Reklama

Niemcy

Niemcy: rozpoczyna się zgromadzenie ogólne Światowej Rady Kościołów

Karol Porwich/Niedziela

Zgromadzenie Ogólne Światowej Rady Kościołów (ŚRK) rozpoczyna dzisiaj swoje obrady po raz pierwszy w Niemczech. W spotkaniu w Karlsruhe w dniach od 31 sierpnia do 8 września bierze udział około 800 delegatów z 350 Kościołów członkowskich ŚRK i kilkuset współpracowników, ekspertów, gości oraz przedstawicieli mediów z ponad 100 państw. Organizatorzy obliczają, że w sumie zgromadzi się w Karlsruhe około 4 tys. chrześcijan. Jest to 11. zgromadzenie ogólne od chwili utworzenia ŚRK w 1948 roku w Genewie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod hasłem „Miłość Chrystusowa porusza, buduje pojednanie i jednoczy świat” zaplanowano wymianę teologiczną, międzynarodowe nabożeństwa, program kulturalny oraz dyskusje społeczno-polityczne.

Na otwarcie obrad przyjedzie do Karlsruhe prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier i wygłosi przemówienie do zgromadzonych. Głos zamierzają zabrać również przedstawiciele Centralnej Rady Żydów w Niemczech oraz muzułmanów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród tematów obrad jest międzynarodowy dialog chrześcijański, teologia oraz kwestie społeczno-polityczne. Omówione zostaną np. kwestie związane z ochroną klimatu i środowiska rozbrojenia oraz globalnej walki z głodem i ubóstwem. Nie zabraknie też odniesień do aktualnej kwestii agresji Rosji na Ukrainę. W Karlsruhe oczekiwane są również delegaci z Rosji i Ukrainy.

Na krótko przed rozpoczęciem obrad rzeczniczka ŚRK Marianne Ejdersten określiła Światową Radę Kościołów jako wyjątkowe forum globalnego dialogu. „Nikt poza ŚRK nie może zgromadzić wszystkich Kościołów przy jednym stole” - powiedziała w rozmowie z mediami i podkreśliła, że to jest szczególnie ważne w tej chwili. „Doświadczamy poważnych kryzysów, wojny w Ukrainie, coraz większego głodu na świecie czy wstrząsów społecznych spowodowanych rosnącymi cenami żywności i energii” – powiedziała, tłumacząc, że te kryzysy wymagają wzmożonego dialogu międzynarodowego.

Na zakończenie konferencji delegaci zamierzają wydać kilka oświadczeń w różnych sprawach. W tym celu komisje przygotowały już różne dokumenty. Można się spodziewać, że mogą powstać zażarte dyskusje np. o stanowisko w sprawie konfliktu na Bliskim Wschodzie. Delegaci zwłaszcza z Niemiec chcą zapobiec rezolucjom, które mogłyby zostać zrozumiane jako antyizraelskie czy wręcz antysemickie. Z drugiej strony w ŚRK pojawiają się silne głosy wzywające do większego wsparcia dla grup chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie.

Reklama

Na czas dziewięciodniowych obrad Światowej Rady Kościołów miasto Karlsruhe i Kościół regionu organizują bezpłatny program kulturalno-integracyjny z około 250 imprezami. Różnorodność uczestniczących międzynarodowych Kościołów i wspólnot religijnych znajdzie odzwierciedlenie w nabożeństwach według różnych tradycji i obrządków chrześcijańskich.

Członkami Światowej Rady Kościołów są głównie Kościoły protestanckie, anglikańskie i prawosławne. Sekretarzem generalnym będzie od stycznia 2023 roku ks. Jerry Pillay z RPA. Do tego czasu pracami ŚRK kieruje tymczasowo Rumun, ks. Ioan Sauca. Wiele wskazuje jednak na to, że ks. Pillay, który wcześniej był przewodniczącym Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych, odegra ważną rolę również w Karlsruhe.

Kościół katolicki nie należy do Rady, ale od 1965 r. blisko z nią współpracuje. Od 1965 r. istnieje wspólna grupa robocza między Watykanem a ŚRK. Teologowie katoliccy są pełnoprawnymi członkami ważnych komisji ŚRK, takich jak Wiara i Ustrój oraz Misja Światowa i Ewangelizacja. Na obrady zgromadzenia generalnego ŚRK przyjechała do Karlsruhe 20-osobowa delegacja watykańska z przewodniczącym Dykasterii ds. Popierania Jedności kardynałem Kurtem Kochem. List z pozdrowieniami dla uczestników obrad skieruje papież Franciszek.

Zgromadzenie generalne ŚRK obraduje co sześć do ośmiu lat. Karlsruhe jest pierwszym europejskim miastem-gospodarzem od ponad pięciu dekad. Wcześniej, w 1968 roku obradowano w Uppsali, w Szwecji. Ostatnie zgromadzenie ogólne obradowało w 2013 roku w południowokoreańskim Busan.

Podziel się:

Oceń:

2022-08-31 12:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież do zwierzchników religijnych z Ukrainy: „Jestem blisko was i stale modlę się za Ukrainę”

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Jestem blisko was i modlę się za was – zapewnił Franciszek delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR), którą przyjął na audiencji 25 stycznia w bocznej salce Auli Pawła VI w Watykanie. Papież najpierw wręczył swym gościom tekst przygotowanego wcześniej orędzia, a następnie wygłosił do nich zaimprowizowane przemówienie.

Więcej ...

Kraj podwójnych standardów

2024-06-15 10:50

Archiwum TK Niedziela

Jedną z najgorszych rzeczy, która może zdarzyć się w demokracji to „double standards”, czyli podwójne standardy. Chodzi o nierówne traktowanie ludzi czy grup społecznych i środowisk przez państwo. Jeżeli zwykły Kowalski czy Nowak zaatakuje nożem kogokolwiek i jeśli zostanie złapany, to regularnie idzie siedzieć. Jeżeli nożownik zaatakuje prawicowego polityka, jak to zdarzyło się ostatnio to zostaje natychmiast potem wypuszczony z aresztu –a to oznacza , że państwo w praktyce daje wyraźny sygnał, iż takie zachowania mogą być tolerowane.

Więcej ...

Papież zachęca dziś do pamięci o osobach starszych

2024-06-15 17:09

Grzegorz Gałązka

„Jakże często odrzuca się osoby starsze, pozostawiając je samym sobie, co staje się prawdziwą ukrytą eutanazją!” - czytamy w dzisiejszym tweecie papieskim. Takie słowa odnoszą się do obchodzonego właśnie 15 czerwca Światowego Dnia Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi. ONZ zatwierdziła tę datę w 2011 r.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Wiara

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kościół

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kościół

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kościół

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych