej, z okazji 95. rocznicy podpisania Paktów Laterańskich (11 lutego 1929 r.).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pytany przez dziennikarzy o poruszane tematy, watykański sekretarz stanu odniósł się do rozmów z prezydentem Matarellą, a także z ministrem spraw zagranicznych Antonio Tajanim. Zaznaczył, iż dokonano przeglądu wszystkich scenariuszy kryzysowych, które obecnie niepokoją świat. „Istnieje zbieżność obaw ze strony Włoch i Stolicy Apostolskiej" - wyjaśnił. „O wiele trudniej jest znaleźć rozwiązania tych problemów, ale staramy się wnieść wkład, który może być pozytywny i zapoczątkować procesy pokojowej” - stwierdził watykański sekretarz stanu. Przypomniał, że Stolica Apostolska z jednej strony wyraźne i bezwarunkowo potępiła wydarzenia z 7 października. „Tutaj to powtarzam; wyraźne i bezwarunkowe potępienie wszelkiego rodzaju antysemityzmu, ale jednocześnie prośba, aby prawo Izraela do obrony, na które powoływano się w celu uzasadnienia tej operacji, było proporcjonalne, a z pewnością przy 30 000 zabitych tak nie jest” - powiedział najbliższy współpracownik papieża Franciszka.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej zaapelował, by nie tracić nadziei. Zacytował słowa św. Augustyna, że nadzieja opiera się na oburzeniu i odwadze. „Myślę, że wszyscy jesteśmy oburzeni tym, co się dzieje, tą rzezią, ale musimy mieć odwagę, aby iść naprzód i nie tracić nadziei, ponieważ jeśli stracimy nadzieję, rozłożymy ręce. Natomiast musimy walczyć do końca i starać się wnieść swój wkład tam, gdzie jest to możliwe” - powiedział kard. Parolin.

Następnie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej poinformował o wynikach spotkania dwustronnego z rządem: „Dla nas, delegacji watykańskiej, a wierzę, że również dla delegacji włoskiej było to bardzo pozytywne spotkanie, byliśmy w stanie poruszyć nawet niektóre kwestie bardziej szczegółowo” - powiedział, wyjaśniając, że w centrum rozmowy były kwestie włoskie: rodzina i świadczenia rodzinne. Z uwagi na wiele tematów jedynie zasygnalizowano temat kolejnego Jubileuszu w 2025 roku. „Jest współpraca”, zapewnił watykański sekretarz stanu. „Oczywiście ramy czasowe są bardzo napięte, musimy to przyznać, ale mamy nadzieję, że uda się osiągnąć pewne rezultaty. Tutaj również wyrażamy nadzieję” - stwierdził. Ogólnie rzecz biorąc ze strony Włoch i Stolicy Apostolskiej istnieje „wola współpracy dla wspólnego dobra” - powiedział dziennikarzom najbliższy współpracownik Ojca Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2024-02-14 07:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Parolin: wykorzystywanie nieletnich to świętokradztwo

Dla chrześcijan pogarda dla dzieciństwa i wykorzystywanie nieletnich to nie tylko przestępstwo, ale jak powiedział papież Franciszek, także świętokradztwo, czyli profanacja tego, co święte, obecności Boga w każdej istocie ludzkiej.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Smagła Góralko z Rusinowej Polany, módl się za nami...

2024-05-05 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Po kilku dniach wędrówki powracamy na gościnną ziemię krakowską. Z dzisiejszego „przystanku” ucieszą się miłośnicy gór, zwłaszcza Tatr.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...