Reklama

W diecezjach

Bp Solarczyk zawierzył Radom i diecezję Niepokalanej

flickr.com/episkopatnews

- Stajemy dzisiaj razem z Niepokalaną ufając, że nas umacnia i wspiera, abyśmy potrafili zachować wrażliwość wiary - mówił biskup Marek Solarczyk, który w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył Mszy świętej w kościele Ojców Bernardynów w Radomiu. Przed liturgią zawierzył Niepokalanej miasto Radom i diecezję.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Maryjo, jest to miejsce Twojego szczególnego wsparcia i orędownictwa. Z tą nadzieją, w tym dniu wypowiadamy słowa Matko Chrystusa i Matko Kościoła, stajemy przed Tobą z naszą miłością i wdzięcznością. Pragniemy razem z Tobą wielbić Boga za wielkie rzeczy, które Tobie uczynił a przez Ciebie czyni światu i każdemu z nas - modlił się bp Solarczyk przed figurą Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która jest uznawana za drugą na świecie, wystawioną po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu.

W modlitwie zawierzenia Maryi Niepokalanej zostali poleceni: Radom i diecezja, wszystkie rodziny, ojczyzna, rządzący, władze samorządowe Radomia, duchowieństwo, seminarium duchowne, media katolickie, organizacje i stowarzyszenia katolickie oraz uczelnie i szkoły, szpitale, służba zdrowia, pracujący i bezrobotni, przeżywający trudności materialne, alkoholicy czy więźniowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Marek Solarczyk witając zgromadzonych na Mszy świętej mówił następnie, że dzisiejsza uroczystość Niepokalanego Poczęcia niesie w sobie wielkie bogactwo treści i refleksji, naszej nadziei i umocnienia naszej wiary. - Dlatego stajemy wobec Boga, który powołuje, umacnia i prowadzi, który realizuje swoje dzieła. Stajemy razem z Niepokalaną, ufając, że nas umacnia i wspiera, abyśmy potrafili zachować wrażliwość wiary, zachować ofiarność życia, w odkrywaniu tego co Boże, w rozwijaniu Jego darów i przepełnieniu naszego życia i innych mocą Bożej łaski - mówił bp Solarczyk

Nabożeństwo zawierzenia miasta i diecezji odbywa się w Radomiu każdego roku w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP przy figurze Maryi Niepokalanej, która znajduje się przed klasztorem ojców bernardynów. Radomska figura została poświęcona 13 czerwca 1858 roku i jest uznawana za drugą na świecie, wystawioną po ogłoszeniu przez papieża Piusa IX w 1854 r. dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny (pierwszą jest „La Colonna dell’Immacolata Concezione” z roku 1857, która znajduje się na Placu Hiszpańskim w Rzymie).

Reklama

Fundatorem figury był radomian Antoni Plewiński. historia kultu Niepokalanego Poczęcia u radomskich bernardynów sięga 1740 roku, kiedy to powstało Bractwo Niepokalanego Poczęcia.

W koncelebrze uczestniczyli m.in. ks. Marek Fituch, kanclerz Kurii Biskupiej w Radomiu, ks. Mirosław Nowak, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela oraz o. Juniper Ostrowski, gwardian klasztoru Ojców Bernardynów w Radomiu.

Klasztor bernardynów jest jednym z najcenniejszych i najpiękniejszych zabytków Radomia. W 2022 roku został wpisany na prestiżową listę pomników historii. Klasztor jest prawdziwą perłą architektury gotyckiej, która zbudowana została w XV.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-12-08 20:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Marek Adamczyk nowym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu

Ks. Marek Adamczyk nowym rektorem seminarium w Radomiu

ak.radom.pl

Ks. Marek Adamczyk nowym rektorem seminarium w Radomiu

- Modlitwa powinna być kluczowa w formacji seminaryjnej – powiedział ks. dr Marek Adamczyk, który został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Zapowiedział również, że formacja seminaryjna zostanie w przyszłości rozszerzona o roczny okres propedeutyczny. Ks. Adamczyk to były duszpasterz młodzieży i akademicki. Przez ostatnie 7 lat był proboszczem parafii św. Jadwigi w Radomiu. Jest także diecezjalnym duszpasterzem osób pokrzywdzonych.

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Francuskie rekolekcje w drodze

2024-05-05 15:00

Archiwum prywatne

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...