Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zaproszenie na Lokalne Obchody Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa... w Gorajcu

Sekretariat Instytutu Dziedzictwa Kresowego im. Ugody Hadziackie

W niedzielę, 10.07.2022 roku, Cieszanowie i w Gorajcu, odbędą się lokalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Obchody rozpoczną się o godz. 12.00 apelem poległych i złożeniem kwiatów oraz zapaleniem zniczy przed obeliskiem upamiętniającym ofiary OUN - UPA w Cieszanowie. Natomiast o godz. 12.30 zostanie odprawiona msza święta w cerkwi w Gorajcu (filialny kościół rzymskokatolicki Parafii św. Wojciecha w Cieszanowie).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Dzięki zaangażowaniu wielu osób i organizacji udaje się zorganizować w tym roku kolejny już raz lokalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej w Cieszanowie i w Gorajcu – powiedział Prof. PhD Adam Kulczycki, prezes Instytutu Dziedzictwa Kresowego im. Ugody Hadziackiej. - To bardzo ważne, że w obchody włączają się harcerze z Hufca ZHP w Lubaczowie i strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2033 im gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie oraz samorządowcy i politycy. Gorajec to miejsce symbol. Tutaj swoją siedzibę miała sotnia „Mesnyky” – „Mściciele” Iwana Szpontaka „Zalizniaka”, która mordowała ludność polską w pobliskich miejscowościach i paliła zabudowania. Te ofiary też zaliczamy do ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W programie obchodów przewidziano konferencję naukową pt. „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę. W 79-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie".

Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej” (wystawa została przygotowana przez: Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Lublinie, Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Strasburgu, związany jestem z kilkoma uczelniami, władam paroma językami i uważam się za człowieka o otwartych horyzontach. Nie jestem ani zrażony, ani uprzedzony, tylko zależy mi, by przekazywać prawdę. By pamięć historyczna trwała – tłumaczył prof. Kulczycki powód, dla którego zajmuje się tą tematyką. Ma też osobiste powody – członkowie jego rodziny, ucierpieli z rąk ukraińskich nacjonalistów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na Wołyniu i Kresach południowo-wschodnich jest ok. 2 tys. dołów śmierci, w których leżą nasi zamordowani rodacy. Jak się szacuje, w wyniku ludobójstwa poniosło śmierć ok. 200 tys. Polaków. - Apogeum mieliśmy 11 lipca 1943 r., po tym, jak Roman

Reklama

Szuchewycz, który był dowódcą UPA, zdecydował, że należy przystąpić do tego, by „wyczyścić z plew i kąkolu ziemię ukraińską”, choć mordy były już wcześniej. Problem w tym, że ci nasi rodacy nadal tam leżą, w tych dołach śmierci. Parę razy udało się uzyskać zgodę i przeprowadzić ekshumacje, robił to dr Leon Popek z IPN w Lublinie, ale to bardzo niewiele. Wiem, że temat jest delikatny i drażliwy, ale nie można pozamiatać go pod dywan. Podobnie jak szerzenia wiedzy na ten temat wśród Polaków, bo wielu naprawdę nic nie wie – mówi prof. Kulczycki.

Organizatorami wydarzenia są: Instytut Dziedzictwa Kresowego im. Ugody Hadziackiej, Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza "Folkowisko" w Gorajcu, Parafia rzymskokatolicka św. Wojciecha w Cieszanowie, Nadleśnictwo Narol, Hufiec ZHP w Lubaczowie, Jednostka Strzelecka 2033 im gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie.

Obchodom patronują Panowie: Tomasz Poręba, Ryszard Czarnecki, Krzysztof

Hetman - posłowie do Parlamentu Europejskiego oraz Pan Mieczysław Golba – Senator RP.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2022-07-09 14:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Iraku ludobójstwo

The U.S. Army / Foter.com / CC BY

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Warszawa/ W sobotę rozpoczyna się w parafiach peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

2024-05-04 07:58
Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Marzena Cyfert

Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej