Reklama

W diecezjach

Poznań: Archiwum Archidiecezjalne publikuje najstarsze archiwalia

imagewell10/pl.fotolia.com

„Prastary Kościół Poznański” (Pervetusta Posnaniensis Ecclesia) – to tytuł publikacji wydanej staraniem Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. Tytuł albumu nawiązuje do listu papieża Pawła VI z 1968 roku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W książce na blisko trzystu stronicach zaprezentowano archiwalia w formie fotografii artystycznej, z dołączonymi objaśnieniami i nawiązaniami do historii powszechnej. Są to przede wszystkim dokumenty mające duże znaczenie dla historii miasta Poznania.

„Najstarszy z nich to przywilej nadany przez Przemysła I 24 kwietnia 1252 r., w którym książę wskazuje katedrę poznańską jako miejsce swego pochówku. Wyjątkowe znaczenie dla historii biskupstwa poznańskiego, a co za tym idzie historii miasta Poznania mają dokumenty papieskie. Najstarszy zaprezentowany w przygotowanym albumie to «genueńska» bulla Urbana VI z 26 stycznia 1386 roku” – wyjaśnia ks. kustosz Rafał Rybacki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W przedmowie do książki abp Stanisław Gądecki podkreśla, że źródła historyczne świadczą do dzisiaj o ciągłości wiary i kościelnej struktury diecezji poznańskiej, najstarszej na ziemiach polskich. „Niech publikacja ta pomoże nam wejść w historyczną tożsamość umiłowanej wspólnoty wiary, modlitwy i świadectwa, jaką jest nasz Kościół lokalny. Od jego zarania istnieje i działa w tej wspólnocie Kościół Chrystusowy we wszystkich swych istotowych przymiotach jako jeden, święty, powszechny i apostolski” – czytamy w słowie metropolity poznańskiego.

Reklama

Wśród dokumentów królewskich zaprezentowano m.in. pergaminowy dokument Zygmunta Starego z 12 maja 1518 roku, w którym monarcha zezwolił biskupowi Janowi Lubrańskiemu na wykup dóbr koronnych pod budowę przyszłej Akademii. Wyjątkowe znaczenie – z punktu widzenia techniki wystawienia dokumentu – posiada przywilej lokacyjny Piotrowa z 1602 r., wydrukowany na pergaminie.

Najstarszą zaprezentowaną księgę wizytacyjną są zapisy wizytacji kościoła przez Wawrzyńca Goślickiego, biskupa poznańskiego, którego dzieło drukowane było m.in. w Londynie w czasach Williama Szekspira.

Książka „Prastary Kościół Poznański” jest do nabycia w Wydawnictwie Miejskim Posnania.

Podziel się:

Oceń:

2023-02-24 17:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do zaorania

2024-05-08 17:47

Dominik Pyrek/diecezja.sosnowiec.pl

„Diecezja sosnowiecka nie jest do zaorania, tylko do nieustannego obsiewania” - powiedział abp Adrian Galbas w środę podczas obrzędu kanonicznego objęcia diecezji sosnowieckiej przez bp. Artura Ważnego. Uroczystość oraz podpisanie stosownych dokumentów miało miejsce w katedrze w Sosnowcu.

Więcej ...

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie wolno wykonywać utworów o charakterze świeckim

2024-05-07 10:00

Karol Porwich/Niedziela

W trosce o dobro kościelnej liturgii, w tym wykonywanych pieśni i psalmów, Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej w kurii warszawsko-praskiej przypomina, że muzyka w kościołach powinna być odgrywana wyłącznie na żywo, a nie odtwarzana z nagrania. Komunikat w tej sprawie wydano z uwagi na "niepokojące praktyki korzystania z gotowych utworów audio, zastępujących grę organów, śpiew organisty i wiernych". Ponadto dokument tłumaczy m.in., że nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim.

Więcej ...

Rada Stała KEP przypomina stanowisko Kościoła nt. godności każdej istoty ludzkiej

2024-05-08 16:49

Adobe.Stock

W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii - napisali członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w Stanowisku w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Wiara

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku