Reklama

Kościół

W niedzielę rozpocznie się kalwaryjski odpust Wniebowzięcia NMP

Julia A. Lewandowska

Tygodniowe obchody wielkiego odpustu ku czci Wniebowzięcia NMP rozpoczną się w niedzielę w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Rokrocznie gromadzą one tysiące pielgrzymów. Centralne uroczystości odbędą się 20 sierpnia – poinformowało PAP sanktuarium.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rzecznik kalwaryjskiego sanktuarium, bernardyn o. Tarsycjusz Bukowski powiedział PAP, że odpust Wniebowzięcia NMP, który w Kalwarii Zebrzydowskiej celebrowany jest bardzo uroczyście przez prawie cały tydzień, „pokazuje kierunek życia ludzkiego”. „Biblia mówi: nie samym chlebem żyje człowiek, ale też każdym słowem, które pochodzi z ust bożych. W Maryi mamy tego doskonałe wypełnienie. Żyła Słowem Boga, przyjęła je w całości i choć nie brakowało momentów trudu i próby, ostatecznie Bóg nałożył na jej skronie koronę w niebie” – powiedział.

Jak podkreślił duchowny, kalwaryjskie obchody „stawiają przed nami Maryję zwycięską, ale nie swoją siłą, lecz całkowitym poddaniem się woli Boga”. Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej to święto człowieka, który stoi na ziemi, ale myślenie ma nieziemskie, ponadczasowe. To ważne by kontemplować świat ducha, Maryję w otoczeniu Aniołów w niebie, bo w zabieganej, ciągle spieszącej się doczesności, łatwo można zapomnieć, że nie żyjemy tylko na ziemi” – powiedział o. Tarsycjusz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystości rozpocznie w niedzielę Msza św. i procesja Współcierpienia Maryi, która przejdzie z kalwaryjskiej bazyliki do kaplicy Domku Matki Bożej. Od poniedziałku do środy wierni będą się modlili w intencji chorych i cierpiących, rodzin oraz Ojczyzny. Czwartek poświęcony będzie modlitwie za Kościół, papieża i misje. Wieczorna Msza św. koncelebrowana będzie przez bernardyńskich misjonarzy pod przewodnictwem ojca Teofila Czarniaka.

Główne wydarzenia rozpoczną się w piątek. O godzinie 15. odprawione będą nieszpory przy Domku Matki Bożej. Modlitwie będzie przewodniczył abp Jan Romeo Pawłowski, nuncjusz apostolski w Grecji. Następnie wyruszy tradycyjna procesja Pogrzebu Maryi. Po jej zakończeniu będzie sprawowana msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.

Sobota to tradycyjnie Dzień Młodych. Upłynie pod hasłem „Odbuduj mój Kościół”. Przed południem młodzi pątnicy będą się modlili podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej na kalwaryjskich dróżkach. Po południu odbędzie się konferencja i panel dyskusyjny „Czy kryzys może być szansą?”. Wieczorem odprawione zostanie nabożeństwo na Górze Ukrzyżowania, po którym w kierunku bazyliki przejdzie Procesja Światła. O godzinie 19. biskup pomocniczy Archidiecezji Lwowskiej Edwarda Kawa odprawi Mszę św.

Reklama

Wieczór zwieńczy koncert, w którym wystąpi ks. Jakub Bartczak.

Centralne uroczystości odbędą się w niedzielę, 20 sierpnia. Wcześnie rano przy kościele Grobu Matki Bożej będzie celebrowana Msza św. Po liturgii wyruszy procesja Wniebowzięcia Maryi do bazyliki. O godzinie 11. przy ołtarzu polowym będzie sprawowana Suma pontyfikalna. Przewodniczył jej będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Wieczorem odprawione zostaną nieszpory. Wierni, pod przewodnictwem o. Cypriana Moryca, kustosza sanktuarium, przejdą w procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej.

Podziel się cytatem

Reklama

Początki odpustu sięgają XVII w., gdy powstał kalwaryjski klasztor Bernardynów. Rozkwit obrzędów związanych z Wniebowzięciem przypada na XX w. Główne uroczystości w Kalwarii Zebrzydowskiej obecnie odbywają się w pierwszą niedzielę po 15 sierpnia. To tradycja od czasów kard. Karola Wojtyły, który jako metropolita krakowski zawsze uczestniczył w uroczystościach Wniebowzięcia na Jasnej Górze w Częstochowie. Chciał jednak też pielgrzymować do Kalwarii. Dlatego zaproponował, by Bernardyni przenieśli odpust. Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zostało ufundowane na początku XVII w. przez rodzinę Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano dróżki przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie.

Reklama

Autor: Marek Szafrański

szf/ apiech/

Podziel się:

Oceń:

+4 -1
2023-08-12 11:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sanktuarium pasyjno-maryjne zaprasza na Odpust Wielkiego Tygodnia

W Wielkim Tygodniu w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywa się odpust, któremu towarzyszy Misterium Męki Pańskiej.

Więcej ...

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

ks. Wiesław Kamiński

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...