Reklama

Ukraina: księża prawosławni i mnisi buddyjscy stanęli między manifestantami a siłami specjalnymi

mac_ivan / Foter.com / CC BY

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przynajmniej części starć między manifestantami antyrządowymi a siłami porządkowymi na kijowskim Placu (Majdanie) Niepodległości udało się uniknąć 21 stycznia dzięki postawie kilku księży prawosławnych i dwóch ukraińskich mnichów buddyjskich. Stanęli oni między demonstrantami a oddziałami sił specjalnych „Berkut”, nie dopuszczając w ten sposób do kolejnych walk. Niemniej jednak w ciągu dnia i wieczorem zginęło czworo manifestantów.

Rankiem 21 bm., po trwających całą noc starciach, dwaj księża z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM) postanowili samorzutnie stanąć między obu stronami, które dzięki temu przestały nawzajem strzelać do siebie gazem łzawiącym, kamieniami i butelkami z „koktajlem Mołotowa”. Cały wczorajszy dzień był na Majdanie spokojny, a wielu protestujących, wśród których dużą część stanowiły kobiety i młode dziewczęta, podchodziło nawet do funkcjonariuszy Berkutu i rozmawiało z nimi. Inni oglądali spalone autobusy, wiele osób robiło sobie pamiątkowe zdjęcia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie wszyscy jednak „berkutowcy” byli nastawieni pokojowo – część z nich agresywnie reagowała na jakikolwiek kontakt z ludźmi z Majdanu twierdząc, że wszyscy oni złamali prawo i powinni zostać ukarani. Później w internecie pojawiło się nagranie wideo, pokazujące, jak w ciągu dnia celowano do operatora V kanału telewizji, niszcząc mu kamerę.

Reklama

Duchowni, którzy stali między obu stronami, zmieniali się co pewien czas. Byli to głównie prawosławni, najczęściej z Ławry Kijowsko-Pieczerskiej i Cerkwi „Dziesięcinnej”, należących do UKP PM. Dwaj kijowscy mnisi buddyjscy znaleźli się na Majdanie, aby – jak to przypomnieli – protestować pokojowo tak, „jak robili to niegdyś Mahatma Gandhi i Martin Luther King”.

Gdy księża prawosławni odprawiali na Placu tzw. Całonocne Czuwanie, rozpoczęły się pojedyncze starcia milicji z manifestantami. „Zaczęto rzucać «koktajle Mołotowa» i sytuacja zrobiła się bardzo poważna. Na naszych oczach płonęli żołnierze Berkutu. Jeden koktajl rozerwał się nisko nad głowami kilku z nich, cudem ocaleli” – napisał na swej stronie w Facebooku ks. Alipij (Switłyćkyj). Dodał, że „coś palącego” spadło mu na riasę [sutannę], ale była ona mokra od śniegu i nie zapaliła się. „A ojciec Sergiusz [drugi kapłan czuwający] najbardziej obawiał się, żeby mu nie spalili jego wspaniałej brody” – zakończył żartem swój zapis zakonnik prawosławny.

Podziel się:

Oceń:

2014-01-22 15:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zatwierdzono dekret o wprowadzeniu stanu wojennego na Ukrainie

Artem_Apukhtin/pixabay.com

W niedzielę wieczorem ukraińska marynarka poinformowała, że Rosjanie ostrzelali trzy ukraińskie jednostki i z pomocą swoich służb specjalnych przejęli nad nimi kontrolę. Ukraina uznała niedzielne wydarzenia w Cieśninie Kerczeńskiej za akt agresji Rosji

Więcej ...

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Noc muzeów w Jarosławiu

2024-05-20 10:12
Orszak konny przed główną bramą Bazyliki.

Henryk Grymuza

Orszak konny przed główną bramą Bazyliki.

To miasto ustawicznie od stuleci wpisuje się w dzieje Polski. Wielu mężów stanu, duchownych i najzwyklejszych ludzi współtworzyło tkankę jego dziejów. Zapewne dlatego cenne inicjatywy wskrzeszające wydarzenia historyczne i dorobek duchowy tego środowiska cieszą się wśród jarosławian ogromnym powodzeniem. Tak było równie w tym roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj