Reklama

Niedziela Wrocławska

Raport z Camino #6

Krzysztof Szydłowski

Ostatni dzień naszego pieszego pielgrzymowania rozpoczął się od wspólnej modlitwy i wprowadzenia duchowego prowadzonego przez ks. Norberta.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pogodowo rozpoczęło się słabo, bo od mżawki. Nie zapowiadało się na rozpogodzenie, ale się rozpogodziło. Dopiero przy dojściu do albergue pogoda się zepsuła.

Jeżeli chodzi o dotarcie do Katedry św. Jakuba oraz jego grobu, musieliśmy rozegrać to taktycznie. Tłumy pielgrzymów przychodzą z różnych stron, a Msza św. dla pielgrzymów jest o 12, a następna o 19.30. My mieliśmy uczestniczyć w tej wieczornej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Normalnie przy wyjściu i godz. 8:00 z albergue powinniśmy dotrzeć na 10:00 z haczykiem do katedry. Skoro jednak do Eucharystii miał być tłum postanowiliśmy się nie spieszyć. Stąd też na odcinku 10 km zrobiliśmy 4 postoje, poszliśmy na górę pielgrzyma, odwiedziliśmy lokalne kościoły i tak zeszło do 12.30. Zanieśliśmy bagaże do naszej albergue [seminario minor] i po rozpakowaniu poszliśmy do grobu św. Jakuba. W kolejce staliśmy 4 minuty, a zaoszczędzony czas poświęciliśmy skrzętnie zagospodarowaliśmy. Idąc ulicami miasta można dostrzec większą obojętność. Będąc u grobu św. Jakuba powierzyłem mu intencje, w której szedłem oraz wszystkie prośby, które Ostały mi przekazane i tych, co prosili o modlitwę i tych będących zawsze w mojej pamięci modlitewnej.

Pielgrzymów jest wielu, że miejscowi traktują ich na niczym swoich. Dziś na trasie spotkaliśmy osoby, które przywitały nas słowami: Dzień dobry i żegnały: Do widzenia. Nie były to osoby z Polski, ale pochodzące z Hiszpanii. Sekret znajomości kilku słów w j. polskim? Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Skoro Msza św. miała się rozpocząć o 19.30, a o 19 zamykają drzwi wejściowego to trzeba było ustawić się w kolejce ok. 17.30. Jednak nie było konieczne tak długie oczekiwanie i już o 18.20 byliśmy w środku.

Godzinę do Mszy św. najlepiej spędzić na modlitwie. Gdy byłem w trakcie odmawiania Nieszporów zaczepiła mnie pani w średnim wieku i po hiszpańsku coś do mnie mówiła. Domyśliłem się, że chciała usiąść na tym miejscu, które zająłem. Prosiła, abym jej ustąpił, bo chciała siedzieć w jednej ławce z córką i wnuczką, a według zasad reżimowych w jednej ławce mogą siedzieć max. 3 osoby. Odpowiadając na prośbę w j. angielskim powiedziałem, że jak dla mnie nie ma problemu, bo za chwilę idę do koncelebry. Gdy pani usłyszała koncelebra, pojawił się jeszcze większy uśmiech i powiedziała coś w stylu: taki młody i to nie kleryk tylko ksiądz. Chciałabym się wyspowiadać. ;) Nie pozostało mi nic innego jak przekierować panią do dyżurnego kapłana siedzącego w konfesjonale, tłumacząc jej [po angielsku], że ani hiszpańskiego, ani angielskiego nie znam na tyle dobrze, aby spowiadać.

Reklama

Kolejne kroki należało uczynić do zakrystii. Bardzo sympatyczne siostry zakonne tam były i bardzo nerwowy kościelny [klasyczny służbista].

Jeżdżąc po różnych kościołach i parafiach można dostrzec różne zwyczaje, folklor czy nadużycia liturgiczne. Jak było w Santiago? To, co w Santiago, zostaje w Santiago.

I tak oto czas pielgrzymkowy dobiegł końca. Trasa nie była ciężka, ale Pan Bóg potrafi doświadczyć człowieka tak, aby się uświęcał. Tylko czasami człowiek stawia opór.

W poniedziałek jeszcze będzie jeden raport. Zapraszam.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-08-22 01:20

Wybrane dla Ciebie

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47
Ludovic Duée

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...