Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: wielkim dramatem naszego czasu jest nieuznawanie Boga

Maciej Orman/Niedziela

– Bez krzyża i zmartwychwstania Chrystusa nasze życie byłoby ciężarem nie do uniesienia – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył w Wielki Piątek Liturgii Męki Pańskiej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie podczas wizytacji parafii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii przypomniał, że nasze życie „jest w ręku Boga”. – Nie należymy już do siebie. Za wielką cenę zostaliśmy bowiem nabyci – niepokalaną krwią niepokalanego Baranka, jedynego Zbawiciela człowieka i świata. Potwierdzamy naszą przynależność świadomi słów zapisanych przez św. Pawła Apostoła, że odtąd „nikt z nas nie żyje dla siebie i nie umiera dla siebie. I w życiu, i w śmierci należymy do Pana. Po to On umarł i zmartwychwstał, abyśmy mieli życie” pomimo przemijania i śmierci – zaznaczył abp Depo.

Zobacz zdjęcia: Wielki Piątek w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie

Wskazał, że naszym pierwszym zadaniem jest radość wiary. – Przynależymy do Chrystusa i dlatego mamy przyszłość. Tym różnimy się od świata, który tylko przemija i się kończy. Nasza przyszłość jest w ręku Boga, dlatego radujmy się naszą wiarą – wezwał metropolita częstochowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maciej Orman/Niedziela

Ubolewał, że „wielkim dramatem naszego czasu jest nieuznawanie Boga, swoiste zapominanie o Bogu”. Nawiązując do wojny na Ukrainie, przyznał, że nikt się nie spodziewał, iż pytania: gdzie jest Bóg?, które były stawiane również w Auschwitz, jeszcze się powtórzą. – Bóg dał jedną, jedyną odpowiedź: Syna, którego pozwolił zabić niesprawiedliwym wyrokiem, skazanym na zapomnienie, bo przecież wówczas wybrano Barabasza – wyjaśnił abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski przypomniał, że podczas Sądu Ostatecznego na niebie pojawi się znak Chrystusa, „żeby osądzić żywych i umarłych, również tych, którzy Go odrzucili i zaprzeczyli, że On w ogóle jest”. – Bez krzyża i zmartwychwstania Chrystusa nasze życie byłoby ciężarem nie do uniesienia, ale właśnie my nie poszliśmy za mitem wymyślonym przez ludzi, ale za konkretną Osobą Syna Maryi z Nazaretu, Boga-Człowieka, który umarł dla nas, za nasze grzechy jako Ofiara przebłagalna, a dziś żyje w swoim Kościele i przyjdzie powtórnie – podkreślił abp Depo.

Dodał, że kolejnym zadaniem wierzących „jest ukazywanie prymatu Boga i wiara w życie wieczne, bo to Bóg jest życiem i tę wiarę mamy przekazywać naszym dzieciom i wszystkim, którzy się jej domagają”.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski zachęcił do odważnego głoszenia Chrystusa również dzięki wstawiennictwu Maryi Dziewicy, św. Jana Pawła II oraz błogosławionych Kościoła częstochowskiego: ks. Ludwika Rocha Gietyngiera, ks. Maksymiliana Binkiewicza i s. Marii Kanuty Chrobot.

Stwierdził, że przyczyną atakowania Kościoła, św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka są ataki na Jezusa Chrystusa. – Oni głoszą Jego naukę i określają granicę, której nie powinniśmy przekroczyć, jeśli nie chcemy się zatracić – kontynuował abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

Podkreślił również konieczność „przyznania się do grzechu w Kościele”. Jednocześnie zaznaczył, że „grzech jest zawsze osobisty, tak jak osobista jest odpowiedzialność przed Bogiem”. – Dopiero poprzez grzech osobisty przechodzi on również do struktur, wspólnot i kreowania tego świata bez moralności i odniesień do Boga. To nie Kościół wytwarza grzech, ale popełnia go konkretny człowiek – dodał metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Przestrzegał przed podporządkowywaniem się światowości, „która jawi się jako drwina Szatana” i za papieżem Franciszkiem przypomniał: „Kto nie modli się do Boga, modli się do Szatana”. – Stąd apel Kościoła (...) o modlitwę nad światem, nad każdym człowiekiem o miłosierdzie – powiedział abp Depo. Zakończył zachętą z Listu do Hebrajczyków: „Wpatrujmy się w Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala”.

Maciej Orman/Niedziela

Liturgia rozpoczęła się w ciszy. Po przyjściu do ołtarza celebrans padł na twarz. Kolejno nastąpiła liturgia słowa, której kulminacyjnym momentem było odczytanie opisu Męki Pańskiej z Ewangelii według św. Jana. Po homilii miała miejsce bardzo uroczysta modlitwa powszechna.

Kolejną częścią nabożeństwa była adoracja krzyża. Krzyż został wniesiony w procesji w towarzystwie świec. Następnie celebrans przy ołtarzu w trzech etapach odsłaniał krzyż, śpiewając za każdym razem: „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata”, na co wierni odpowiadali: „Pójdźmy z pokłonem”. Po odsłonięciu krzyża wierni oddawali mu cześć.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Trzecią częścią była Komunia św. Kapłan przyniósł na ołtarz puszkę z Najświętszym Sakramentem z kaplicy adoracji, tzw. ciemnicy. Po odśpiewaniu „Ojcze nasz” i odmówieniu embolizmu (modlitwy o wybawienie zła i zachowanie Kościoła w pokoju) rozdano wiernym Komunię św.

Maciej Orman/Niedziela

Na zakończenie liturgii, zgodnie z wielowiekową tradycją, Najświętszy Sakrament został uroczyście przeniesiony w procesji do grobu Pańskiego, gdzie będzie adorowany aż do rozpoczęcia Liturgii Wigilii Paschalnej.

Maciej Orman/Niedziela

W nabożeństwie uczestniczyły siostry karmelitanki z Charkowa, które uciekając przed wojną, znalazły schronienie w Częstochowie.

Podziel się:

Oceń:

+3 -1
2022-04-15 21:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Złoty jubileusz parafii świętokrzyskiej

Uroczystościom przewodniczy bp Tadeusz Lityński.

Karolina Krasowska

Uroczystościom przewodniczy bp Tadeusz Lityński.

W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze trwa uroczysta Msza św. dziękczynna za 50-lat istnienia parafii, połączona z odpustem parafialnym.

Więcej ...

Dzieci przywitały obraz Matki Bożej w Praszce

2024-05-01 15:12

Karol Porwich / Niedziela

Matka Boża Jasnogórska na szlaku peregrynacji 30 kwietnia nawiedziła parafię Wniebowzięcia NMP w Praszce. Księża i wierni powitali obraz na rynku pod klasztorem sióstr Felicjanek.

Więcej ...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i sprofanowne konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst