Reklama

Polska

Najstarsza Kaliska Piesza Pielgrzymka dotarła na Jasną Górę

Karol Porwich/Niedziela

1293 pielgrzymów 384. Kaliskiej Pieszej Pielgrzymki i 30. Diecezji Kaliskiej weszło 13 sierpnia na Jasną Górę. Do pątników dołączyły dwie grupy rowerowe w liczbie 100 pielgrzymów i grupa biegowa ministrantów skupiająca 20 osób. W pielgrzymowanie włączyło się także 125 pielgrzymów duchowych. Jako pierwsza na Jasną Górę weszła grupa żółta z Giżyc. Kaliskich pątników witał biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Józefie, weź Maryję i Dziecię do siebie”. Kierownikami pielgrzymki byli ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak, a ojcem duchownym – ks. Daniel Zarębski.

Bp Łukasz Buzun, który w tym roku po raz trzeci dotarł na Jasną Górę na rowerze, wspomina swoje wcześniejsze pielgrzymowanie do Matki Bożej Częstochowskiej. – Siedem razy prowadziłem pielgrzymkę będąc zakonnikiem w klasztorze w Wieruszowie. Potem pielgrzymowałem z Włodawy, Warszawy, a także byłem pątnikiem pielgrzymki siedleckiej, która podążała na Jasną Górę 14 dni i to była najdłuższa moja pielgrzymka do Maryi – wspomina w rozmowie z KAI biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreśla, że każda pielgrzymka owocuje radością, a przede wszystkim ubogaca wnętrze człowieka. - Każdy z nas kiedy jest na Jasnej Górze to czuje radość, która jest wypracowana przez trud pielgrzymi. W drodze pielgrzymi otwierają swoje serca i umysły na Pana Boga, bo jest wspólnota modlitewna, Eucharystia, Słowo Boże. Pątnicy otwierają się także na drugiego człowieka. Poprzez pielgrzymkę człowiek porządkuje swoje wnętrze, a owocem tego jest radość – stwierdził bp Buzun.

Pielgrzymkę pieszą oprócz grup kaliskich tworzą grupy promieniste z wielu miejsc diecezji, m.in. Ostrowa Wielkopolskiego, Krotoszyna, Pleszewa, Kępna, Koźmina, Sycowa, Giżyc, Opatówka, Błaszek, Liskowa. W tym roku powstała nowa grupa promienista – grupa ze Złoczewa i Brzeźnia. Pierwsze grupy promieniste z Koźmina Wielkopolskiego i Krotoszyna wyruszyły 7 sierpnia.

Pielgrzymi grup kaliskich wyszli 9 sierpnia, a żegnał ich biskup kaliski Damian Bryl.

Duchowny w rozmowie z KAI podkreślał, że pielgrzymka to czas przemiany i nawrócenia, czas spotkania z Bogiem w drodze. - Pielgrzymka przypomina nam, że wszyscy jesteśmy pielgrzymami, że jesteśmy w drodze, że na tej drodze nie jesteśmy sami, ale Pan jest z nami i nas prowadzi. W pielgrzymce ważne jest to, że wiemy dokąd idziemy i z kim idziemy. Idziemy do szczególnego miejsca, jakim jest Jasna Góra. Idziemy na spotkanie z Panem, bo wierzymy, że w tamtym miejscu Matka Boża w szczególny sposób za nami oręduje – powiedział biskup kaliski.

Reklama

Wskazał, że główną intencją pielgrzymki jest modlitwa za diecezję kaliską. – Każdy pielgrzym niesie swoją sprawę. Zapraszałem pielgrzymów, żeby włączali wszystkie sprawy naszej diecezji, żeby modlili się o błogosławieństwo dla rodzin, o powołania, o dobrego ducha między nami, a także żeby Pan Bóg przeprowadził nas przez trudny czas pandemii, żebyśmy mogli w spokoju i zdrowiu dalej nasze życie podejmować – zaznaczył bp Bryl.

Już po raz kolejny w pielgrzymowanie włączyła się grupa złota, która codziennie duchowo łączyła się z pątnikami za pośrednictwem Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej. Uczestnicy zostali wpisani na Listę Pielgrzymów Duchowych. Swoje intencje przesyłali telefonicznie i mailem, a były one omadlane na trasie pielgrzymki. Pielgrzymi duchowi brali udział w codziennych spotkaniach modlitewnych o godz. 20.30 w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu prowadzonych przez ks. Łukasza Poczekaja.

14 sierpnia o godz. 9.00 rano pielgrzymi z Kalisza zgromadzą się przed jasnogórskim szczytem, by wraz z pątnikami z Siedlec, Łomży i Płocka uczestniczyć we Mszy św. Potem zostanie odprawiona droga krzyżowa.

15 sierpnia o godz. 17.45 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Eucharystię będzie sprawował ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. Pątnicy w drogę powrotną wyruszą 16 sierpnia po Mszy św. sprawowanej o godz. 6.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

W poniedziałek, 19 sierpnia, w Kaliszu powita pątników bp Damian Bryl. Pielgrzymkę zakończy Msza św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pod przewodnictwem biskupa kaliskiego.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2021-08-13 17:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra – latarnia we mgle tego świata

Niedziela Ogólnopolska 36/2017, str. 10-11

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

2024-05-20 20:17

Rido/fotolia.com

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” - podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...