Reklama

Polityka

Mer Hiroszimy w 77. rocznicę ataku atomowego: Putin odbiera życie niewinnym Ukraińcom

PAP/EPA/JIJI PRESS

Prezydent Rosji Władimir Putin odbiera życie i źródła utrzymania niewinnym Ukraińcom, a na całym świecie rośnie uzależnienie od odstraszania jądrowego – ostrzegł w sobotę mer japońskiej Hiroszimy Kazumi Matsui przy okazji 77. rocznicy zrzucenia bomby atomowej na to miasto.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Japonii narastają obawy związane z ciągłymi groźbami Rosji dotyczącymi możliwości użycia broni jądrowej - podkreśla japońska agencja prasowa Kyodo.

„Musimy natychmiast sprawić, by wszystkie przyciski jądrowe straciły znaczenie” – zaapelował Matsui podczas ceremonii upamiętniającej amerykański atak atomowy na Hiroszimę. Wezwał przywódców mocarstw jądrowych, by odwiedzili zniszczone atakami atomowymi Hiroszimę i Nagasaki i „osobiście spotkali się z konsekwencjami użycia broni nuklearnej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Chcę, żeby zrozumieli, że jedynym pewnym sposobem na ochronę życia i własności ich obywateli, jest eliminacja broni nuklearnej” – powiedział. Wyraził przy tym nadzieję, że do takiego wniosku dojdą uczestnicy przyszłorocznego szczytu przywódców państw grupy G7, który odbędzie się w Hiroszimie.

Pamięć ofiar uczczono minutą ciszy o godz. 8.15 czasu miejscowego. Dokładnie o tej porze 6 sierpnia 1945 roku wybuchła zrzucona z amerykańskiego samolotu bomba atomowa Little Boy. Eksplozja zrównała z ziemią dużą część miasta i doprowadziła do śmierci ok. 140 tys. spośród 350 tys. mieszkańców. Szacuje się, że olbrzymia fala uderzeniowa zabiła na miejscu 70 tys. osób, a dziesiątki tysięcy zmarły później z powodu odniesionych obrażeń lub choroby popromiennej.

W ceremonii w Hiroszimie wzięli udział przedstawiciele 99 krajów i Unii Europejskiej. Rosja i Białoruś, która pomaga Moskwie w inwazji na Ukrainę, nie zostały zaproszone – podkreśla Kyodo.

W uroczystości rocznicowej uczestniczył również sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, po raz pierwszy od 2010 roku, gdy w Hiroszimie obecny był jego poprzednik Ban Ki Mun – zaznacza japońska agencja.

Guterres przestrzegł, że na świecie „przyspiesza nowy wyścig zbrojeń”, a konflikty z bronią jądrową w tle rozwijają się, m.in. na Ukrainie. „To całkowicie nie do przyjęcia, aby państwa dysponujące bronią nuklearną wspominały o możliwości wojny jądrowej” – powiedział.

Reklama

„Trzeba zdjąć opcję nuklearną ze stołu, na dobre. Przyszedł czas na proliferację pokoju” – dodał, wzywając mocarstwa nuklearne, aby zobowiązały się do przestrzegania zasady nieużywania broni jądrowej jako pierwsze.

Premier Japonii Fumio Kishida wyraził ubolewanie z powodu osłabienia starań o świat bez broni nuklearnej. Wezwał ludzkość, aby nie powtarzała tragedii wynikającej z jej użycia. Nie poczynił jednak żadnych konkretnych zobowiązań w zakresie ewentualnego przystąpienia Japonii do traktatu o zakazie broni jądrowej.(PAP)

anb/ adj/

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-08-06 08:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papieże wobec zagrożenia nuklearnego

Adobe Stock

Przed 75. laty, 6 sierpnia 1945 roku, wojska USA zrzuciły bombę atomową na japońską Hiroszimę, a w trzy dni później na gęsto zamieszkane Nagasaki. Wprawdzie bomba miała być zrzucona na przemysłowe miasto Kokura, jednak zła pogoda spowodowała, że ofiarą padło Nagasaki, przypomniała niemiecka agencja katolicka KNA.

Więcej ...

Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii

2024-05-06 16:48
Bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

2024-05-06 20:55

Materiał prasowy

Co zrobić z trudnymi emocjami? Czy Apostołowie byli wolni od agresji? I co właściwie ma do tego Maryja? Zapraszamy na siódmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej w stawaniu się opanowanym człowiekiem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?