Reklama

Niedziela Częstochowska

Ks. Pelczarski: istotą szkaplerza jest nasz duchowy rozwój

Maciej Orman/Niedziela

– Szkaplerz zobowiązuje mnie do tego, żebym czynił postępy w życiu duchowym – powiedział ks. Wojciech Pelczarski. Proboszcz parafii św. Faustyny w Częstochowie przewodniczył 16 lipca Mszy św. odpustowej w kapliczce Matki Bożej Szkaplerznej przy ul. Bialskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii kapłan zwrócił uwagę, że szkaplerz jest szczególnym znakiem i wskazał, że związane są z nim liczne przywileje. – Kto nosi szkaplerz, cieszy się opieką Matki Bożej i jest chroniony przed złem tego świata. Maryja obiecała przez św. Dominika, że ten, kto wiernie nosi szkaplerz, w pierwszą sobotę po śmierci będzie wprowadzony do nieba – zaznaczył ks. Pelczarski.

Zobacz zdjęcia: Msza św. odpustowa w kapliczce Matki Bożej Szkaplerznej w Częstochowie

Podkreślił jednak, że nie jest to talizman i że nie działa automatycznie. – To jest istotą szkaplerza: on mnie zobowiązuje do tego, żebym czynił postępy w życiu duchowym – zauważył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kapłan wskazał, że ten, kto przyjmuje ten znak, zobowiązuje się do modlitwy przez wstawiennictwo Matki Bożej, a „kto się modli, więcej otrzymuje, niż daje”. Dodał, że szkaplerz zobowiązuje do trwania w łasce uświęcającej i mobilizuje do dawania świadectwa tego, że jest się dzieckiem Maryi.

Maciej Orman/Niedziela

Reklama

Ks. Pelczarski przytoczył również słowa Jezusa, uznawane za pozornie antymaryjny tekst: „Kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką”. Wyjaśnił, że pierwszą z tych, która należy do tej rodziny, jest Maryja. – Ona najpełniej kierowała się słowem Bożym i najpełniej wypełniła wolę Bożą – podkreślił i zachęcił do Jej naśladowania.

Po Komunii św. chętne osoby mogły przyjąć szkaplerz.

Do obowiązków noszących szkaplerz należą: noszenie go dniem i nocą (materiałowego lub w formie medalika), codzienne odmawianie wyznaczonej modlitwy, naśladowanie Maryi, troska o dobro wszystkich ludzi, częstsze nawiedzanie kościoła i rozmowa z Matką Bożą, w miarę możliwości w święta i uroczystości maryjne przystępowanie do sakramentu pokuty i pojednania oraz przyjmowanie Komunii św.

Maciej Orman/Niedziela

Z nabożeństwem szkaplerza związane są liczne przywileje: udział w dobrach duchowych zakonu karmelitańskiego (Mszach św., Komuniach św., postach, umartwieniach i dobrych uczynkach, braterstwo duchowe), tzw. przywilej sobotni – w pierwszą sobotę po śmierci Matka Boża uwalnia z czyśćca tych, którzy za życia praktykowali nabożeństwo szkaplerza (przywilej potwierdzony przez Piusa XII w 1950 r.), możliwość uzyskania odpustu zupełnego – dla siebie lub zmarłych – w dzień przyjęcia szkaplerza, we wspomnienie NMP z Góry Karmel (16 lipca) oraz we wspomnienia świętych związanych z zakonem karmelitańskim: św. Teresy od Dzieciątka Jezus (1 października), św. Teresy z Ávili (15 października) i św. Jana od Krzyża (14 grudnia).

Podziel się:

Oceń:

+7 0
2023-07-17 00:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski modlił się w Żytnie o beatyfikację Wandy Malczewskiej

Maciej Orman/Niedziela

– Maryjo, daj nam wszystkim Boga – prosił bp Andrzej Przybylski. 16 lipca w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Żytnie biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Podczas liturgii modlił się o beatyfikację Wandy Malczewskiej w 200. rocznicę urodzin mistyczki, która właśnie w tej świątyni przeżywała swoje najważniejsze wizje.

Więcej ...

Rozpoczynają się egzaminy maturalne

2024-05-07 07:10

Adobe Stock

Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 7 do 24 maja. Ich terminy z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Sesja egzaminów ustnych potrwa do 11 do 25 maja. Ich terminy każda szkoła ustala we własnym zakresie.

Więcej ...

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie wolno wykonywać utworów o charakterze świeckim

2024-05-07 10:00

Karol Porwich/Niedziela

W trosce o dobro kościelnej liturgii, w tym wykonywanych pieśni i psalmów, Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej w kurii warszawsko-praskiej przypomina, że muzyka w kościołach powinna być odgrywana wyłącznie na żywo, a nie odtwarzana z nagrania. Komunikat w tej sprawie wydano z uwagi na "niepokojące praktyki korzystania z gotowych utworów audio, zastępujących grę organów, śpiew organisty i wiernych". Ponadto dokument tłumaczy m.in., że nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?