Reklama

Kościół

Dzisiaj wierni obrządku greckokatolickiego zasiądą do wieczerzy wigilijnej

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj wierni obrządku greckokatolickiego zasiądą do wieczerzy wigilijnej przed uroczystością Bożego Narodzenia, która według kalendarza juliańskiego przypada zawsze 7 stycznia. Po 40-dniowym poście, chrześcijanie obrządków wschodnich będą świętować narodziny Chrystusa przez trzy dni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Różnica daty obchodu Narodzenia Pańskiego związana jest z kalendarzem juliańskim, którym posługują się wierni obrządku wschodniego. – Tym samym grekokatolicy mieszkający w Polsce obchodzą cały cykl bożonarodzeniowych świąt prawie dwa tygodnie później - tłumaczy ks. mitrat Bogdan Stepan, protosynkel archieparchii przemysko-warszawskiej (wikariusz generalny archidiecezji przemysko-warszawskiej) i proboszcz parafii archikatedralnej obrządku greckokatolickiego pw. św. Jana Chrzciciela w Przemyślu.

Jak zaznacza duchowny, w wielu rodzinach, szczególnie mieszanych Boże Narodzenie świętuje się dwa razy. – Bo są rodziny grekokatolickie i rzymskokatolickie. Poza tym nawet jeśli tak nie jest to wierni oglądają przecież transmisję pasterki z Watykanu. Wszędzie ubrane są choinki i rozbrzmiewają kolędy – dodaje ks. Stepan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Święta w obrządku grekokatolickim nie różnią się wiele od świąt w obrządku zachodnim. – Rozpoczynamy bardzo wcześnie dzień wigilijny Liturgią św. Bazylego Wielkiego, którą odprawia się dziesięć razy w roku. Przeważnie w dni postne, a takim jest dzień wigilijny – zaznacza ksiądz mitrat. Liturgia ta pomimo tego, że sprawowana o poranku jest połączona z nieszporami. Po odprawieniu tego nabożeństwa wierni zabierają do domów prosforę, czyli chleb którym będą się dzielić przy stole wigilijnym.

Uroczystą kolację podczas „Swiatego Weczera” rozpoczyna się od modlitwy i odśpiewania Troparionu, czyli hymnu sławiącego narodzenie Pańskie. Następnie odczytywany jest fragment Pisma Świętego, śpiewa się także kolędę „Boh predwicznyj narodywsja”, a potem wszyscy dzieląc się prosforą składają sobie życzenia. – Generalna zasada jest taka, że na tej wieczerzy wigilijnej pojawia się dwanaście tradycyjnych potraw, zwyczajowo zostawia się jedno wolne nakrycie dla przybysza, a w modlitwie pamięta się o zmarłych i samotnych, którzy nie mogą być z rodziną, bo są daleko od domu – podkreśla ks. mitrat Stepan.

Reklama

Po wspólnej wieczerzy wierni udają się do cerkwi na tzw. „Wełykie Poweczerje”. – To jest coś w rodzaju pasterki, ale to nie jest Boska Liturgia tylko nabożeństwo, w którym jest bardzo dużo czytań o Bożym Narodzeniu. Odprawia się je zawsze w wigilię Narodzenia Pańskiego i Objawienia Pańskiego – podkreśla greckokatolicki kapłan. – Dopiero po tym nabożeństwie jest odprawiana Boska Liturgia – dodaje. Jednak ze względu na duże odległości do cerkwi może być ona sprawowana także w ciągu dnia 7 stycznia.

To, co wyróżnia obrządek greckokatolicki to trzy dni świąteczne, gdy celebruje się Boże Narodzenie. – W drugi dzień świąt, 8 stycznia, przypada święto „Sobor Preswiatoj Bogorodicy”. - Wspomina się Przenajświętszą Maryję Bogurodzicę. Wierni składają dziękczynienie Maryi, że dała światu Zbawiciela – wyjaśnia ks. Stepan.

Trzeci dzień świąt, 9 stycznia, to wspomnienie św. Stefana, arcydiakona i pierwszego męczennika. – W ten dzień, podobnie jak w tradycji rzymskokatolickiej, pokazuje się, że chrześcijaństwo to nie jest tylko takie ładne, proste i przyjemne, ale wymagające ofiary i wyrzeczeń – zaznacza protosynkel archieparchii przemysko-warszawskiej.

Według wschodniej tradycji od Bożego Narodzenia, aż do Objawienia Pańskiego nie urządza się hucznych zabaw i wesel. – Nie jest to czas postny ani zakazany, ale według zwyczaju przeznaczony na świętowanie Bożego Narodzenia. Spotyka się w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych, śpiewa się kolędy, ale nie urządza się hucznych zabaw – tłumaczy ks. Stepan.

Następnie w kalendarzu juliańskim przypada też kilka ważnych świąt: 14 stycznia - Obrzezanie Chrystusa, Św. Bazylego Wielkiego i Nowy Rok, 18 stycznia - Wigilia Chrztu Pańskiego, 19 stycznia - Chrzest Chrystusa, 20 stycznia - II Dzień Objawienia Pańskiego, Św. Jana Chrzciciela.

Według tradycji obrządku grekokatolickiego okres Narodzenia Pańskiego trwa aż do 15 lutego, kiedy wierni obchodzą święto Ofiarowania Pańskiego, zwane w tradycji zachodniej potocznie świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Podziel się:

Oceń:

2022-01-06 09:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: przed 10 laty S. Szewczuk stanął na czele Kościoła greckokatolickiego

Biuro prasowe Jasnej Góry

Przed 10 laty – 25 marca 2011 Benedykt XVI potwierdził dokonany dwa dni wcześniej przez Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) wybór bp. Swiatosława Szewczuka na arcybiskupa większego kijowsko-halickiego. Z tą chwilą niespełna 41-letni wówczas dotychczasowy biskup Buenos Aires stanął na czele największego liczebnie katolickiego Kościoła wschodniego. Pozdrowienia i gratulacje wyrazili mu z tej okazji przedstawiciele UKGK i hierarchowie zagraniczni.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Świdnica. Inauguracja I Synodu Diecezji Świdnickiej: „Patrzmy na Jezusa!”

2024-05-18 09:50
Baner promujący I Synod Diecezji Świdnickiej

diecezja świdnicka

Baner promujący I Synod Diecezji Świdnickiej

Dziś sobotę 18 maja 2024 roku o godzinie 11.00 w katedrze świdnickiej odbędzie się uroczysta inauguracja Pierwszego Synodu diecezji świdnickiej. Msza święta rozpocznie to historyczne wydarzenie, którego hasłem przewodnim są słowa z Listu do Hebrajczyków: „Patrzmy na Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala” (Hbr 12, 2).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli