Reklama

Niedziela Lubelska

Jutro wprowadzenie relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego na KUL

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego przekazane zostaną do Kościoła Akademickiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wprowadzenie odbędzie się w sobotę 27 stycznia podczas Mszy Świętej o godz. 8.00. Uroczystości przewodniczyć będzie biskup pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej Adam Bab. Kard. Stefan Wyszyński jest uznawany za najwybitniejszego absolwenta w dziejach uniwersytetu. - To powroty pisane przez Opatrzność - zauważa rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do Kościoła Akademickiego, w którym Prymas Tysiąclecia, odwiedzając KUL, sprawował Eucharystię i modlił się, trafią relikwie zawierające fragment włosów błogosławionego, uzyskane z Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Relikwie będą na stałe wystawione do publicznej czci w relikwiarzu. - Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński powraca do nas w tym znaku. Przybył do Lublina drogą podobną do naszego założyciela, księdza Idziego Radziszewskiego z Kościoła Włocławskiego - przypomina rektor KUL, ks. prof. Kalinowski.

Znamienne jest wydarzenie z 26 maja 1946 roku, gdy w Dzień Matki biskup Wyszyński został powitany w Lublinie, przed kościołem garnizonowym, przez młodzież szkolną miasta oraz delegacje z całej diecezji, a następnie szedł w olbrzymiej procesji ingresowej do katedry lubelskiej. - Na drodze nie mogło zabraknąć naszej Alma Mater. Jak pisze jeden z kronikarzy, w swym przemówieniu w bramie KUL biskup Wyszyński powiedział, że „raduje się, że stoi na tle tej Uczelni, bo czuję się w tych murach tak, jakby był w ramionach matki” - przytacza rektor uniwersytetu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od ponad 10 lat w uniwersyteckiej świątyni znajdują się relikwie św. Jana Pawła II, który przez niemal ćwierć wieku związany był z uniwersytetem jako wykładowca i kierownik Katedry Etyki. W najbliższą sobotę dołączą do nich relikwie najwybitniejszego absolwenta w dziejach uniwersytetu, bł. Stefana kard. Wyszyńskiego, który w 2021 roku został ogłoszony błogosławionym.

Reklama

Ks. Stefan Wyszyński w latach 1925-29 studiował na Wydziale Prawa Kanonicznego, a także Wydziale Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych KUL. Studia zakończył doktoratem na podstawie pracy „Prawa rodziny, Kościoła i państwa do szkoły”. W latach 1946-48 jako biskup lubelski pełnił funkcję Wielkiego Kanclerza KUL. Przyczynił się do powstania Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej oraz reaktywowania Instytutu Wyższej Kultury Religijnej, gdzie prowadził wykłady z katolickiej nauki społecznej. Z jego inicjatywy Episkopat Polski powierzył KUL zadanie opracowania „Encyklopedii Katolickiej”. W 1949 r. został wyróżniony najwyższą uniwersytecką godnością - tytułem doktora honoris causa.

Jako prymas przewodniczył Komisji Episkopatu ds. KUL. Stojąc na czele polskiego Kościoła w niełatwych czasach komunistycznych, pozostawał przyjacielem i dobroczyńcą KUL. Dzięki jego wsparciu, także finansowemu, uczelnia przetrwała najtrudniejszy okres swojej historii.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2024-01-26 16:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kuria lubelska i KUL: ks. prof. Guz w swoich wypowiedziach nadużywa autorytetu kapłana i profesora

Ks. prof. Tadeusz Guz

Małgorzata Godzisz

Ks. prof. Tadeusz Guz

Wykorzystywanie autorytetu kapłana oraz profesora do promowania postaw stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia w obliczu pandemii koronawirusa jest nadużyciem i należy je traktować jako naganne oraz skrajnie nieodpowiedzialne – podkreśla w poniedziałkowym oświadczeniu Kuria Metropolitalna w Lublinie i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Pielgrzymi ze Słowacji

2024-05-04 22:26

Małgorzata Pabis

W pielgrzymce wzięło udział ponad 10 tysięcy Słowaków!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...