Reklama

Kościół

Abp Jędraszewski: gdzie nie ma Boga, nie ma otwartych drzwi dla uchodźców

Ks. Leszek Gęsiak

W krajach, gdzie już nie ma miejsca dla Boga w przestrzeni publicznej, nie ma także otwartych domów dla uchodźców. Są co najwyżej przejściowe obozy – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas wtorkowej Mszy św. z udziałem Episkopatu Polski w zakopiańskim sanktuarium p.w. Świętej Rodziny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii metropolita krakowski odniósł się do otwartości Polaków w przyjmowaniu uchodźców wojennych z Ukrainy.

„Do naszej granicy przybyły setki tysięcy Ukraińców uchodzących przed wojną i polskie rodziny ich przyjęły. Nikt nie pytał, za ile to będzie i jak długo to będzie trwało. Po prostu trzeba było przyjąć. Objawił się w tym budzący zrumienienia całego świata chrześcijański duch naszego narodu, bo niezależnie od tego, jak daleko czy blisko aktualnego życia Kościoła, są ludzie, którzy okazali wielkość swego serca. Niewątpliwie okazało się i objawiło światu to, co najistotniejsze - chrześcijański duch trwający w naszej ojczyźnie ponad 1050 lat, przekazywany z pokolenia na pokolenie” – zaznaczył abp Jędraszewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha zwrócił uwagę, że są podejmowane próby wypierania chrześcijaństwa, zwłaszcza z przestrzeni publicznej, także ze szkół.

Podziel się cytatem

Metropolita krakowski zwrócił także uwagę na problemy, jakie dotkają rodziny. Odnosząc się do wizyty Jana Pawła II sprzed 25 lat właśnie w zakopiańskim kościele p.w. Świętej Rodziny abp Jędraszewski przypomniał, że wówczas papież zwrócił się do rodziców, aby czuwali nad przyszłością dzieci, żeby „mieli odwagę i mocne zasoby wiary, by to, co najbardziej wspaniałe w ich sercu przekazali dzieciom i bronili się przed tym, żeby wielkie dzieło wychowania dzieci zlecać instytucjom, bo bardzo często te nie mają nic wspólnego z Chrystusem, ani Ewangelią”.

Reklama

Metropolita podkreślił, że wiele problemów, jakie dotykają dzieci wynika z kryzysu rodziny i kryzysu wiary.

„Ile jest tragedii dziecięcych związanych z tym, że rodzice wybierają inny sposób świętowania niedzieli czy uroczystości niż ten, który należy do normalnego życia katolickiego. Ile jeszcze większych tragedii dzieci i młodzieży wynika z tego, że ich rodzice postanawiają w pewnym momencie przerwać wspólne życie i każdy z nich idzie własną drogą i uważają, że wszystko jest załatwione, jeżeli sąd przypisze, ile dni dziecko będzie mogło spędzić z matką czy z ojcem. A to dzieci są największą ofiarą tragedii rozpadu małżeństwa” – mówił abp Jędraszewski.

W Zakopanem trwa 392. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, którego głównym zagadnieniem jest katecheza. W poniedziałek pod Wielka Krokwią odbyła się uroczysta msza z udziałem biskupów w 25. rocznicę VI pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny.

Podziel się:

Oceń:

2022-06-07 09:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Hiszpański biskup: siedem wyzwań dla rodziny

Artur Stelmasiak

O siedmiu wyzwaniach stojących przed rodziną w Hiszpanii mówił bp Mario Iceta Gavicagogeascoa, ordynariusz Bilbao do uczestników 368. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Dwudniowe obrady dobiegają dziś końca w Warszawie.

Więcej ...

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17
Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Więcej ...

Komisja Wychowania Katolickiego KEP przeciwna propozycjom MEN dotyczącym organizacji lekcji religii w szkole

2024-05-18 13:04

Karol Porwich/Niedziela

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła sprzeciw wobec proponowanych przez MEN rozwiązań dotyczących łączenia uczniów różnych klas podczas lekcji religii w szkole. Czytamy o tym w komunikacie z posiedzenia Komisji, która obradowała 17 maja pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala. Komisja przypomniała, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów