Reklama

Niedziela Wrocławska

Otwarcie wystawy „Tu rodziła się opozycja” [ZAPROSZENIE]

Fot. IPN we Wrocławiu

W ramach obchodów 45. rocznicy wydarzeń Czerwca ‘76 Instytut Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu zaprasza na otwarcie wystawy „Tu rodziła się opozycja”, która poświęcona jest genezie opozycji przedsierpniowej na Dolnym Śląsku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 2 lipca br. o godz. 12:00 przed Dworcem Głównym PKP. Z poszczególnych plansz dowiemy się m.in. o wydarzeniach Czerwca ’76, o powstaniu Komitetu Obrony Robotników, działalności Klubu Inteligencji Katolickiej czy Studenckim Komitecie Solidarności.

Niewiele osób wie, że protesty wywołane w Czerwcu 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku dotarły również na Dolny Śląsk, w tym, do Wrocławia i kilku miast w naszym regionie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

We Wrocławiu pracę przerwano w 4 zakładach. Największy strajk miał miejsce w „PZL-Hydral”, w którym uczestniczyły 1224 osoby na około 6,5 tys. zatrudnionych, w „Pilmecie” do pracy nie przystąpiły 342 osoby na 1862 zatrudnionych, w „Aspie” zatrudniającej 2661 osób, do pracy nie przystąpiło 398. Najsłabszy był strajk w „Polarze”, w którym uczestniczyło zaledwie 113 osób na około 2690 zatrudnionych.

W województwie wałbrzyskim pracę przerwano w 7 zakładach: w Świdnickiej Fabryce Urządzeń Przemysłowych, w Fabryce Urządzeń Klimatyczno-Wentylacyjnych „Klimator” w Świebodzicach, w Zakładach Wytwórczych Aparatury Technicznej „Mera-Rafa” w Świebodzicach, w Zakładach Przemysłu Bawełnianego w Głuszycy, w Dolnośląskiej Fabryce Lin i Sznurów Technicznych „Defalin” w Świebodzicach, w Zakładach Górniczo-Hutniczych w Szklarach (k. Ząbkowic Śląskich) i w Zakładach Przemysłu Lniarskiego „Silena” w Świebodzicach.

W województwie legnickim największy strajk wybuchł w zakładach „Elpo”, w oddziałach w Legnicy i Lubinie, w legnickiej „Milanie” i w kopalni „Polkowice”.

Ostatecznie rząd wycofał się z podwyżek. Najaktywniejszych uczestników protestów zwolniono z pracy. Wielu zostało pobitych i rannych. W odpowiedzi na strajki władze państwowe organizowały w całej Polsce wiece potępiające „warchołów”.

Na Dolnym Śląsku – mimo dość spokojnego przebiegu akcji strajkowej – najbardziej aktywnych jej uczestników wyrzucono z pracy. Do końca czerwca 1976 r. zwolnionych zostało: 17 osób w „Pilmecie”, 27 w „Hydaralu”, 17 w „Aspie”, 11 w „Polarze”, 35 w Świdnickiej Fabryce Urządzeń Przemysłowych, 10 w „Kolimatorze”, 2 w „Piaście”, 32 w „Elpo” i 12 w Polkowicach.

Reklama

Regionalnej odsłonie wystawy towarzyszyć będzie prezentacja elektrowozu EP05-22, który – ciągnąc skład pociągu ekspresowego „Opolanin” – został zatrzymany 25 czerwca 1976 r. przez strajkujących pracowników Ursusa. Po odpięciu wagonów lokomotywa została zepchnięta przez protestujących z torów, a szyny rozkręcone. Wydarzenie zostało bogato zilustrowane przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Fotografie te zostaną zaprezentowane podczas planowanej ekspozycji.

Pociąg „Opolanin” relacji Opole–Warszawa ok. godz. 9:30 miał dojechać do Warszawy Centralnej, ale już tam nie dotarł. Zakończył bieg w Ursusie, a jego pasażerowie znaleźli się centrum ursuskich protestów. Informacja o strajku – mimo przemilczenia jej przez rządowe media – rozprzestrzeniła się po kraju. Słynny elektrowóz – po zakończeniu służby na PKP – został przekazany Klubowi Sympatyków Kolei we Wrocławiu. Dzięki pracy i zaangażowaniu członków Klubu oraz wsparciu finansowemu Oddziału IPN we Wrocławiu, lokomotywa została poddana renowacji i stanowi teraz część przygotowanej przez Oddział IPN we Wrocławiu regionalnej wystawy „Tu rodziła się opozycja”. Odnowiony elektrowóz będzie można zobaczyć na peronie 2 Dworca PKP Wrocław Główny już od 2 lipca, bezpośrednio po otwarciu wystawy przed Dworcem Głównym PKP.

Wystawa „Tu rodziła się opozycja” jest projektem ogólnopolskim. Jej uroczyste otwarcia będą miały miejsce równocześnie w wielu miastach na terenie całego kraju w dniu 2 lipca br. Natomiast obchody Czerwca ‘76 rozpoczęły się już 24 czerwca w Ursusie, gdzie miała miejsce premiera przygotowanej wystawy.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-07-01 11:14

Wybrane dla Ciebie

Kard. Pizzaballa: musimy pracować na rzecz zawieszenia broni

2024-05-02 16:29
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

"Musimy pracować na rzecz zawieszenia broni jako pierwszego kroku w kierunku innych perspektyw politycznych, które jednak należy budować" - uważa kard. Pierbattista Pizzaballa. Dzień po objęciu kościoła tytularnego Sant'Onofrio w Rzymie łaciński patriarcha Jerozolimy, wygłosił "lectio magistralis" (wykład mistrzowski) na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim (PUL) na temat: „Postaci i kryteria duszpasterstwa pokoju”. Kardynał mówił o słabości społeczności międzynarodowej i wezwał religie, aby nie "dolewać benzyny do ognia": potrzebni są wiarygodni i uczciwi świadkowie, to w Ewangelii można znaleźć wszystkie kryteria budowania pokoju.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...