Reklama

Gospodarka

Prezydent: tzw. ściana wschodnia przez lata była zaniedbywana, my to zmieniamy

PAP

Tzw. ściana wschodnia przez lata była zaniedbywana, my to przez ostatnie lata zmieniamy - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że Podkarpacie, Lubelszczyzna i Podlasie rozwijają się niezwykle dynamicznie, a Via Carpatia jest dla tych regionów i całej Polski wielką szansą rozwojową.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezydent mówił w TVP Info o Kongresie 590, który odbywał się w czwartek i piątek w Rzeszowie i wręczonych podczas kongresu Nagród Gospodarczych Prezydenta RP. Zauważył, że tzw. ściana wschodnia, czyli województwa położone przy wschodniej granicy, przez lata była zaniedbywana, gorzej skomunikowana, trudniej się tam prowadziło działalność gospodarczą, a młodzież stamtąd wyjeżdżała. "My to zmieniamy w ciągu ostatnich lat. Cieszę się, że zaczęła się budowa Via Carpatia. Dziś prawie na całej długości tej drogi toczą się roboty budowlane. To będzie skrzyżowanie z najważniejszymi arteriami Europy w kierunkach biegnących wschód - zachód. Ona jest dla mnie wielką szansą rozwojową, ale to jest element szerokiego programu Trójmorza, gdzie spinamy państwa bałtyckie UE z państwami Unii, które leżą nad Morzem Czarnym i Morzem Adriatyckim" - podkreślił Duda.

Dodał, że idea Trójmorza jest wielkim program rozwoju naszej części Europy. "Gdyby Kongres 590 zdołał zogniskować uwagę także naszych partnerów z krajów Trójmorza, za którymi idą nasi wielcy partnerzy, bo przecież Stany Zjednoczone, Niemcy są partnerami Trójmorza. Rozmawiamy nt. partnerstwa z Japonią" - mówił prezydent.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaznaczył, że Polska jest sercem Trójmorza pod względem geograficznym, ale także jest największym krajem. "Nadrabiamy zaległości dając tym samym wielką szansę inwestycyjną" - powiedział.

Andrzej Duda zwrócił też uwagę, że niezwykle ważne jest tworzenie w Polsce tworzenie centrów badawczo-rozwojowych i wymyślanie polskich innowacji, abyśmy nie byli tylko „montownią” techologii z zewnątrz.

W czwartek w Rzeszowie wręczono Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. W kategorii lider małych i średnich przedsiębiorstw zwyciężyła firma meblowa Nawrocki. Z kolei w kategorii narodowy sukces nagrodę otrzymała Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol.

KGHM Polska Miedź zwyciężyła w kategorii międzynarodowy sukces, a PKN Orlen - w kategorii odpowiedzialny biznes.

Reklama

W kategorii firma rodzinna nagrodę otrzymała firma AMZ-KUTNO, która specjalizuje się w projektowaniu oraz produkcji zabudów specjalnych do samochodów użytkowych, m.in. karetek.

Dwie dodatkowe kategorie to badania+rozwój oraz STARTUP_PL. W pierwszej w tym roku nagrodę otrzymał Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN. W drugiej zwyciężyła firma Sunroof Technology, która oferuje swoje usługi oraz produkty w branżach: energetyki odnawialnej, budowlanej oraz usług IT.

Indywidualną nagrodę gospodarczą otrzymał w tym roku prezes firmy Pronar Sergiusz Martyniuk. Pronar produkuje m.in. ciągniki i maszyny rolnicze.

Dodatkową nagrodę specjalną - za utrzymanie stabilności systemu bankowości w kryzysie spowodowanym pandemią wirusa SARS-CoV-2 prezydent przyznał prezesowi NBP Adamowi Glapińskiemu. (PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ skr/

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2021-11-05 18:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. L. Kryża TChr dla KAI: Nieustannie zadziwia mnie ludzka hojność i oddanie

BP KEP / youtube.com

- Od lat zadziwiam się oddaniem i hojnością wielu kapłanów, sióstr i braci zakonnych, a także osób świeckich, pomagającym Kościołowi na Wschodzie. Tam, za wschodnią granicą, II niedziela Adwentu obchodzona jest jako „Dzień wdzięczności za tych, którzy pomagają”, a ta wdzięczność wyraża się w wielkiej modlitwie. To pokazuje, że od lat nasze relacje z Kościołem na Wschodzie, to wielka wymiana darów: duchowych i materialnych - mówi w rozmowie z KAI ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Więcej ...

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...