Reklama

Kościół

Kard. Nycz: wspólnie troszczmy się o Kościół Chrystusowy

Piotr Drzewiecki

Z sakramentu chrztu i bierzmowania wynika troska wszystkich o Kościół – mówił o tym metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w homilii wygłoszonej w bazylice jasnogórskiej w piątek, 19 listopada. Mszą św. pod jego przewodnictwem rozpoczął się drugi dzień obrad 390. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W swojej homilii kard. Kazimierz Nycz nawiązał do dzisiejszych czytań mszalnych, o powtórnym poświęceniu Świątyni Jerozolimskiej oraz o oczyszczeniu przez Jezusa tej świątyni, ponieważ stała się miejscem handlu. Kardynał wspomniał niedawną rekonsekrację Kościoła Wszystkich Świętych w Warszawie po jego gruntownym remoncie. Przypomniał, że jest to Kościół – nie licząc Świątyni Bożej Opatrzności – największy w Warszawie. Nawiązał też do wydarzeń historycznych z nią związanych: w tym kościele ratowano dzieci żydowskie w czasie wojny, tutaj kard. Józef Glemp wypowiadał słowa: „przepraszamy i wybaczamyˮ, w roku milenijnym 2000.

Metropolita Warszawski wspomniał też w homilii o rekolekcjach biskupich i rozpoczętych obradach biskupów, które są wyrazem troski biskupów o Kościół. Zwrócił uwagę na to, że troska o Kościół jest zadaniem wszystkich ochrzczonych. Powiedział, że świątynią poświęconą stajemy się wszyscy podczas chrztu i bierzmowania, z sakramentu chrztu i bierzmowania wynika troska wszystkich o Kościół.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Sakrament chrztu i bierzmowania jest tym najdalej posuniętym fundamentem naszej jedności, naszej synodalności, o który trzeba dbać” – powiedział. „Powinniśmy iść jeszcze bardziej razem, co wynika z tego, że jesteśmy Kościołem Chrystusowym” – powiedział o biskupach, księżach, konsekrowanych i świeckich. „Uczestniczymy wszyscy w jednym kapłaństwie Jezusa Chrystusa” – dodał.

Podziel się cytatem

Mówiąc o biskupach, kard. Nycz zaznaczył, że nie są oni wyjęci z ludu, ale postawieni dla ludu, żeby przede wszystkim mu służyć. Zachęcił też do jasnogórskiego rachunku sumienia. „Czasami lubimy dokonać takiego płytkiego remontu na niby, ale nie o taki remont chodziłoby, gdy słuchamy o poświęceniu Świątyni Jerozolimskiej czy o oczyszczeniu świątyni przez Jezusa” – powiedział.

Zadawał też pytania o to, na ile jesteśmy w stanie dotykać, odnawiając oraz o to czy nie ulegamy mówieniu: „zawsze tak było”. „Przyjmijmy te pytania rachunku jasnogórskiego, które nam podsuwają dzisiejsze czytania, do naszej biskupiej refleksji” – zakończył homilię kard. Nycz.

Podziel się cytatem

Podziel się:

Oceń:

0 -2
2021-11-19 10:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej była prorocza (rozmowa)

Kard. Kazimierz Nycz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz

Jeśli przez ponad 90 dni media pokazują codziennie tę samą wojnę, to niestety nas to nie uwrażliwia tylko przyzwyczaja - przestrzega w rozmowie z KAI kard. Kazimierz Nycz. Podkreśla, że zadanie pomagania uchodźcom ukraińskim jest wyzwaniem na lata. Ocenia też, że z perspektywy obecnej wojny w Ukrainie, ogłoszenie błogosławionymi kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej było prorocze. Ubiegłoroczna beatyfikacja będzie głównym motywem Święta Dziękczynienia, które w tym roku przypada 5 czerwca.

Więcej ...

Nie chodzi tylko o koszulę

2025-11-25 21:58
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nagrania premiera Donalda Tuska, bez krawata i marynarki witającego się w stolicy Angoli z tamtejszym prezydentem, który przyszedł na spotkanie ubrany jak najbardziej odpowiednio – obiegły Polskę i wywołały niemałe, w pełni zrozumiałe zamieszanie.

Więcej ...

Kard. Ryś podziękował za posługę w archidiecezji łódzkiej

2025-11-26 15:26

Ks. Paweł Kłys

Podczas spotkania w łódzkiej Kurii ogłoszono w środę decyzję papieża Leona XIV o mianowaniu kard. Grzegorza Rysia nowym metropolitą krakowskim. Duchowny, dziękując wspólnocie łódzkiego Kościoła, mówił o odpowiedzialności, pokorze i wierności Kościołowi, którą - jak podkreślił - wyniósł z nauczania papieża Franciszka. - Nigdy nie wymyślałem dla Kościoła żadnej innowacji. Jestem przekonany, że aby budować Kościół, trzeba iść za Piotrem, słuchać go i czynić to, do czego prowadzi. Wszystko, co tu powstało, rodzi się z tego klucza - powiedział.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat ws. reportażu

Kościół

Komunikat ws. reportażu "Ksiądz rektor i pani Emilia"...

PILNE! Kard. Grzegorz Ryś nowym arcybiskupem metropolitą...

Kościół

PILNE! Kard. Grzegorz Ryś nowym arcybiskupem metropolitą...

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie ks. Chmielewskiego

Kościół

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie ks. Chmielewskiego

Rozważanie do Słowa Bożego: życie ukryte w Bogu...

Wiara

Rozważanie do Słowa Bożego: życie ukryte w Bogu...

Watykan: ekskomunika dla biskupa i kapłana za udzielenie...

Kościół

Watykan: ekskomunika dla biskupa i kapłana za udzielenie...

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Bulwesujące sceny w kościele. Wokalistka zatańczyła w...

Kościół

Bulwesujące sceny w kościele. Wokalistka zatańczyła w...

Miss Universe 2025 oddała chwałę Jezusowi.

W wolnej chwili

Miss Universe 2025 oddała chwałę Jezusowi. "Taka była...

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny