Reklama

Kościół

Rozpoczyna się Europejskie Spotkanie Młodych w Lublanie

Mateusz Dańczak/archiwum organizatorów

Dziś w stolicy Słowenii, Lublanie, rozpoczyna się Europejskie Spotkanie Młodych, już po raz 46. organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé we współpracy z miejscowymi Kościołami oraz przy wsparciu władz miasta. Od 1978 roku, na koniec każdego roku tysiące młodych ludzi, w wieku od 18 do 35 lat, różnych narodowości i wyznań gromadzi się na pięć dni w dużym europejskim mieście, żeby wspólnie się modlić i dzielić życie z mieszkańcami tego regionu i lokalnymi wspólnotami kościelnymi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak wyjaśnia Wspólnota z Taizé, uczestnicy spotkania „wyruszają w drogę, zostawiając za sobą znajomy teren swoich domów, aby być przyjętymi i ugoszczonymi przez mieszkańców regionu, aby poznać i podzielić się z innymi swoim życiem i kulturą, aby spotkać innych młodych ludzi z całej Europy i z innych kontynentów, aby poszukiwać sensu życia poprzez modlitwę, ciszę i śpiew, osobistą refleksję i wymianę myśli, a także żeby razem rozpocząć nowy rok 2024”. W zamian „gospodarze otwierają drzwi swoich domów, przyjmują nieznajomych i chcą dzielić z nimi swoje życie przez ten krótki czas”, co „wymaga wzajemnego zaufania od każdego, a zatem spotkanie staje się znakiem tego, jak możemy żyć w solidarności i przyjaźni”.

Europejskie Spotkanie Młodych w Lublanie będzie trwało do poniedziałku 1 stycznia 2024 roku. Dziś w ciągu dnia uczestnicy przyjeżdżają do stolicy Słowenii i nawiązują pierwszy kontakt z goszczącymi ich wspólnotami. O godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Arena Stožice wezmą udział w pierwszej wspólnej modlitwie, a po powrocie do miejsc ich goszczących, otrzymają zakwaterowanie. Młodzież będzie przyjęta albo przez mieszkańców miasta i pobliskich miejscowości, albo w miejscach wspólnego zakwaterowania (np. salach parafialnych, szkolnych lub w salach gimnastycznych).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W piątek i sobotę, 29 i 30 grudnia, odbędzie się modlitwa poranna w goszczących wspólnotach, następnie spotkania w małych grupach, a także z osobami młodymi lub starszymi, zaangażowanymi w życie lokalnej wspólnoty. Po posiłku (prowiant otrzymany poprzedniego wieczoru podczas kolacji), o 13.00 rozpocznie się modlitwa południowa w różnych kościołach w centrum miasta, a po niej zaplanowano spotkania tematyczne dotyczące wiary i życia wewnętrznego, zaangażowania w sprawy społeczne, kultury i sztuki. Po posiłku w Arena Stožice odbędzie się tam modlitwa wieczorna, a następnie powrót do gospodarzy.

Reklama

Niedziela, 31 grudnia, rozpocznie się od uczestnictwa w niedzielnych celebracjach w goszczących wspólnotach. Następnie odbędą się spotkania w małych grupach, a także z osobami młodymi lub starszymi, zaangażowanymi w życie lokalnej wspólnoty oraz posiłek. Na 15.00 zaplanowano spotkania uczestników z poszczególnych krajów w różnych częściach miasta. Tak jak w poprzednie dni, po posiłku w Arena Stožice odbędzie się tam modlitwa wieczorna, a następnie powrót do gospodarzy. O 23.00 rozpocznie się tradycyjne czuwanie modlitewne w intencji pokoju na świecie, a następnie „Festiwal Narodów”.

Na poniedziałek, 1 stycznia, przewidziano uczestnictwo w celebracjach Nowego Roku w goszczących wspólnotach, a następnie obiad u rodzin, po którym młodzi wyruszą w drogę powrotną do domów.

Podziel się:

Oceń:

2023-12-28 13:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Brat Alois: mniejszość, która jest solą ziemi

Maciej Biłas / photo on flickr

Kolejny etap pielgrzymki zaufania przez Ziemię, którym jest Praga, może nas nauczyć, co to znaczy być mniejszością w społeczeństwie, a zarazem solą ziemi. Wskazuje na to brat Alois, przełożony ekumenicznej wspólnoty z Taizé, która zainaugurowała właśnie w stolicy Czech 37. Europejskie Spotkanie Młodych.

Więcej ...

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na Powązkach Wojskowych

2024-05-23 14:34

PAP/Szymon Pulcyn

Zofia Czekalska ps. Sosenka, powstańcza łączniczka w zgrupowaniu "Chrobry II", sanitariuszka spoczęła w czwartek na Powązkach Wojskowych. Zmarła 14 maja w wieku 100 lat. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pogrzeb poprzedziła msza żałobna w bazylice Świętego Krzyża.

Więcej ...

COMECE o przekształceniu kościoła w meczet w Turcji: cios dla dialogu międzyreligijnego

2024-05-23 20:39

Adobe Stock

Kolejnym poważnym ciosem dla dialogu międzyreligijnego nazwała Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) niedawne przekształcenie w meczet byłego kościoła Najświętszego Zbawiciela na Chorze w Stambule. Sekretarz generalny COMECE ks. Manuel Barrios Prieto oświadczył, że decyzja władz Turcji „stanowi kolejny krok w kierunku osłabienia historycznych korzeni obecności chrześcijan w tym kraju” i „utrudni współżycie religijne” wśród jego mieszkańców. „W rezultacie, wszelkie inicjatywy dotyczące dialogu międzyreligijnego, które są promowane przez władze kraju, nieuchronnie stracą na wiarygodności” - stwierdził hiszpański duchowny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania