Reklama

Wiadomości

Konferencja „O chrześcijańskich korzeniach państwa”

Chrzest Mieszka I stworzył nowoczesne państwo

Screen

Początki naszej państwowości to fascynujące dzieje. Skuteczna ich popularyzacja wśród młodego pokolenia może dokonywać się poprzez atrakcyjne filmy oraz nawiązywanie bliższych kontaktów między szkołami a muzeami – mówili uczestnicy konferencji „O chrześcijańskich korzeniach państwa”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na spotkanie zorganizowane w gnieźnieńskim Muzeum Początków Państwa Polskiego przyjechali przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki, nauczyciele, naukowcy i filmowcy. W konferencji udział wzięli także członkowie Zakonu Bożogrobców oraz licealiście ze szkoły znajdującej się obok muzeum. Młodzież mogła m. in. obejrzeć film „O chrześcijańskich korzeniach Polski” oraz poznać kulisy realizacji tego obrazu.

Spotkanie otworzyły wystąpienia Tomasza Madeja – dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz gospodarza miejsca, dyrektora Muzeum Początków Państwa Polskiego – dr. Michała Bogackiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W imieniu Ministerstwa Edukacji i Nauki przemawiał Sławomir Adamiec. Dyrektor generalny w MEiN odczytał list ministra Przemysława Czarnka skierowany do uczestników konferencji oraz przypomniał, że to właśnie szef resortu edukacji jest pomysłodawcą i promotorem spotkania w Gnieźnie.

Po oficjalnym wstępie wręczono medale Komisji Edukacji Narodowej osobom szczególnie zasłużonym dla oświaty i wychowania. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie w krajowej edukacji otrzymało osiem osób. „Są to nauczyciele i osoby zajmujące się edukacją w sposób wybitny” – podkreślono w uzasadnieniu.

Głównym punktem pierwszej części konferencji była debata pt. „Rola chrześcijaństwa w powstaniu i rozwoju państwa polskiego w średniowieczu”. W panelu dyskusyjnym udział wzięło trzech wybitnych historyków: prof. Józef Dobosz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr. hab. Marek D. Kowalski z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Roman Michałowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Mediewiści powiedzieli, że naukowcy cały czas badają wydarzenia z okresu tworzenia się polskiej państwowości. Źródła, do których mają dostęp znacząco się od siebie różnią. I tak np. w jednych kronikach chrzest Mieszka I datowany jest na rok 965, w innych na 967, ale najprawdopodobniej miał on miejsce w 966r.

Reklama

Podobne różnice dotyczą także dnia, w którym chrzest się odbył oraz miejsca tej uroczystość.

- Takie rozbieżności się zdarzają i nie ma w tym nic dziwnego dla naukowców – powiedział prof. Kowalski. A prof. Michałowski dodał: - Z jednej strony nauka operuje na hipotezach i one są kwestionowane. Z drugiej strony są podręczniki i one nie mogą operować hipotezami, bo całość wykładu by się rozpadła – powiedział naukowiec z UW i podkreślił: - W nauczaniu akademickim trzeba zachować dystans wobec faktów. Ale nie wyobrażam sobie, że jest to możliwe na poziomie szkoły podstawowej.

Nowe odkrycia i wyciągnięte na ich podstawie wnioski mogą doprecyzować naszą wiedzę. A może nawet ją częściowo zmienić. Nie zmieni się natomiast ocena wydarzenia, jakim był chrzest Mieszka I oraz będąca jego konsekwencją chrystianizacja ludności. Naukowcy są zgodni, że decyzja księcia o przyjęciu chrześcijaństwa była wydarzeniem pod każdym względem przełomowym i korzystnym. A to dlatego, że przyjęcie chrztu pozwoliło naszym przodkom zakorzenić się w łacińskiej Europie oraz unowocześnić tworzące się państwo.

Na ragę przyjęcia sakramentu przez władcę dla historii Polski zwrócił też uwagę minister Czarnek. „Chrzest Mieszka I i jego dworu książęcego należy do najbardziej przełomowych momentów w dziejach naszego państwa. Zapoczątkował on bowiem wieloletni i wielowymiarowy proces przeobrażeń…” - napisał w liście minister Edukacji i Nauki.

W drugiej części konferencji jej uczestnicy obejrzeli edukacyjny film „O chrześcijańskich korzeniach Polski”. Jego autor - Krzysztof Noworyta – opowiedział, jak rodził się pomysł na filmy oraz o tym, przed jakimi dylematami stanęły osoby zaangażowane w realizację tego projektu. Po tym wystąpieniu odbyła się prezentacja podręcznika metodycznego do filmu.

Atrakcyjny sposób pokazywania historii Polski to zadanie, któremu na co dzień starają się sprostać nauczyciele. W ich zgodniej ocenie wszelkie przedsięwzięcia kulturalne - filmy, konkursy, projekty - są nie do przecenienia w zaszczepianiu młodym ludziom pasji do poznawania historii Ojczyzny. A tym samym do odkrywania własnej tożsamości.

Reklama

Zdaniem gospodarza konferencji, dr Michała Bogackiego, ważną rolę w popularyzowaniu historii mogą odegrać również muzea, zwłaszcza te regionalne. - O nich wspomina się najmniej, a szkoda, bo tam jest najwięcej wiedzy bliskiej ludziom tam mieszkającym – powiedział Bogacki.

O tym ostatniej uwadze powinni pamiętać przede wszystkim rodzice dorastającej młodzieży, bo jak powiedział marszałek Józef Piłsudski: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Zadania krzewienia historii nie można więc delegować tylko na nauczycieli i organy państwa. Jest to obowiązek wszystkich dorosłych Polaków.

Konferencję „O chrześcijańskich korzeniach Polski” w Gnieźnie zorganizował Ośrodek Rozwoju Edukacji MEiN.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2022-05-05 11:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na Jasnej Górze biskupi otrzymali świece jubileuszowe 1050. rocznicy Chrztu Polski

ks. Paweł Rytel-Andrianik

Podczas Apelu Jasnogórskiego na Jasnej Górze, 25 listopada, biskupi polscy uczestniczący w rekolekcjach otrzymali od przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego świece jubileuszowe 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst