Reklama

Niedziela Wrocławska

Wspólnota ludzi poszukujących Sensu - Święto PWT we Wrocławiu

2023-01-23 09:48
Homilię w katedrze wrocławskiej w święto PWT wygłosił bp Marek Mendyk.

Magdalena Lewandowska

Homilię w katedrze wrocławskiej w święto PWT wygłosił bp Marek Mendyk.

Liturgiczne wspomnienie św. Tomasza z Akwinu przypada w sobotę, ale już dziś swojego patrona uczciły władze, wykładowcy oraz studenci Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Uroczystości rozpoczęły się w katedrze wrocławskiej. Mszy św. przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Homilię wygłosił bp Marek Mendyk, ordynariusz diecezji świdnickiej.

W słowie skierowanym do wszystkich zgromadzonych na Eucharystii wskazał na poszukiwanie sensu życia. - Człowiek nie został stworzony, aby tylko przez chwilę żyć na Ziemi, ale aby żyć na zawsze. Ten zwrot może być odrzucany, ale wystarczy zauważyć, z jak wielką łatwością zrywa się nawet święte związki: małżeństwo, kapłaństwo, zakonną konsekrację. Dysproporcja, jaka zarysowuje się, pomiędzy naszą małością a naszą wielkością jest wystarczająca, aby się nią przerazić, dlatego też ona świadomie pomniejszana. Stąd też przesuwa się akcent na dobrze wykonywaną pracę, korzystniejsze studia, właściwe relacje z innymi. Wydawałoby się, że to wszystko, ale pragnienie nieskończoności, chociaż bywa zagłuszane, istnieje w człowieku. Duch Święty, który w nas zamieszkuje woła, że zostaliśmy stworzeni do miłości niemającej granic - wskazał biskup, dodając: - Człowiek jest w pewnym sensie skazany na świętość bądź na wieczną rozpacz.

Rozwijając temat zbawienia i świętości, hierarcha zwrócił uwagę na definicję świętości wynikającą z Nowego Testamentu.- Świętość to komunia z Jezusem. W ten sposób wszystko się zmienia. Kiedy się modlę wraz z Jezusem, trwam przed Ojcem, aby Go wielbić, prosić, dziękować. Gdy pracuję razem z Jezusem, służę bliźnim, gdy cierpię, uczestniczę w męce Jezusa, dla zbawienia świata i gdy przychodzi moment mojej śmierci łącze się z odkupieńcza śmiercią Jezusa. Wstępuję na drogę Jego Paschy i doświadczam radości oglądania tego, który mnie umiłował i samego siebie za mnie wydał - mówił bp Mendyk.

W dalszej części, biskup świdnicki nawiązał do czytań mszalnych, w których odniósł się do misji Jezusa zapowiedzianej w Starym Testamencie. Kaznodzieja wspomniał także o nawróceniu i wolności. - Nawrócenie jest drogą do wolności. Osiągnięcie wolności, której pragniemy, wymaga duchowego wzrostu na drodze wyrzeczeń. Nawrócenia pragniemy, gdy uświadomimy sobie, że jego stawką jest wyzwolenie z samotności i pełne zjednoczenie z Bogiem. Niezależnie jak blisko czy daleko jesteśmy Boga, on wzywa nas do nawrócenia, nie tylko tego jednego, ale także następnych. Tylko tam można poznać i pokochać Boga. To najwłaściwsza droga w kierunku szczęśliwości wiecznej - powiedział bp Marek Mendyk.

Reklama

Nie zabrakło także odniesienia do Papieskiego Wydziału Teologicznego nazwanego przez hierarchę wspólnotą ludzi poszukujących Sensu. - Ma ona stawać się warsztatem człowieczeństwa. Nasze czasy wymagają ludzi silnej wiary. Nie tylko zachowujących przykazania, ale odważnie idących za Chrystusem i przyciągających do Niego innych. Żyjemy w czasach, gdzie programowo okalecza się świadomość i wolność człowieka, także jego horyzonty pragnień i aspiracji. Największym zagrożeniem jest uleganie ideologiom, które stawiają człowieka na miejscu Pana Boga. Zauważamy, jak w świecie uniwersytety dostosowują się do ducha czasu i zapominają, że w ferworze wszelkich zmian nie można zatracić tego, co decyduje o istocie uniwersytetu - tradycji uniwersyteckiej, co jest ponadczasowe, niezmienne, wieczne i ważne - zaznaczył biskup świdnicki.

Wskazując na przyczyny odejścia ludzi od Boga, hierarcha wskazał m.in. na analfabetyzm religijny, wynikający z niewielkiej albo fałszywej wiedzy o Bogu. Przywołał także słowa papieża Benedykta XVI, który mówił o ignorancji religijnej. Pomocą w przezwyciężaniu takiego stanu jest PWT we Wrocławiu, która kształcąc teologów i pedagogów przygotowuje ich do zadania głoszenia. - Misja, jaką ma PWT to kształcenie młodych i dorosłych w przekonaniu, że istnieją absolutne i niezmienne od ludzkiej woli wartości, które można odkryć i poznać i które nadają sens ludzkiej egzystencji. Poznawana przez człowieka rzeczywistość nie ogranicza się do sfery materialnej, ale ma także wymiar transcendenty dlatego też świętowanie jest okazją, aby naszej uczelni powiedzieć: „dziękuję”. Dziękujemy za przygotowanie odpowiedniej kadry naukowej i dydaktycznej. Za pedagogów, katechetów i nauczycieli religii, którzy na pierwszej linii frontu mierzą się z ignorancją religijną. Dziękujemy za formację formatorów pomagającym innym wzrastać w wierze i miłości. Jakże wiele mamy powodów, aby dziękować Bożej Opatrzności za naszą uczelnię, wszelkie dobre dzieła podejmowanie na naszej uczelni - podkreślił biskup Mendyk, dodając: - Na kolejne lata życzymy nie tylko coraz wyższych not studentom i uczelni, ale przede wszystkim, by stawała się ważnym z punktu widzenia formacji warsztatem człowieczeństwa - życzył na koniec homilii bp Marek Mendyk.

Po skończonej Eucharystii dalsze uroczystości odbywają się na auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Wybrane dla Ciebie

Czy staram się być dla Boga godnym mieszkaniem?

2023-01-07 14:43

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 2, 22-32.

Więcej ...

Bp Andrzej Czaja przebywa w szpitalu. Biskupi pomocniczy proszą o modlitwę

2023-01-31 15:04

Karol Porwich /Niedziela

Ordynariusz diecezji opolskiej od kilku dni temu skarżył się na gorsze samopoczucie. Przewieziono go do szpitala na badania. Biskupi pomocniczy proszą kapłanów i wiernych o modlitwę o jego zdrowie.

Więcej ...

Gromnice święcone w Matki Bożej Gromnicznej miały chronić pola, zagrody i domy

2023-02-02 07:16

Karol Porwich/Niedziela

Gromnice święcone w Święto Matki Bożej Gromnicznej miały chronić mieszkańców wsi - przypomina Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (Podlaskie). Wierzono, że obejście pól i zagród z zapalonymi gromnicami, a także zrobienie znaku krzyża na futrynie drzwi, będzie chronić te miejsca.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Matka ofiarowująca

Wiara

Matka ofiarowująca

Zmarł Leonard Pietraszak

Wiadomości

Zmarł Leonard Pietraszak

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...