Reklama

Kościół

Wigry: Kongres Ruchu Europa Christi 2023 - „Kościół – Edukacja – Wychowanie”

PAP/Valdemar Doveiko

W Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach odbył się 10 maja kolejny Kongres Ruchu „Europa Christi”. Uczestnicy wydarzenia debatowali na temat: „Kościół – Edukacja – Wychowanie”. Organizatorami Kongresu byli: Fundacja Myśląc Ojczyzna im. Ks. Infułata Ireneusza Skubisia, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL, Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL, Fundacja Wigry Pro.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wstępem do Kongresu był Rajd Rowerowy – Śladem Jana Pawła II - w którym wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Starym Folwarku oraz jako gość honorowy Przemysław Czarnek – minister Edukacji i Nauki, któremu towarzyszył proboszcz parafii wigierskiej ks. Jacek Nogowski, prezes Fundacji „Wigry PRO”. Trasa o długości ponad 20 km prowadziła m.in. przez miejsca, które podczas pamiętnej wizyty w 1999 r. odwiedził papież Jan Paweł II. Trasa rajdu rozpoczynała się przy Pokamedulskim Klasztorze na Wigrach i wiodła przez tereny Wigierskiego Parku Narodowego. Uczestnicy mieli okazję podziwiać piękno ziemi suwalskiej, a także odkrywać ślady jakie historia zostawiła na tej ziemi.

PAP

Pierwszy postój miał miejsce na skraju lasu, przy szosie Sejny-Suwałki i skrzyżowaniu z drogą do Leszczewa, gdzie znajduje się miejsce pochówku (cmentarz) żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w bitwach I wojny światowej. Tuż obok cmentarza znajduje się również mogiła i pomnik poległych w walce – konflikcie polsko–litewskim o Ziemię Sejneńską i Suwalską – ułanów Wawrzyńca Walkowiaka i Stanisława Walotki, żołnierzy 16. pułku ułanów, którzy zginęli w dniu 2 września 1920 roku, podczas obrony Sejn w starciu z wojskami litewskimi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczestnicy rajdu przejeżdżali wcześniej obok skromnego pomnika upamiętniającego ofiary represji niemieckiej i radzieckiej podczas II wojny światowej. Ofiarą tych represji był m.in. profesor Alfred Lityński kierownik pierwszej w Polsce Stacji Hydrobiologicznej badającej faunę wodną. Stacja ta znajdowała się w Starym Folwarku przy jeziorze Wigry. Zaledwie kilkaset metrów dalej, w lesie, znajduje się miejsce zamordowania przez okupantów niemieckich, podczas II wojny światowej, polskiego kapłana Antoniego Romualda Jałbrzykowskiego, bratanka metropolity wileńskiego.

PAP/Valdemar Doveiko

Kolejny postój uczestnicy rajdu zaliczyli w miejscowości Krzywe przy siedzibie Wigierskiego Parku Narodowego, którego utworzenie proponował profesor Lityński. Tutaj uczestnicy mogli odpocząć, obejrzeć wystawę przyrodniczą i usłyszeć kilka ciekawostek o specyfice ziemi i klimatu suwalskiego. Z Krzywego uczestnicy Rajdu zawrócili stronę Wigier i skierowali się do miejscowości Leszczewo, gdzie przy pomniku Jana Pawła II wysłuchali barwnej gawędy pana Milewskiego, który gościł w swoim domu Papieża-Polaka podczas Jego pamiętnej wizyty na Suwalszczyźnie.

Reklama

Dalej droga wiodła do Starego Folwarku, gdzie w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej uczniowie szkoły spotkali się z ministrem Przemysławem Czarnkiem. Uczestnicy rajdu mieli tu okazję zapoznać się z inicjatywą Mobilnego Laboratorium Przyszłości. Ostatnim etapem rajdu był powrót do Klasztoru na Wigrach. Tutaj po krótkiej przerwie obiadowej o godz. 14.00 rozpoczęły się obrady Kongresu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali: minister Edukacji i Nauki - Przemysław Czarnek, GovTechPolska, bp Jerzy Mazur - biskup ełcki, wójt gminy suwałki - Zbigniew Mackiewicz.

Podziel się:

Oceń:

2023-05-11 11:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału

Niedziela rzeszowska 40/2014, str. 1

Ks. Józef Mucha

Więcej ...

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...