Reklama

Niedziela Wrocławska

Wieczór Tumski przed ołtarzem Jerina

Czerwcowy Wieczór Tumski

Marzena Cyfert

Czerwcowy Wieczór Tumski

Tematyką Czerwcowego Wieczoru Tumskiego było „Przywrócenie katedrze wrocławskiej głównego ołtarza Jana Chrzciciela (1591) fundacji biskupa Andreasa von Jerina”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wieczór poprowadził Stanisław Michał Rybarczyk, dyrektor artystyczny Fundacji Pro Arte. Wykład wygłosił proboszcz katedry wrocławskiej ks. Paweł Cembrowicz. Ksiądz proboszcz przypomniał starania o powrót ołtarza do katedry i pytania parafian o to, co będzie z dotychczasowym ołtarzem. – Odpowiadaliśmy, że trafi do Kolegiaty Świętego Krzyża, co też się stało. Tam jest właśnie ten ołtarz, który przez dziesięciolecia był w katedrze wrocławskiej. Nazywamy go ołtarzem wędrującym, bo to już jego czwarte miejsce i mamy nadzieję, że zostanie tam na wieki. Wiele pytań było też od osób starszych, czy doczekają powrotu ołtarza Jerina. I doczekaliśmy w roku 2019 – mówił proboszcz katedry.

Przedstawił następnie życiorys bp. Andrzeja Jerina oraz dzieje biskupstwa wrocławskiego i katedry związane z jego działalnością w latach 1585-1596 i przeszedł do ufundowanego przez niego w 1591 r. ołtarza głównego dla katedry. Omawiając poszczególne jego elementy podkreślił, że biskup wrocławski, zwrócił się o pomoc do dwóch mistrzów wrocławskich – do złotnika Paula Nitscha i do malarza Bartholomaeusa Fichtenbergera. – Co jest bardzo ciekawe, biskup katolicki idzie do mistrzów luterańskich i u nich zamawia ten ołtarz. To wszystko dzieje się 50 lat po wybuchu reformacji. Stan diecezji był taki, że licznie zamieszkiwali w niej protestanci, ale Ci ludzie potrafili ze sobą rozmawiać. Zostały z tamtego czasu listy bp. Jerina i Paula Nitscha mówiące o bardzo bliskich relacjach. Pomimo różnicy wyznań, różnego patrzenia na Ewangelię i Kościół, Ci ludzie potrafili się ze sobą dogadać i tworzyć takie dzieło. To jest ważne na dzisiejsze czasy, kiedy my przestajemy rozmawiać ze sobą. A trzeba rozmawiać i jeśli już się różnimy, to trzeba się różnić szlachetnie – podkreślił ks. Cembrowicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zauważył następnie, że odnowiony ołtarz dostał kolejne życie. Pierwsze, kiedy został ufundowany. Następne po roku 1632, kiedy miał miejsce najazd wojsk saksońskich i szwedzkich podczas wojny trzydziestoletniej. Udało się wtedy bardzo dużo z niego zachować, choć nie ocalały srebrne tła i zastąpiono je pięknym atłasowym materiałem.

Reklama

Kolejną datą był rok 1944, kiedy zaczęto ołtarz rozmontowywać i wywozić z katedry z obawy przed przemieszczającą się na zachód linią frontu wschodniego. I wreszcie, kiedy nastąpił powrót ołtarza do katedry w 2019 r.

W muzycznej części wieczoru wystąpił chór kameralny Cantores Minores Wratislavienses pod dyrekcją Piotra Karpety. Zebrani usłyszeli utwory m.in. kapelmistrzów katedry wrocławskiej – Moritza Brosiga, Josepha Schnabla oraz Józefa Elsnera i Stanisława Moniuszki.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-06-27 22:09

Wybrane dla Ciebie

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Więcej ...

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...