Reklama

Świat

Uroczystości Niedzieli Palmowej w Watykanie

MARGITA KOTAS

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Watykanie z udziałem tysięcy pielgrzymów z całego świata rozpoczęły się pod przewodnictwem Franciszka uroczystości Niedzieli Palmowej nazywanej także „Niedzielą Męki Pańskiej". Na zakończenie Mszy św. brazylijska młodzież przekaże znaki Światowych Dni Młodzieży: krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikonę Matki Bożej „Salus Populi Romani” młodzieży polskiej. Od 29 lat Niedziela Palmowa jest obchodzona jako Światowy Dzień Młodzieży, który w 2016 r. odbędzie się w Krakowie. W tym roku odbywa się on na szczeblu diecezjalnym. Jego hasłem są słowa "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie". Franciszek poświęcił gałązki palmowe i odczytano fragment Ewangelii wg. św. Mateusza o uroczystym wjeździe Chrystusa na osiołku do Jerozolimy. Następnie papież wyruszył wraz z kardynałami i biskupami w procesji do ołtarza, gdzie odprawi Eucharystię.

Ojciec Święty używa po raz pierwszy pastorału wykonanego przez więźniów zakładu karnego w San Remo na północy Włoch. Jest on zrobiony z drzewa oliwnego i zdobi go herb jezuitów – macierzystego zakonu papieża Franciszka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podobnie jak w minionych latach, również i teraz, na rozpoczynający się Wielki Tydzień oraz uroczystości wielkanocne, przygotowywane są na placu św. Piotra dekoracje z gałęzi palmowych oraz kwiatów.

Trzy tysiące sztucznych, ręcznie wykonanych gałęzi palmowych oraz dwumetrowej wysokości „il parmuleru” (gałąź palmową dla papieża Franciszka) przygotowały pólnocnowłoskie miasta San Remo i Bordighera. Natomiast drzewka oliwne, umieszczone w arkadach, gałązki oliwne i wspaniałe kompozycje kwiatów: róż, hortensji, kalii, orchidei i lewkonii, które ozdobią obeliski oraz plac św. Piotra, są darem regionu Apulii.

Na Placu św. Piotra jest obecna ponad 100-osobowa delegacja młodych z Polski. Każdą diecezję reprezentują dwie osoby; nieco większa jest delegacja z archidiecezji poznańskiej.

Reklama

Już jutro rozpocznie się peregrynacja znaków ŚDM po Polsce. Najpierw krzyż i ikona nawiedzą archidiecezją poznańską. Od 4 maja peregrynować będą po diecezji kaliskiej. Następna będzie diecezja włocławska. Znaki zawitają także na Lednicę, do diecezji warszawsko-praskiej i siedleckiej. Od 29 września do 13 grudnia krzyż i ikona wędrować będą po diecezjach krajów naszych sąsiadów: Białorusi, Litwie, Łotwie, Rosji, Ukrainie, Mołdawii, Rumunii, Węgrzech, Słowacji i Czechach.

Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani” powrócą do Polski 14 grudnia i peregrynować będą po kolejnych diecezjach począwszy od opolskiej. Znaki gościć będą w czasie IV Krajowego Kongresu Misyjnego w Warszawie, który zaplanowano na 12-14 czerwca 2015 roku, jak również w czasie diecezjalnej pielgrzymki grekokatolików we wrześniu 2015 roku. Ostatnimi diecezjami na trasie peregrynacji będą: tarnowska oraz grecko-katolicka diecezja przemysko- warszawska. Krzyż i ikona trafią do Krakowa 20 maja 2016 roku.

Podziel się:

Oceń:

2014-04-13 09:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niedziela Palmowa - bez procesji, udziału wiernych i konkursów palm wielkanocnych

Bożena Sztajner

W tym roku Niedzieli Palmowej, rozpoczynającej Wielki Tydzień, ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa nie będą towarzyszyć procesje z palmami do kościołów. Cała liturgia będzie przebiegała w świątyni, praktycznie bez udziału wiernych. Można będzie natomiast śledzić transmisje w mediach tradycyjnych i społecznościowych. Odwołane zostały tradycyjne konkursy palm wielkanocnych w Łysem i Lipnicy Murowanej.

Więcej ...

Bp Ważny: Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść

2024-06-22 15:01

diecezja.sosnowiec.pl

Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść. Chcemy być Kościołem, który doświadczywszy tak wielkich trudności, może wstać mocą krzyża Jezusa - powiedział bp Artur Ważny w swojej homilii. W Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu odbył się dziś ingres bp. Artura Ważnego. Mszy św. przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce.

Więcej ...

Święcenia diakonatu w diecezji toruńskiej

2024-06-22 13:47

Renata Czerwińska

Do święceń diakonatu w diecezji toruńskiej przystąpiło pięciu młodych mężczyzn, pochodzących z parafii w Grudziądzu, Toruniu, Nowym Mieście Lubawskim i Jabłonowie Pomorskim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Kościół

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny