Reklama

Święci i błogosławieni

Bł. Franciszka Siedliska - Założycielka Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek

Niedziela rzeszowska 47/2002

franciszkasiedliska.olsztyn.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każda rodzina zakonna zawdzięcza swe istnienie działaniu Ducha Świętego oraz ludziom, którzy stają się tu na ziemi Jego narzędziem. W przypadku Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu tą osobą była Franciszka Siedliska - Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza. Urodziła się 12 listopada 1842 r. w szlacheckiej rodzinie ziemiańskiej w Roszkowej Woli, niedaleko Warszawy. Była wątłego zdrowia, toteż rodzice otaczali ją szczególną troską. Od dzieciństwa tęskniła za jakimś większym dobrem, niż dawali jej rodzice i pański dwór XIX w.

W 1873 r. udała się do Rzymu, aby założyć nową rodzinę zakonną. Po ciężkiej walce wewnętrznej i otrzymaniu szczególnego błogosławieństwa i zachęty Ojca Świętego Piusa IX dzieło to podjęła. W zakładanym zgromadzeniu szukała przede wszystkim woli Bożej i zaspokojenia potrzeb Kościoła, dlatego Nazaret miał powstać w Rzymie przy Stolicy Świętej. Datę założenia Zgromadzenia notuje się na dzień I Niedzieli Adwentu 1875 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dominantą bogatego życia wewnętrznego Franciszki była miłość. Tę miłość jako najdoskonalszą zobaczyła w Najświętszej Rodzinie z Nazaretu, którą uczyniła patronką swego Zgromadzenia. Z niej zaczerpnęła także duchowość: współdziałanie z Chrystusem i Jego Kościołem w szerzeniu wśród siebie i innych, a zwłaszcza w rodzinach, Królestwa Bożej Miłości.

Matka Franciszka dobrze znała człowieka i wiedziała, że często trzeba go najpierw nakarmić i przyodziać, obdarzyć sercem, a dopiero wtedy mówić mu o Bogu. Troskę o rodzinę ujmuje szeroko. Nazaret będzie się więc zajmował katechizacją, rekolekcjami, nauczaniem i wychowaniem dzieci i młodzieży, przygotowaniem przyszłych żon i matek, opieką nad chorym i opuszczonymi. Takie założenia pozwalały Zgromadzeniu służyć Bogu i człowiekowi w różnych zmieniających się warunkach politycznych i społecznych.

Na ziemiach polskich Zgromadzenie Sióstr Nazaretanek istnieje od 1881 r., kiedy to powstał pierwszy dom w Krakowie. Od roku 1885 Siostry zaczęły pracować w Stanach Zjednoczonych, gdzie przybyło dużo emigrantów polskich za upragnioną wolnością, za chlebem. Ziarno rzucone na ziemię amerykańską wydało z czasem obfity plon. Powstały szkoły Zgromadzenia różnych typów, ochronki, przedszkola, szpitale, domy starców. Do dziś Siostry Nazaretanki służą ofiarnie Polonii, ciesząc się jej wielką życzliwością. Następnie powstały domy we Francji i Anglii.

Reklama

Franciszka Siedliska zmarła 21 listopada 1902 r. w Rzymie w opinii świętości, pozostawiając po sobie 29 fundacji:
20 w Stanach Zjednoczonych i 9 w Europie. W tym roku przypada 100. rocznica jej śmierci. Papież Jan Paweł II beatyfikował ją 23 kwietnia 1989 r. w Rzymie i ustanowił 25 listopada jako wspomnienie liturgiczne.

Na początku XX w. Zgromadzenie podjęło działalność na terenie zaboru rosyjskiego. W tym czasie tworzyły się podwaliny największych szkół Zgromadzenia. Lata wojny zaznaczyły się w jego dziejach męczeńską śmiercią 11 Sióstr z Nowogródka, które 1 sierpnia 1943 r.. zostały rozstrzelane przez hitlerowców, oddając życie za uwięzionych mężów i ojców rodzin. W Roku Jubileuszowym 5 marca zostały ogłoszone błogosławionymi przez Jana Pawła II.
Ponadto liczna grupa Sióstr została wywieziona przez Rosjan na Sybir, a stamtąd powróciła do Europy po kilkuletniej tułaczce.

W latach 1945-60 Zgromadzenie podjęło na nowo działalność wychowawczą we własnych szkołach i internatach w Polsce. Od 1960 r. władze komunistyczne pozostawiły tylko jedną czynną szkołę: Liceum Ogólnokształcące w Warszawie. Pozostałe uległy likwidacji. Zgromadzenie także zostało pozbawione możliwości opiekuńczo-wychowawczej w przedszkolach i pełnienia posługi w szpitalu. Dziś Siostry Nazaretanki pracują już na 4 kontynentach, służąc aktualnym potrzebom Kościoła i świata.
Na terenie diecezji rzeszowskiej posługują w 3 parafiach: w Rzeszowie przy parafii św. Judy Tadeusza (od 1990 r.); w Kamieniu (od 1992 r.) oraz w Kołaczycach. Prace apostolskie realizują poprzez prowadzenie parafialnych przedszkoli, Domu Pogodnej Starości "Nazaret", katechizację dzieci i młodzieży, pracę w Caritas oraz opiekę i troskę o Kościół.

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niech bł. Anna Kolesárová pomaga młodym trwać w wierności Ewangelii

Zaapelował Franciszek pozdrawiając wiernych podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

Więcej ...

Ks. Marek Studenski: Naukowiec ujawnił sekrety świętych

2024-05-16 09:10

Materiał prasowy

Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama Morettiego

Więcej ...

Włochy/ Papież w Weronie: siejmy nadzieję, nie siejmy śmierci

2024-05-19 19:31

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

"Siejmy nadzieję", "nie siejmy śmierci, zniszczenia, strachu"- apelował papież Franciszek podczas wizyty w Weronie w sobotę. Jednym z najbardziej sugestywnych wydarzeń w jej trakcie był uścisk Izraelczyka i Palestyńczyka, którzy stracili bliskich podczas konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj