Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: nie jesteśmy po to, żeby wymyślać swój Kościół

Maciej Orman/Niedziela

– Nie jesteśmy po to, żeby wymyślać swój Kościół – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 19 czerwca Mszy św. w kościele św. Zygmunta w Częstochowie. Na zakończenie liturgii dokonał rozesłania animatorów, którzy będą posługiwać podczas tegorocznych rekolekcji wakacyjnych Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Wierzymy, że w tej wspólnocie obecny jest Chrystus i gromadzi nas nie tylko po to, żeby było nam ze sobą dobrze. Gromadzi nas po to, żeby, tak jak Apostołów, rozesłać do dzieła Oazy Żywego Kościoła – podkreślił na rozpoczęcie Eucharystii ks. Adam Polak, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej.

Zobacz zdjęcia: Rozesłanie diakonii oaz wakacyjnych Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej

W homilii abp Depo zwrócił uwagę, że droga wiary opiera się na trzech zasadniczych pytaniach Chrystusa: „Kogo szukacie?”; „Za kogo Mnie uważacie?” oraz: „Czy i wy chcecie odejść?”. Dodał, że są one „sprawdzianem, i weryfikacją nie tylko naszej wiary, ale naszego życia”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maciej Orman/Niedziela

– Pierwsze z nich dotyczy kierunku poszukiwań i celu ludzkiego życia. Drugie dotyka tajemnicy i odpowiedzi wobec Jezusa Chrystusa, a trzecie odnosi się do trudnych wymagań i pragnień naśladowania Jezusa w swoim życiu – wyjaśnił metropolita częstochowski.

Arcybiskup Depo wskazał również na groźne zjawisko subiektywizmu w wierze, „który dotyka każdego z nas” i z którym musimy się mierzyć „niezależnie od miejsca naszego posłania”. Jako jego przykład podał odejście od sprawowania liturgii Eucharystii zgodnie z tradycją i przepisami Kościoła, czego szczególnym przejawem jest niewymienianie imienia papieża i biskupa w modlitwie eucharystycznej.

Maciej Orman/Niedziela

– Sam Bóg daje nam światło, sam Bóg daje nam moc, idącą od Chrystusa w Duchu Świętym, czyli nie jesteśmy po to, żeby wymyślać swój Kościół – przypomniał metropolita częstochowski.

Za kard. Josephem Ratzingerem przywołał filary wiary, wyrażone w starych formułach Kościoła. Na pierwszym miejscu wskazał na credo i przypomniał wskazanie św. Augustyna: „Niech twoje wyznanie wiary będzie dla ciebie rodzajem zwierciadła. Przeglądaj się w nim każdego dnia, żeby zobaczyć, czy wierzysz w to, co wypowiadasz”.

Maciej Orman/Niedziela

– Gdybyśmy się naprawdę przeglądali codziennie w tym wyznaniu wiary, mało by było błądzących, bo Kościół, który tę prawdę przekazuje, jest Chrystusowy, w mocy i świetle Ducha Świętego – stwierdził abp Depo.

Reklama

Następnie wskazał na modlitwę „Ojcze nasz”. – Gdzie spotkamy taką bliskość Boga do człowieka, że można do Boga – Absolutu, Stworzyciela świata, Odkupiciela – wołać: Ojcze? – pytał celebrans. Zauważył, że weryfikacją jest dla nas siedem próśb z Modlitwy Pańskiej, a w obliczu wojny na Ukrainie zwłaszcza ta o odpuszczenie nam win „jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”.

Maciej Orman/Niedziela

Mówiąc o Bożych przykazaniach jako trzecim filarze wiary, metropolita częstochowski ponownie przypomniał o niebezpieczeństwie subiektywizmu i relatywizmu wiary. Ubolewał, że dzisiaj „człowiek weryfikuje przykazania Boga”, określając niektóre z nich jako nieaktualne czy przestarzałe, i jednocześnie odrzuca Boże prawa wpisane w ludzką naturę.

Arcybiskup Depo wskazał również na sakramenty jako „konkretne uobecnienia łaski w Chrystusie”. – To Chrystus nas chrzci. To Chrystus posyła nam z Ojcem Ducha Świętego. To Chrystus odpuszcza nam grzechy w mocy Ducha Świętego. To Chrystus w mocy Ducha Świętego, kiedy kapłan wypowiada nie swoje słowa, lecz Chrystusa, przemienia ten chleb w Ciało, a wino w Krew. Tak jest w każdym sakramencie – wyliczał.

Metropolita częstochowski wezwał także do modlitwy do Ducha Świętego, „by uzdolnił nas do dawania własnej i twórczej odpowiedzi na wszystkie wyzwania, które spotykamy i będziemy spotykać”.

Maciej Orman/Niedziela

Na zakończenie Mszy św. abp Depo odmówił modlitwę posłania animatorów i wręczył diakoniom dekrety posyłające na rekolekcje oraz pobłogosławione świece oazowe.

Maciej Orman/Niedziela

W rozmowie z „Niedzielą” ks. Adam Polak, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej, zwrócił uwagę, że rekolekcje wakacyjne to „doświadczenie Kościoła powszechnego”, ponieważ uczestniczą w nich kapłani, klerycy, osoby młode i starsze, a także osoby życia konsekrowanego.

Reklama

Kapłan przyznał, że największe oczekiwanie związane z rekolekcjami to takie, „że pewne rzeczy rozpoczną się na nowo”. – Oaza wakacyjna rozpoczyna pewien proces na nowo, zwłaszcza że mieliśmy dwa lata trochę „wyposzczonych” rekolekcji, z ograniczeniami ilościowymi. Teraz mamy już takie oazy, jakie mieliśmy przed okresem pandemii, więc na pewno jest to takie zebranie nas na nowo jako Ruch Światło-Życie – powiedział ks. Polak.

Duchowny dodał, że oaza wakacyjna przynosi też świeżą krew, czyli nowych uczestników i posługujących. Wyraził nadzieję, że od września nowi animatorzy podejmą posługę w archidiecezji częstochowskiej.

Maciej Orman/Niedziela

Sylwia Gębka będzie posługiwać jako animator podczas Oazy Nowej Drogi III stopnia i oazy dla rodzin – Dialogu małżeńskiego, natomiast na Oazę Nowego Życia II stopnia pojedzie jako uczestnik. Rok temu była animatorem podczas Oazy Dzieci Bożych. Przyznała, że to wspaniałe doświadczenie. – Bardzo się cieszę, bo mogę poznać nowe osoby, przekazać wiedzę, a przede wszystkim mogę głosić Ewangelię. Daje mi to dużą radość, bo poznaję ludzi z różnym doświadczeniem, z różnym podejściem do życia, z trudnościami. Sama kiedyś przeżywałam to, co oni przeżywają teraz i jestem w stanie w jakiś sposób ich zrozumieć, a może nawet pomóc – nie wiem, to już tam „na górze” wiedzą – powiedziała „Niedzieli”. Podkreśliła również, że posługa animatora to bardzo odpowiedzialne zadanie, dlatego poprosiła o modlitwę.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2022-06-19 19:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Częstochowy o lekcjach islamu

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie, jedyne w Polsce zatwierdzone przez Kościół

2024-06-27 07:09
Matka Boża Gietrzwałdzka

TZ

Matka Boża Gietrzwałdzka

Wieczorem 27 czerwca 1877 roku rozpoczęły się trwające do 16 września tego roku objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Są to jedyne w Polsce objawienia, które uznał Kościół katolicki.

Więcej ...

Kardynał O'Malley: nie wystawiać dzieł oskarżonego o przemoc seksualną ks. Rupnika

2024-06-28 21:02

S. Amata CSFN

Szef Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich kard. Sean O’Malley w liście do szefów dykasterii (urzędów Kurii Rzymskiej) poprosił, by nie wystawiano dzieł autorów nadużyć seksualnych. To odniesienie do sprawy wydalonego z zakonu jezuitów Marko Rupnika, którego mozaiki znajdują się w wielu miejscach.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024