Reklama

Kościół

Dekrety w sprawach beatyfikacyjnych: 9 kandydatów na ołtarze

Adobe Stock

Franciszek zatwierdził dekrety uznające heroiczność cnót 8 osób oraz jedno męczeństwo. W ten sposób kontynuowane są procesy beatyfikacyjne, co może przydać Kościołowi 9 nowych błogosławionych. Wśród tych postaci znajduje się włoski kapłan zabity przez Niemców podczas nazistowskiej okupacji jego kraju w 1944 r. Poza nim mowa o jeszcze dwóch księżach, dwóch zakonnicach oraz 4 świeckich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Giuseppe Beotti urodził się w 1912 r. w regionie Emilii-Romanii. Jako duszpasterz w czasach II wojny światowej często przyjmował i przechowywał uciekających żołnierzy czy więźniów. Organizował również pomoc dla setek Żydów, ukrywając ich przed przemocą aparatu nazistowskiego. Gdy III Rzesza nasiliła represje w okolicy jego parafii, postanowił pozostać na miejscu. Aresztowano go i zastrzelono za jego działalność na rzecz prześladowanych 20 lipca 1944 r. Na tej podstawie można go uznać za męczennika.

Pośród zatwierdzeń o heroiczności cnót znalazł się przypadek ks. Simona Mpeke z Kamerunu, również pochodzącego z XX w. Nawrócił się na chrześcijaństwo już w dorosłym życiu i wstąpił do stanu kapłańskiego. Wytrwale ewangelizował wśród ludu Kirdi na zdominowanej przez muzułmanów oraz religie tradycyjne północy kraju. Miejscowi nazywali go „Baba (Tatą) Simonem”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Inny dekret dotyczył o. Pedra de la Virgen del Carmen (od Matki Bożej Szkaplerznej). Ten XX-wieczny hiszpański pijar odznaczał się wielką pobożnością oraz ofiarnością stanowiącymi przykład dla wszystkich, którzy go spotkali w życiu.

S. Edda Roda z Instytutu Sióstr Kapucynek Matki Rubatto pochodziła z kolei z Bergamo we Włoszech. Większość życia była mocno schorowana, ale przekuwała swoje cierpienia w ofiarną miłość. Z radością oddawała się ewangelizacji. Zmarła w 1996 r.

Kolejną postać na przedstawionej dziś liście dekretów stanowi karmelitanka bosa z Brazylii. Tereza Margarida do Coração de Maria pomagała w rozwoju duchowym nie tylko swoich współsióstr, ale również odwiedzających ich klasztor wiernych. Zmarła w wieku 90 lat w 2005 r.

Urodzony pod koniec XIX w. rzymianin Arnaldo Canepa stracił ojca w wieku 14 lat, a następnie oddalił się od Kościoła. Przeżywszy później, w 1921 r., nawrócenie poświęcił całe swoje życie pomaganiu dzieciom i młodzieży z peryferii społecznych stolicy Włoch na wzór św. Franciszka, św. Filipa Neri i św. Jana Bosko, pozostając świeckim katolikiem.

Reklama

Młody brazylijski lekarz Guido Vidal França Schäffer pomagał zarówno chorym, w tym na AIDS, jak i ubogim z faweli w Rio de Janeiro. Po jakimś czasie posługi oraz rozbudowanego życia modlitwy postanowił wstąpić do seminarium. Zmarł tragicznie w wypadku podczas serfowania w 2009 r. jeszcze jako kleryk.

Pochodząca z Florencji Maria Cristina Ogier przeżyła zaledwie 19 lat zanim odeszła do Pana z powodu raka w 1974 r. Jej sposób przeżywania choroby, a także posługa wobec potrzebujących, zwłaszcza starszych, oraz zaangażowanie w ochronę przed legalizacją aborcji stanowiły przykłady życia pełnego miłości dla innych.

Podobną działalnością oraz głębokim życiem wiary odznaczyła się też rzymianka Lorena D’Alessandro. Urodzona w 1964 r., zmarła zaledwie w wieku 16 lat z powodu nowotworu złośliwego.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2023-05-20 16:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Filar prawowierności

Św. Grzegorz z Nyssy, mozaika w prawosławnym klasztorze Osios Lukas w Grecji

Wikimedia Commons

Św. Grzegorz z Nyssy, mozaika w prawosławnym klasztorze Osios Lukas w Grecji

Obok św. Grzegorza z Nazjanzu i św. Bazylego Wielkiego był najważniejszym z teologów kapadockich.

Więcej ...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?