Reklama

Kościół

Grupa 150 młodych Polaków z abp. Rysiem przybyła do wioski Taizé

Maciej Biłas / photo on flickr

W tym tygodniu do położonej w Burgundii wioski Taizé przybyła rekordowo duża grupa 150 młodych Polaków z metropolitą łódzkim arcybiskupem Grzegorzem Rysiem, by przeżyć tygodniowe rekolekcje - poinformował brat Maciej z Taizé.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak zaznaczył brat Maciej, od wielu lat na wzgórze Taizé przyjeżdżają liczne grupy młodych ludzi z całego świata, by przeżyć tygodniowe rekolekcje obok wspólnoty monastycznej braci.

"Dla pielgrzymów zostały stworzone budynki, w których mogą się zatrzymać. Mamy też olbrzymie pole namiotowe oraz całoroczne namioty, w których odbywają się spotkania, wykłady, warsztaty i wprowadzenia biblijne" - wyjaśnił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poinformował, że obecnie w wiosce Taizé przebywa ok. 800 młodych z całego świata, jednak Polacy są najliczniej reprezentowanym krajem. "Jest bardzo duża grupa z Łodzi, która przybyła razem z abpem Grzegorzem Rysiem, są duże grupy z Gdańska, z Warszawy, z Krakowa i mniejsze grupy z Poznania, z Wrocławia, z Białegostoku, z rejonu Mazur, ze Śląska i z Katowic" - wymienił.

Dlatego - jak wyjaśnił - w wiosce "króluje język polski". "Słyszymy go podczas wydawania jedzenia, podczas spotkań w małych grupach, czy wieczorem, gdy młodzi spotykają się, żeby chwilę odetchnąć, pośmiać się, pograć i potańczyć. Nikt tego nie planował, ale ten czas stał się +polskim tygodniem w Taizé" - ocenił.

Brat Maciej podkreślił, że osoby przyjeżdżające do Taizé na rekolekcje reprezentują różne wyznania chrześcijańskie, ponieważ Wspólnota Taizé jest ekumeniczna. "Są młodzi z Kościoła Rzymskokatolickiego, są grekokatolicy, są luteranie, kalwiniści, baptyści, ewangelicy. Przekrój jest bardzo duży, a my przyjmujemy wszystkich. Jest też wiele osób poszukujących, którzy być może byli ochrzczeni w którejś z denominacji, ale nie czują się już z nią związani, poszukują, zadają pytania. Są też osoby, które deklarują się jako ateiści" - wyjaśnił.

Zdaniem brata Macieja, młodzież dzisiaj "poszukuje czegoś prawdziwego, co można nazwać spotkaniem z żywym Bogiem". "Te pytania osób niewierzących czy poszukujących, one prowadzą do głębszej refleksji, do odnajdywania odpowiedzi na pytania, których my, wierzący, sami sobie nie zadajemy, bo wszystko wydaje nam się takie ewidentne, proste i oczywiste. Okazuje się jednak, że podstawy naszej wiary musimy sobie na bieżąco przypominać. Że u podstaw naszej wiary jest spotkanie z Jezusem, a nie litera prawa" - podkreślił.

Reklama

Wyjaśnił, że w centrum rekolekcji organizowanych przez braci są trzy modlitwy dziennie. "Młodzi modlą się z nami w Kościele Pojednania o 8:15, 12:20 i o 20:20. To są modlitwy ekumeniczne. W związku z tym są to modlitwy psalmami, kanonami, a w centrum każdej modlitwy jest Słowo Boże oraz ok. 10 minut ciszy" - zastrzegł brat Maciej.

Zaznaczył, że dla młodych doświadczenie ciszy jest "czymś niesamowitym". "Proponujemy im także rekolekcje polegające na spędzeniu całego tygodnia lub trzech dni w całkowitej ciszy. Dla nich to jest coś innego. Brak interakcji, rozrywki, jedynie poszukiwanie czegoś, co jest we mnie. Młodzi wśród trzech rzeczy, które wymieniają jako najpiękniejsze w Taizé, na końcu swojego pobytu, mówią: międzynarodowość spotkań, otwartość i cisza" - powiedział.

Oprócz modlitwy w programie rekolekcji znajdują się codzienna Msza św., warsztaty i wykłady. "Księża codziennie spowiadają do późnych godzin wieczornych. Są dla młodych, po to, żeby ich słuchać i z nimi rozmawiać" - dodał brat Maciej.

Podziel się cytatem

Reklama

Konferencje i warsztaty koncentrują się głównie wokół tematyki biblijnej, ale są też warsztaty poruszające takie tematy jak: ekologia, miejsce kobiet w Kościele czy problem wykorzystywania w Kościele.

Reklama

Wspólnota z Taizé, założona przez brata Rogera w 1940 r., to wspólnota monastyczna licząca ponad stu braci z ponad trzydziestu narodowości, katolików i pochodzących z różnych Kościołów protestantów, związanych ślubami zakonnymi składanymi na całe życie.

Położona w Burgundii wioska Taizé to miejsce pielgrzymkowe, odwiedzane przez ludzi z całego świata oraz zwierzchników Kościołów. Wspólnota gościła m.in. papieża Jana Pawła II, patriarchę Konstantynopola Bartłomieja, metropolitów prawosławnych, arcybiskupów Canterbury i wielu biskupów oraz innych duchownych katolickich, prawosławnych i protestanckich z różnych stron świata.

Od 1978 r. bracia z Taizé organizują na przełomie mijającego i nadchodzącego roku w różnych miastach Europy spotkania młodych ludzi z całego kontynentu w ramach tzw. Pielgrzymki Nadziei przez Ziemię. Coroczne wydarzenie ma przybliżać do siebie młodych Europejczyków przez wspólne modlitwy, spotkania dyskusyjne w małych grupach, a także warsztaty poświęcone kwestiom religijnym, kulturalnym i społecznym.

Impreza stanowi też okazję do poznania realiów życia chrześcijan w różnych częściach Starego Kontynentu i świata, a także do wspólnej modlitwy o pokój.(PAP)

Podziel się:

Oceń:

2021-08-13 07:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nasza młodzież w Rydze

Reprezentacja diecezji legnickiej przed Ostrą Bramą w Wilnie. Niżej: podczas spotkań w duchu Taizé

Sławomir Puciato (www.wboleslawcu.pl)

Reprezentacja diecezji legnickiej przed Ostrą Bramą w Wilnie. Niżej: podczas spotkań w duchu Taizé

Więcej ...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to przekazał

2024-05-24 09:48
Ks. Michał Olszewski SCJ

Robert Krawczyk

Ks. Michał Olszewski SCJ

Właśnie przed chwilą zakończyłem "widzenie adwokackie" z aresztowanym ks. Michałem, który dzisiaj obchodzi 15. rocznicę swoich święceń kapłańskich (akurat w Kościele dzisiaj wspominamy Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana) - pisze na swoim profilu na portalu X mec. Krzysztof Wąsowski, obrońca ks. Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Odbędzie się beatyfikacja ks. Stanisława Streicha – kapłana zabitego przez komunistę

2024-05-24 14:33
Ksiądz Stanisław Kostka Streich

episkopat.news

Ksiądz Stanisław Kostka Streich

"Niech żyje komunizm!", "Wynoście się z kościoła, to za waszą wolność!" - krzyczał z ambony zabójca ks. Streicha juz po oddaniu strzałów. Tragiczne wydarzenia miały miejsce 27 lutego 1938 r. w kościele pw. św. Jana Bosko w Luboniu. Pogrzeb cieszącego się ogromnym szacunkiem proboszcza zgromadził ok. 20 tys. ludzi i stał się okazją do manifestacji uczuć religijnych mieszkańców Wielkopolski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: Zofia Czekalska

Wiadomości

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania