Reklama

Polska

Msza pogrzebowa ks. Wiesława Niewęgłowskiego odbędzie się 18 grudnia w Zbuczynie k. Siedlec

Karol Porwich/Niedziela

Msza św. pogrzebowa ks. Wiesława Niewęgłowskiego, wieloletniego krajowego duszpasterza środowisk twórczych, zostanie odprawiona 18 grudnia w kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Zbuczynie (woj. mazowieckie). Dzień wcześniej odbędzie się modlitwa za duchownego w kościele św. Brata Alberta i Andrzeja Apostoła w Warszawie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czwartek, 14 grudnia, w wieku 82 lat zmarł ks. prał. dr Wiesław Aleksander Niewęgłowski wieloletni duszpasterz środowisk twórczych. Miał 53 lata kapłaństwa.

"Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona 18 grudnia 2023 r. (poniedziałek), o godz. 12.00, w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika w Zbuczynie, po czym nastąpi złożenie ciała do grobu rodzinnego na miejscowym cmentarzu" - przekazał w komunikacie Kanclerz Kurii Archidiecezji Warszawskiej, ks. prał. dr Janusz Bodzon.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W kościele środowisk twórczych pw. św. Brata Alberta i Andrzeja Apostoła przy pl. Teatralnym w Warszawie modlitwa za zmarłego odbędzie się w niedzielę 17 grudnia podczas mszy św. o godz. 10.30 - poinformowała parafia.

Ks. Niewęgłowski urodził się 11 lipca 1941 w Zbuczynie na Podlasiu. W latach 1961–1966 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (polonistykę, teatrologię, teorię filmu). W roku 1970 ukończył Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie. Również w tym roku (24 maja) otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W latach 1970–1973 był prefektem w parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Warce i organizatorem duszpasterstwa młodzieży. W 1974 r. został duszpasterzem w kościele św. Anny w Warszawie, a od 1975 r. był inicjatorem i organizatorem Tygodni Kultury Chrześcijańskiej.

Był krajowym Duszpasterzem Środowisk Twórczych i inicjatorem budowy kościoła środowisk twórczych św. Brata Alberta i Andrzeja Apostoła przy pl. Teatralnym w Warszawie oraz w latach 1999–2012 jego pierwszym rektorem.

Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. był uczestnikiem rozmów z władzami ws. zwolnień internowanych w ramach Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom.

Był wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach, Akademii Teatralnej, Akademii Teologii Katolickiej, ASP i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

Reklama

Po 2002 r. był kierownikiem Zakładu Dziennikarstwa Telewizyjnego w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 1997 r. był szefem programów katolickich w TVP/TVP Info.

W 1994 roku otrzymał godność kapelana Jego Świątobliwości, a w 2006 r. – prałata honorowego Jego Świątobliwości. Był także członkiem Zakonu Bożego Grobu w Jerozolimie – bożogrobców.

Red. Rafał Pasztelański w artykule "Agent bezpieki czy ofiara?" opublikowanym w Życiu Warszawy 23 września 2006 r. przedstawił informacje dot. domniemanej współpracy ks. Niewęgłowskiego z SB, m.in. w kontekście badań naukowych i analizy przypadku ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. W lutym 2008 r. Kościelna Komisja Historyczna oczyściła go z zarzutów o współpracę z SB.

Ks. Niewęgłowski był autorem kilkudziesięciu publikacji. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2023-12-15 18:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz kościoła środowisk twórczych

Łukasz Krzysztofka

Z okazji 20-lecia poświęcenia kościoła środowisk twórczych pw. św. Andrzeja Apostoła i św. Alberta Chmielowskiego przy pl. Teatralnym Mszy św. przewodniczył ks. Wiesław Aleksander Niewęgłowski, twórca duszpasterstwa środowisk twórczych i inicjator budowy tego kościoła.

Więcej ...

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02
Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

Więcej ...

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst