Reklama

Turystyka

Częstochowa: Park wodny zaprasza od soboty

W sobotę 4 września o godz. 10 pierwszych gości przyjmie miejski Park Wodny w Częstochowie. Będzie działał codziennie w godz. 10 – 22.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Park Wodny jest zlokalizowany obok Pływalni Letniej przy ul. Dekabrystów 47, administrowanej przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie. Zasadnicza budowa zakończyła się jesienią ubiegłego roku, jednak park nie mógł ruszyć z powodu obostrzeń związanych z covidem. Po ich częściowym cofnięciu MOSiR skompletował zespół pracowników i ostatecznie przygotował obiekt na przyjęcie gości po okresie przymusowego przestoju.

Z okazji inauguracji działalności Parku pierwsza setka gości może liczyć w sobotę na słodki poczęstunek, pobyt w czasie pierwszego dnia funkcjonowania Parku ma też uatrakcyjnić muzyka prezentowana przez DJ i dodatkowe iluminacje, a w saunarium odbędą się po południu pokazu saunamistrza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Zapraszamy wszystkich do naszego Parku Wodnego, mam nadzieję, że dla naszych mieszkańców będzie to miejsce, które warto odwiedzać i do którego warto zabrać znajomych – mówił na prezentacji Parku dla mediów, w przeddzień jego otwarcia, prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Park Wodny w Częstochowie to trzykondygnacyjny, podpiwniczony budynek dłuższym bokiem zwrócony równolegle do ul. Dekabrystów. Jego kształt i usytuowanie zaprojektowano tak, aby pozostawić maksymalnie duże powierzchnie plażowe między nowym obiektem a istniejącą Pływalnią Letnią. Plac gospodarczy z wejściami technicznymi zajął stronę wschodnią. Natomiast od południowo-zachodniej wzniesiono obszernie przeszkloną halę basenową.

Atrakcje wodne i saunarium

Podziel się cytatem

Niecka rekreacyjna z atrakcjami wodnymi zajmuje centralną strefę hali. Wydzielono też mniejsze strefy – dziką i leniwą rzekę czy basen z wytwarzaną za pomocą kuli sztuczną falą. Jest też strefa z masażami (podwodnymi i nadwodnymi), gejzerami powietrznymi, a także strefa relaksu z leżankami i ławeczkami z masażem. W pobliżu niecki rekreacyjnej są baseny z hydromasażem oraz miejsca wypoczynku na leżakach. Wydzielona została również przestrzeń na brodzik dla dzieci. Zamontowano dwie zjeżdżalnie typu „Anakonda” – o ,,zawiłej”, a więc pełnej zakrętów konstrukcji – oraz jedną szeroką, otwartą zjeżdżalnię rodzinną. Zjeżdżalnie typu „Anakonda” są wysokie na ponad 18 m, a długość to 90 i 120 metrów.

Reklama

Na parterze na gości czekają także kasy oraz szatnie z 227 szafkami dla 554 osób, 20 przebieralni (w tym jedna dla osób z niepełnosprawnościami) oraz – dodatkowo dla grup zorganizowanych – 2 szatnie (łącznie dla 105 osób) i 3 przebieralnie (w tym jedna dla gości z niepełnosprawnościami). Na poziomie piwnicy znajduje się parking oraz pomieszczenia techniczne, socjalne i magazynowe. Przy Parku Wodnym do dyspozycji gości jest łącznie 227 miejsc parkingowych (w tym 46 w parkingu podziemnym).

Ze strefy SPA, czyli Saunarium można skorzystać na piętrze – są tam sauny: sucha fińska, biosauna z solą, łaźnie – kamienna i rzymska oraz caldarium (czyli nieco ,,łagodniejsza” wersja sauny, bezpieczniejsza dla osób unikających wysokich temperatur). Do dyspozycji jest też sauna ,,4 żywiołów”, sauna infrared (czyli na podczerwień), grota lodowa, grota solna, prysznice „atrakcji i doznań” (z różnymi programami kąpieli, którym towarzyszą efekty świetlne oraz odgłosy), a także basenik schładzający i basen solankowy. Saunarium będzie czynne w nieco innych godzinach niż część basenowa - od poniedziałku do piątku od godz. 16 do 22, a w soboty, niedziele i święta - od 12 do 22.

Także na piętrze zlokalizowany jest taras relaksacyjny oraz część gastronomiczna w antresoli – bary ,,mokry” i „suchy” (ten drugi dostępny także dla osób, które nie są klientami Parku Wodnego). Piętro mieści też pomieszczenia administracyjne.

Łączna powierzchnia zabudowy Parku Wodnego to ponad 3 200 m kw. Lustro wody basenów zajmuje niemalże 800 m kw.

Park wodny wyposażony jest w agregat kogeneracyjny, czyli turbinę gazową, która wytwarza jednocześnie ciepło i prąd.

Reklama

Organizacja, wykonawcy, koszty

Podziel się cytatem

Pływalnia oraz Park Wodny tworzą kompleks sportowo-rekreacyjny połączony jednym systemem obsługi klienta, który zapewni możliwość korzystania – od przyszłego sezonu - zarówno z basenów krytych, jak i odkrytych. Park Wodny dostosowany jest dla osób niewidomych oraz z niepełnosprawnościami. Dopełnieniem budowy parku było objęcie parkingów dedykowanych obiektowi wspólnym systemem elektronicznym.

Inwestycja ta została sfinansowana z budżetu Miasta Częstochowy w ramach programu „Kierunek: Przyjazna Częstochowa”. Została zrealizowana w formule „projektuj – buduj” przez częstochowskie konsorcjum CZPBP „Przemysłówka” S.A. i Kar-Bud, za kwotę 51,5 mln zł (plus ok. 1,5 mln zł w ramach dodatkowych zamówień na wyposażenie: meble, sprzęt, zaplecze informatyczne i gastronomiczne). Park Wodny zaprojektowało konsorcjum Pracownia Architektoniczna Piotr Dominiczak i Mariusz Szczuraszek.

Poza tym w tym roku jeszcze do listopada ma zostać zmodernizowany i uporządkowany teren wokół hali Polonia, co m.in. wygeneruje 34 dodatkowe miejsca parkingowe.

Cennik usług w Parku Wodnym dostępny jest na stronie częstochowskiego MOSiR-u: www.mosir.pl.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-09-03 21:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przez sztukę do Boga

Magdalena Pijewska/Niedziela

Tak jak podczas ŚDM w Panamie trwa Festiwal Młodych, którego celem jest zjednoczenie młodych ludzi z całego świata przez dzielenie się z innymi ich talentami artystycznymi, tak i w kościele akademickim podczas ŚDM przez kulturę i sztukę otwierano się na Boga.

Więcej ...

Kapłaństwo - dar Jezusa dla Kościoła

Niedziela legnicka 4/2004

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15
O. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...