Reklama

Kościół

Festiwale Muzyki Kameralnej i Organowej w Województwie Podlaskim

Magdalena Pijewska/Niedziela

Stowarzyszenie JAX serdecznie zaprasza na dwa letnie festiwale muzyki klasycznej organizowane na terenie Województwa Podlaskiego – IV Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry oraz I Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Basilica Augustoviensis”. Przed nami łącznie dziesięć koncertów z udziałem najlepszych organistów i znakomitych solistów, a także konferencja „Organum Mundi” poświęcona dziejom budownictwa organowego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

IV Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry” odbędzie się od 3 lipca do 23 października 2022 roku w zabytkowym Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach oraz

w Kościele pw. św. Piotra i Pawła w Suwałkach. Program koncertów obejmuje przekrój literatury muzycznej – od utworów renesansowych, po muzykę XXI wieku. Po raz pierwszy w historii Festiwalu wystąpi duet organowy. Usłyszymy także współbrzmienia króla instrumentów ze skrzypcami, wibrafonem i sopranem. Festiwalowi towarzyszyć będzie konferencja "Organum Mundi", która potrwa od 22 do 23 października 2022 roku. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z dziejami budownictwa organowego w ujęciu technicznym

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

i wykonawczym. Wykłady poprowadzą: prof. Piotr Rojek z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, dr Wiktor Brzuchacz i ks. dr Piotr Markisz z Akademii Katolickiej w Warszawie oraz Rikke Kursch. Zapisy na konferencję odbywać się będą na stronie festiwal.wigry.pro. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Urząd Miasta Suwałki.

I Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Basilica Augustoviensis” obejmuje cztery koncerty muzyki klasycznej, które odbędą się 3, 24, 31 lipca oraz 28 sierpnia 2022 roku w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie. Zabrzmią zarówno większe formy cykliczne, jak i różnorodne miniatury, kunsztowne improwizacje organowe czy autorskie aranżacje. Wystąpią soliści, którzy od wielu lat aktywnie zaangażowani są w polskie i światowe życie kulturalne – Michał Mogiła (obój), Róża Lorenc (skrzypce), Maciej Sikała (saksofon), a także uznani organiści – Waldemar Krawiec, Bogusław Grabowski, Agnieszka Tarnawska, Jarosław Tarnawski i Wiktor Brzuchacz.

W Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie znajdują się 37-głosowe organy, wybudowane w 1952 r. przez firmę organmistrzowską Zygmunta Kamińskiego z Warszawy. Instrument ten jest jednym z największych, znajdującym się w regionie augustowsko – suwalsko – sejneńskim. Jest przykładem polskiej tradycji budownictwa organowego. W 2021 roku zakończono dwa etapy remontu organów: usprawniono trakturę elektropneumatyczną oraz zamontowano nowy kontuar z wyposażeniem elektrycznego systemu sterowania. Odrestaurowane elementy sprawiły, że organy stały się instrumentem koncertowym. Festiwal „Basilica Augustoviensis” jest finansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Reklama

Każdemu koncertowi festiwalowemu towarzyszyć będzie projekcja wizualna, dzięki której zgromadzona publiczność będzie mogła obserwować grę artystów odbywającą się na chórze kościołów. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Szczegóły na www.stowarzyszeniejax.pl oraz www.festiwal.wigry.pro

Podziel się:

Oceń:

2022-07-08 09:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Historyczna chwila

Niedziela małopolska 44/2020, str. I

Marszałek Witold Kozłowski i przewodniczący sejmiku Jan Duda prezentują dekret

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Marszałek Witold Kozłowski i przewodniczący sejmiku Jan Duda prezentują dekret

„Ustanowienie św. Jana Pawła II patronem Województwa Małopolskiego jest dla nas – mieszkańców Małopolski, kolejną okazją do przemyśleń na temat Jego nauczania...” – powiedział marszałek Województwa Małopolskiego.

Więcej ...

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57
bp Krzysztof Józef Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady