Reklama

Niedziela Kielecka

Bp Kaleta w synagodze w Chmielniku: wspólnie pochylamy się nad korzeniami

Bp Andrzej Kaleta

TD

Bp Andrzej Kaleta

Wspólnie pochylamy się nad korzeniami religii jednej i drugiej i jednocześnie przez to rozpoznajemy i pogłębiamy naszą tożsamość. I to jest piękne – powiedział w synagodze w Chmielniku bp Andrzej Kaleta – gość XXV Dnia Judaizmu zorganizowanego przez Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Kaleta wygłoszonym słowem rozpoczął spotkanie w dawnej XVIII-wiecznej synagodze – obecnie muzeum.

Przypomniał, że Dzień Judaizmu w Polsce ustanowił w 1997 roku Episkopat Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Znamienne, że ten pierwszy dzień był przeżywany pod hasłem: „Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm”. W tym haśle zawarta jest przepiękna myśl o spotkaniu, o gromadzeniu się, czyli o rozmawianiu i o dzieleniu zarazem – mówił. - A druga rzecz to spotkanie Jezusa, a jednocześnie spotkanie z judaizmem, bo przecież Jezus jest najlepszym reprezentantem religii judaistycznej. Co roku, wierni zapoczątkowanej tradycji, gromadzimy się. Te spotkania przeżywamy w atmosferze nade wszystko otwartości, otwartości wzajemnie na siebie – podkreślał bp Kaleta.

Zwrócił też uwagę na ważność wzajemnego słuchania i wsłuchiwania się w siebie, gdy tymczasem „częściej mówimy”.

- Ważne jest, żeby słuchać. Myślę, że tego typu spotkania, które przeżywamy np. w Chmielniku, są najlepszym dowodem, że można mówić z szacunkiem do siebie, a jednocześnie wsłuchiwać się w siebie i pogłębiać wewnętrznie swoją religię, swoją relację z Biblią i relację z Chrystusem – podkreślał.

Podczas Dnia Judaizmu odbyła się debata z udziałem rabina Stasa Wojciechowicza z Warszawy (judaizm reformowany), greckokatolickiego kapłana ks. Igora Małysza oraz biblisty ks. dr Pawła Samiczaka.

– Punktem wyjścia dialogu chrześcijańsko-żydowskiego powinna być osoba i obraz Boga. To nas jednoczy. Studiowanie ksiąg, które są w kanonie Starego Testamentu, będących zarazem świętymi księgami dla Żydów, może być okazją do lepszego poznania siebie nawzajem - mówił rabin Wojciechowicz.

- Co dla nas jest ważne, to okazja, by pokazać naszym braciom chrześcijanom źródła ich religii. Dzięki temu, że jest taka możliwość, zapraszamy chrześcijan do synagog, do naszych społeczności, i pokazujemy czym jest judaizm dzisiaj, i czym różni się od judaizmu czasów świątynnych, czasów Jezusa, gdy powstawała religia chrześcijańska – tłumaczył.

Reklama

Ks. Małysz opowiadał o kłopotach i radościach w tworzeniu wspólnoty greckokatolickiej na Kielecczyźnie, o swojej drodze do kapłaństwa i o miejscu świętych ksiąg u grekokatolików. Ks. Samiczak zastanawiał się nad bogactwem Kościoła rzymskokatolickiego, nad kondycją dialogu ekumenicznego i międzywyznaniowego. Wszyscy duchowni podkreślali konieczność edukacji i wzajemnego poznania się.

Jak ważna jest wiedza, pokazały wykład Krzysztofa Myślińskiego z Muzeum historii Kielc, na temat „Synagoga czy bóźnica? Kwestie semantyczne” oraz dr Tomasza Domańskiego (IPN) o Akcji Reinhardt. Odbyła się konferencja prasowa, poświęcona całorocznym obchodom 80-lecia Akcji Reinhardt na ziemi świętokrzyskiej oraz inauguracja X edycji konkursu „Nasi sąsiedzi – Żydzi”.

W ramach uroczystości, na babińcu synagogi w Chmielniku została otwarta wystawa czasowa, zatytułowana „Zagłada Żydów europejskich”.

Oprawę muzyczną Dnia Judaizmu w Chmielniku zapewnili: skrzypaczka Antonina Lach oraz seminarzyści z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2022-01-13 19:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Fidelitas - hasłem biskupa nominata Andrzeja Kalety

www.diecezja.kielce.pl/

„Fidelitas (łac. wierność), to pojęcie dziś coraz mniej znane i używane - Europa przestaje być wierna swoim korzeniom, a zarazem słowo to można postawić na drodze naszych relacji do Pana Boga, bo trzeba być wiernym Bogu w naszej wierze, zachować wierność kapłaństwu, środowisku z którego się wyszło, ojczyźnie” – powiedział biskup nominat ks. dr Andrzej Kaleta, który decyzją Stolicy Apostolskiej otrzymał nominację na biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej.

Więcej ...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Obchody święta 3 maja w Toruniu

2024-05-03 15:53

Renata Czerwińska

Na toruńskim Rynku Staromiejskim miały miejsce obchody święta 3 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady