Reklama

W wolnej chwili

Kielce/ Rozpoczęły się zawody łazików marsjańskich ERC

Prawie 40 zespołów z kilkunastu krajów świata rywalizuje w zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge (ERC) w Kielcach. Siódma edycja największej w Europie imprezy robotyczno-kosmicznej rozgrywana jest na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rywalizację rozpoczęto w piątek. Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej poinformował, że drużyny będą konkurować w dwóch formułach - stacjonarnej i zdalnej. Zawodnicy zmierzą się na specjalnie przygotowanym torze inspirowanym fragmentem równiny wulkanicznej Marsa o nazwie Elysium Planitia.

"Tor marsjański odwzorowuje w tym roku powierzchnię wulkaniczną, mamy wulkany, zastygłe lawy, to bardzo trudny teren" – zaznaczył Wilczyński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O tym, że rywalizacja będzie niezwykle wymagająca, mówią także zawodnicy. "Tor marsjański jest świetny, nie możemy oderwać od niego wzroku" – powiedział Jan Brzyk, reprezentujący zespół AGH Space Systems z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

"Najtrudniejszą konkurencją będzie przejazd autonomiczny. Po wysłaniu jednej komendy, łazik będzie musiał sam przejechać trasę pomiędzy wyznaczonymi znacznikami. Nie możemy nim sterować, to jest dość nieprzewidywalne" – zaznaczył.

Konstruktorzy z AGH mają już za sobą sukcesy w zawodach łazików. Dwa lata temu, przed pandemią, wygrali zawody robotyczne w Indiach, natomiast na ERC w Kielcach zdobyli wyróżnienie za najlepszy design łazika. "Przyjechaliśmy po pierwsze miejsce, nie ma innej możliwości" – oświadczył Brzyk.

Stacjonarnie w zawodach uczestniczy 17 drużyn, w formule zdalnej - 20. Zespoły, które nie mogły przyjechać do Kielc, wykonają zadania z dowolnego miejsca na świecie przy pomocy łazika Leo Rover.

Drugą częścią wydarzenia są prelekcje i warsztaty w Strefie Inspiracji. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. wiceszef NASA Robert Cabana oraz dr Tanya Harrison, która przez 13 lat pracy w NASA, jako pierwsza osoba na świecie otrzymywała i analizowała tysiące zdjęć nadsyłanych przez łaziki marsjańskie. Poza tym zajęcia poprowadzą przedstawiciele międzynarodowych firm kosmicznych i świata nauki.

Eksperci przybliżą informacje o Marsie i plany dotyczące załogowych misji na Czerwoną Planetę, kolejnym tematem będzie Księżyc oraz komercjalizacja sektora kosmicznego. Tegoroczną edycję wydarzenia zakończą rozmowy o wykorzystaniu technologii kosmicznych na Ziemi oraz sukcesach polskich i zagranicznych firm w tej dziedzinie.

Reklama

"Cieszymy się, że możemy być partnerem takiego wydarzenia, że odbywa się ono właśnie w Kielcach. Rozpoczynamy również przygotowania do tego, aby za rok, kolejną edycję znów zorganizować w naszym mieście" - powiedział prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

European Rover Challenge to największe w Europie wydarzenie kosmiczne łączące międzynarodowe zawody łazików marsjańskich z pokazami naukowo-technologicznymi. Projekt dofinansowany jest z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.Współorganizatorami wydarzenia są Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A., województwo świętokrzyskie oraz Politechnika Świętokrzyska. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ aszw/

Podziel się:

Oceń:

2021-09-10 17:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

USA: Łazik Perseverance wyruszył z misją na Marsa

PAP

Najnowszy łazik NASA Perseverance wyruszył w czwartek rano z Przylądka Canaveral na Florydzie z misją na Marsa. Pojazd dotrze na marsjański krater po siedmiu miesiącach kosmicznej podróży i będzie poszukiwał śladów życia na Czerwonej Planecie.

Więcej ...

Jako jedna wielka polska rodzina. Ulicami Wilna przeszła wielotysięczna Parada Polskości

2024-05-06 13:11

fot.M.Paszkowska/l24.lt

W sobotę Wilno rozkwitło biało-czerwonymi sztandarami – ulicami litewskiej stolicy przeszła tradycyjna majowa Parada Polskości. Była to wyjątkowa okazja, aby jak co roku Polacy ze wszystkich zakątków Litwy oraz rodacy z Polski i z dalszych stron mogli spotkać się razem jako jedna wielka polska rodzina.

Więcej ...

Gwiazdo Jackowa z Przemyśla, módl się za nami...

2024-05-06 20:50

Adobe Stock

Przy południowo – wschodniej granicy Polski, nad rzeką San leży pięknie położone miasto licznych kościołów – Przemyśl. Posiada ono dwa sanktuaria maryjne, w jednym z nich dzisiaj się zatrzymamy. Czas dzisiejszego rozważania spędzimy w bazylice katedralnej, gdzie znajduje się cudowna figura Matki Bożej Jackowej – Pani Przemyskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?