Reklama

Niedziela Wrocławska

Ostatnie pożegnanie ks. Józefa Wojdaka

o. Andrzej Wodka CSsR

ks. Łukasz Romańczuk

o. Andrzej Wodka CSsR

W Ligocie Książęcej pożegnano wieloletniego proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP. Uroczystości pogrzebowej przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, a homilie wygłosił o. prof. Andrzej Wodka, CSsR [redemptorysta].

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Chcemy o ks. Józefie pamiętać w naszym sercu, bo istnieje taka więź, która łączy duszpasterza ze swoimi wiernymi. Tyle lat posługiwał pośród was i był pośrednikiem pomiędzy miłosiernym Jezusem a wami czy to w Eucharystii, czy Sakramencie Pokuty - mówił abp Józef Kupny i dodając: - Pamiętajcie o swoim proboszczu w swoich modlitwach i przekazujcie swoim dzieciom, wnukom wieści, że był taki kapłan, pochowany blisko kościoła, który przez wiele lat tu posługiwał pośród was.

Ks. Józef Wojdak zmarł 10 września br. Kapłan ten miał 84 lata życia i 58 lat kapłaństwa. Swoje ostatnie lata spędził w Domu Księży Emerytów we Wrocławiu na Ostrowie Tomskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Ligocie Książęcej. Na pogrzeb przybyli licznie wierni miejscowej parafii, kapłani oraz delegacje wiernych z diecezji tarnowskiej.

Poruszająca była homilia redemptorysty o. Andrzeja Wodki, dla którego zmarły kapłan był wujem. - Żegnamy dziś ks. Józefa, który ukochał tę wspólnotę w Ligocie Książęcej i oddał jej ponad 35 lat swojej duszpasterskiej posługi. Przybyliśmy tutaj z różnych stron, a na taką okoliczność ściąga nas serce, pamięć doznanego dobra i wdzięczność za wspólnie zbudowane więzi, których nawet śmierć nie zrywa - zaznaczył kaznodzieja.

Redemptorysta nawiązał do słów, które ks. Wojdak umieścił na obrazku z okazji 50-lecia kapłaństwa. - To jest nasze dziękczynienie za dar życia i posługi kogoś, kto na swoim jubileuszowym obrazku zaliczył się do tych ewangelicznych sług nieużytecznych, wiedząc w swojej skromności, że wszystkie wielkie dzieła należy przypisać samemu Bogu. I tylko w Nim się z nich radować - podkreślił o. Wodka.

W dalszej części kapłan przypomniał elementy posługi ks. Wojdaka i jego posługę sakramentalną, która przepełniona była spotkaniem z drugim człowiekiem. - Tu, pośród waszych bliskich zmarłych, w Ligocie Książęcej spocznie ciało ks. Józefa, obracając się w proch i powstając z prochu do wiecznego życia, kiedy wszyscy zostaniemy zbudzeniu ze snu śmierci - mówił o. Andrzej.

Reklama

Podczas homilii kaznodzieja zastanawiał się, co by mógłby zmarły ks. Józef dzisiaj powiedzieć do wszystkich zgromadzonych w świątyni. - Ksiądz kanonik jakby mówił do nas swoją ostatnią homilię, mocną, bo podczas swojego pogrzebu. Moglibyśmy usłyszeć jego słowa, usilnie wołające, nawet w milczeniu trumny. Tak, jakby teraz do nas mówił: „Jesteśmy wszyscy, zarówno po tej, jak i tamtej stronie umiłowanymi dziećmi Boga, zawsze byliśmy oczkiem w głowie dobrego Ojca w niebie”. Stąd tak ważne jest, aby nie czekać na wieczność, ale już teraz wierzyć, że jesteśmy dziećmi Boga i współdziedzicami Chrystusa i już teraz na naszych oczach spełniają się błogosławieństwa - nauczał kapłan.

Wyrażone zostały także słowa, przepełnione nadzieją chrześcijańską. - Ta dzisiejsza uroczystość ma prawo być też rzewna. Będziemy za tobą tęsknili, ale chcemy się też rozradować, śpiewając radosne Alleluja. Oczyma wiary przecież widzimy, że dotarłeś już tam, gdzie głos twojego Anioła Stróża niczym GPS powtarza: „Dotarłeś do celu” i zaczynasz widzieć to, co wiara zapowiadała i obiecywała. Ufamy, że już widzisz zmartwychwstałego Syna Bożego, a Duch Święty wypełnia twoje serce niezniszczalnym ogniem miłości. Uśmiecha się do ciebie Maryja, św. Józef i inni obywatele nieba - opowiadał o. Wodka.

Ks. Józef Wojdak urodził się 14 września 1938 roku w Bielczy. [diecezja tarnowska]. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1964 roku z rąk abp. Bolesława Kominka w kościele pw. św. Stanisława, św. Wacława i św. Doroty we Wrocławiu.

Po święceniach kapłańskich został skierowany jako wikariusz do parafii do parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy [1964-1968]. Był także wikariuszem w parafii pw. św. Krzyża w Jeleniej Górze [...-1969], w parafii pw. św. Elżbiety we Wrocławiu [1969-1972] oraz w parafii pw. NMP Matki Bożej Pocieszenia w Oławie [1972-1978]

Reklama

W 1978 roku został administratorem, a następnie proboszczem w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Ligocie Książęcej [dekanat Namysłów - Zachód]. Pełnił tę funkcję do 29 czerwca 2013 roku. Potem przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu Księży Emerytów we Wrocławiu.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-09-20 18:30

Wybrane dla Ciebie

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Więcej ...

Bp Milewski: nie możemy ustawać w głoszeniu Ewangelii

2024-04-25 19:23

Karol Porwich/Niedziela

Wielu powie, że głoszenie Ewangelii to niemożliwe zadanie. Trzeba nam jednak ją głosić i się nie zniechęcać, choć przeszkód i problemów tak dużo - uważał bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej, w święto św. Marka Ewangelisty. Zachęcił także wiernych, aby „pozostawali wierni sobie i wierni Bogu”.

Więcej ...

Czas decyzji wpisany…w Boży zegar – o pielgrzymowaniu maturzystów na Jasną Górę

2024-04-25 18:27

BPJG

Młodzi po Franciszkowemu „wstali z kanapy”, sprzed ekranów i znaleźli czas dla Boga, a nauczyciele, katecheci, kapłani, mimo wielu obowiązków, przeżywali go z wychowankami. Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę w roku szkolnym 2023/2024. Dziś przybyła ostatnia grupa diecezjalna – z arch. katowickiej. W sumie w pielgrzymkach z niemalże wszystkich diecezji w Polsce przybyło ok. 40 tys. uczniów. Statystyka ta nie obejmuje kilkuset pielgrzymek szkolnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...