Reklama

Wiadomości

4 sierpnia rusza Centralny Rejestr Wyborców

Adobe Stock

4 sierpnia uruchomiony zostaje Centralny Rejestr Wyborców, który ma służyć m.in. ustaleniu liczby wyborców oraz sporządzeniu spisu osób uprawnionych do głosowania. W czwartek w Dzienniku Ustaw opublikowano komunikat premiera dotyczący terminu uruchomienia systemu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Termin uruchomienia Centralnego Rejestru Wyborców określa się na dzień 4 sierpnia 2023 r." - głosi komunikat podpisany przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Reklama

Zgodnie z komunikatem szefa rządu, 4 sierpnia uruchomiona zostanie też usługa umożliwiająca wyborcy, którego dane są przetwarzane w Centralnym Rejestrze Wyborców, wgląd do rejestru i pobranie informacji o danych w nim przetwarzanych.

Podziel się cytatem

W Dzienniku Ustaw opublikowano też rozporządzenie Ministra Cyfryzacji, które określa: wzór spisu wyborców, sposób i tryb sporządzania spisu wyborców oraz jego aktualizacji. Rozporządzenie szefa resortu cyfryzacji ustala też wzór wykazu wyborców przebywających w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów, a także domach studenckich i zespołach domów studenckich, w których utworzono obwody głosowania.

Z kolei w Monitorze Polskim ukazała się uchwała Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie określenia wzoru i rozmiaru koperty na pakiet wyborczy, koperty zwrotnej, koperty na kartę do głosowania, oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu oraz instrukcji głosowania korespondencyjnego.

Podstawą do utworzenia Centralnego Rejestru Wyborców jest nowelizacja Kodeksu wyborczego z marca b.r. CRW a w założeniu zastąpić system, w którym lokalny rejestr wyborców prowadzony jest w każdej z 2,5 tys. gmin.

Reklama

CRW ma służyć ustaleniu liczby wyborców, sporządzaniu spisów wyborców oraz spisów osób uprawnionych do udziału w referendum oraz sprawdzaniu posiadania prawa wybierania. Dostęp do CRW będą mieli wójtowie, PKW i komisarze wyborczy za pośrednictwem Krajowego Biura Wyborczego, minister ds. informatyzacji, minister spraw zagranicznych i konsulowie. Aktualizacji CRW będą dokonywać gminy jako zadania zlecone. Rejestr ma być utrzymywany przez ministra ds. informatyzacji. W latach 2022–2031 wydatki na CRW mają wynieść maksymalnie 91,72 mln zł, z tego: w 2022 r. – 2,3 mln zł; w 2023 r. – 28,9 mln zł; w 2024 r. – 7,6 mln zł; a w latach 2025-2031 po 7,56 mln zł.

Przed kilkoma dniami minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zapewnił w rozmowie z PAP, że system CRW przeszedł testy i jest gotowy na wybory parlamentarne. "Prowadziliśmy testy, podjęliśmy wiele działań, których celem było osiągnięcie gotowości do startu systemu. Dzisiaj już wiemy, że on działa" – zaznaczył Cieszyński.

Termin zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu upływa 14 sierpnia - zgodnie z przepisami zarządza je prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Obecna kadencja Sejmu i Senatu trwa od 12 listopada 2019 roku i zakończy się w dniu poprzedzającym pierwsze posiedzenie Sejmu następnej kadencji.

Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne muszą zostać wyznaczone na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Możliwe są zatem cztery terminy: 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada.(PAP)

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2023-08-04 07:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: Scenariusze i koalicje po wyborach do Bundestagu

PAP

Niedzielne wybory do niemieckiego Bundestagu wygrali socjaldemokraci z SPD, zdobywając 25,7 proc. głosów i wyprzedzając chadeków z CDU/CSU, którzy uzyskali 24,1 proc. Niemcy spekulują teraz, jakie partie stworzą koalicję rządzącą krajem przez kolejne cztery lata.

Więcej ...

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Niedziela łódzka 1/2004

wikipedia.org

W tak zwanej „starej liturgii”, przed Soborem Watykańskim II, kapłan sprawujący Eucharystię wraz z wiernymi, po zakończeniu celebracji odmawiał modlitwę do Matki Bożej i św. Michała Archanioła. Słowa tej ostatniej ułożył papież Leon XIII, a wiązało się to z pewną niezwykłą wizją, w której sam uczestniczył.

Więcej ...

Zaproszenie na „Anielski piknik rodzinny”

2025-05-12 12:09

Mat.prasowy

W tym roku Siostry Loretanki zapraszają na jubileuszowy „Anielski piknik rodzinny”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Kościół

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Leon XIV podczas modlitwy Regina Caeli do młodych: Nie...

Leon XIV

Leon XIV podczas modlitwy Regina Caeli do młodych: Nie...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Papież Leon XIV na archiwalnych fotografiach. Jak...

Leon XIV

Papież Leon XIV na archiwalnych fotografiach. Jak...

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża