Reklama

Wiadomości

Minister Moskwa: Polska nigdy nie była tak zaawansowana w projektach jądrowych jak teraz

Adobe Stock

Nigdy nie byliśmy tak zaawansowani w projektach jądrowych jak teraz - powiedziała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa. Wskazała, że kluczowe jest znalezienie instytucji i partnerów, z którymi zbudujemy model współpracy na lata. To nie tylko kwestia pieniędzy, ale także zaufania - dodała.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Warszawie odbywa się w czwartek konferencja dotycząca finansowania projektów jądrowych zorganizowana przez Agencję Energii Jądrowej przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD NEA - Nuclear Energy Agency przy Organisation for Economic Cooperation and Development) oraz Międzynarodowe Ramy Współpracy dla Energetyki Jądrowej (IFNEC - International Framework for Nuclear Energy Cooperation) we współpracy z polskim resortem klimatu i środowiska.

"Nigdy nie byliśmy tak zaawansowani w projektach jądrowych jak teraz. Jesteśmy z tego dumni. Mamy technologię, jesteśmy przed uzyskaniem ważnych pozwoleń - mam nadzieję, że to nastąpi wkrótce" - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, otwierając konferencję.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szefowa MKiŚ poinformowała, że Polska jest zdeterminowana, by mieć przynajmniej 20 proc. energii jądrowej w miksie energetycznym. Wskazała zarazem na wyzwania związane m.in. z wyszkoleniem kadr. "Mamy dobrych inżynierów, wyzwaniem jest zatrzymanie ich w Polsce, wyposażenie w odpowiednie umiejętności i zbudowanie dobrych zespołów na lata" - tłumaczyła.

Jak mówiła minister Moskwa, kolejne wzywanie nie tylko w Polsce, ale na świecie dotyczy łańcucha dostaw. "Wierzymy, że odpowiedzią na te wyzwania jest współpraca, w zakresie kadr, technologii, łańcucha dostaw, a także w zakresie finansowania" - zaznaczyła.

Zauważyła, że finansowanie projektów jądrowych wiąże się z budowaniem dobrych relacji i partnerstwa na wiele lat, wspólnego ponoszenia ryzyka. "Kluczowe jest dla nas teraz znalezienie takich instytucji i partnerów, by zbudować model współpracy na lata, by być razem w tym projekcie i w niego wierzyć, bo to nie tylko kwestia pieniędzy, ale także zaufania" - podkreśliła minister klimatu.(PAP)

OECD NEA jest międzyrządową agencją, która ma ułatwiać współpracę między krajami w zakresie bezpieczeństwa jądrowego, technologii, a także aspektów środowiskowych i prawnych. Polska należy do NEA od 2010 r.

Reklama

IFNEC to organizacja utworzona w 2006 r. z inicjatywy Stanów Zjednoczonych, której celem jest zapewnienie forum do współpracy w wypracowywaniu korzystnych rozwiązań dla zapewnienia wykorzystania energii jądrowej do celów pokojowych. Polska należy do IFNEC od 2007 r.

Program NEA-IFNEC Financing Initiative został uruchomiony przez NEA i IFNEC we współpracy z polskim MKiŚ w 2020 r. W ramach tej inicjatywy odbywają się m.in. konferencje i webinaria poświęcone zagadnieniom związanym z finansowaniem projektów jądrowych. (PAP)

kmz/ mk/

Podziel się:

Oceń:

2022-12-08 11:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gaz-System: gazociąg podmorski Baltic Pipe połączony z systemami przesyłowymi Polski i Danii

Adobe.Stock

Gazociąg podmorski Baltic Pipe został połączony z systemami przesyłowymi Polski i Danii - poinformował w czwartek Gaz-System. Jak zaznaczył prezes spółki Tomasz Stępień, gazociąg podmorski Baltic Pipe jest pod względem technicznym elementem krajowego systemu przesyłowego.

Więcej ...

Nowe normy dotyczące domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych

2024-05-17 13:15

Od „nihil obstat” po opinię negatywną – zatwierdzony przez Papieża dokument Dykasterii Nauki Wiary zawiera 6 różnych ocen w rozeznawaniu przypadków. Zasadniczo ani biskup, ani Stolica Apostolska nie będą się wypowiadać w sprawie orzeczenia o nadprzyrodzonym charakterze danego zjawiska, a ograniczą się do zezwolenia na kult i pielgrzymki oraz ich promowania.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli