Reklama

Niedziela Wrocławska

To jest Kościół Chrystusowy

Misjonarze z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Misjonarze z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu we Wrocławiu

Składam Wam serdeczne gratulacje. Jesteśmy z Was bardzo dumni, dlatego, że Kościół potrzebuje ludzi młodych, którzy nie będą się bali, którzy będą pozytywni, radośni, uśmiechnięci, którzy w tym świecie poniosą Ewangelię – mówił w katedrze wrocławskiej ks. Jerzy Babiak, salezjanin.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

27 czerwca odbyło się rozesłanie świeckich misjonarzy Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu. Pięcioro młodych ludzi: Helena Zmitrowicz-Ostrowska, Małgorzata Miklas, Aleksandra Beńko, Jakub Wojsławski i Radosław Szczęsny jadą głosić Chrystusa do Sudanu Południowego i Liberii. Uroczystej Eucharystii z poświęceniem krzyży misyjnych przewodniczył ks. Jarosław Pizoń, inspektor inspektorii św. Jana Bosko we Wrocławiu. Obecni byli: ks. Jerzy Babiak, prezes Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego we Wrocławiu, ks. Artur, misjonarz z Kamerunu, ks. Wojciech Przyborowski z diecezji zielonogórsko-Gorzowskiej i proboszcz parafii katedralnej ks. Paweł Cembrowicz.

W homilii ks. Jarosław Pizoń podkreślił, że dzisiejsza niedziela usytuowana jest między dwiema ważnymi uroczystościami – uroczystością św. Jana Chrzciciela i uroczystością wielkich Apostołów Piotra i Pawła. – To są te postaci, które albo przygotowywały drogi Jezusowi albo wędrowały Jego śladami. My znajdując się dzisiaj w takim szerokim kontekście misji Kościoła, chcemy sobie także uświadomić, że jesteśmy na tym świecie i w tej wspólnocie po to, aby odnajdywać ślady Chrystusa i nimi iść. Aby Chrystusowe ślady w naszym życiu były także jakimś wyznacznikiem drogi dla innych i świadectwem dla innych – mówił ks. Pizoń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie zauważył, że w tym dniu, w którym wspólnota salezjańska błogosławi swoją młodzież przed posłaniem do oczekujących pomocy, spełnia się sen ks. Bosko, sen misyjny, który jest ciągle realizowany. – Jak mówi papież Franciszek, współczesny misjonarz to prorok Bożego Miłosierdzia. I na takich proroków oczekuje świat misyjny, takich proroków oczekuje i potrzebuje Kościół. Dobrze, że możemy dzisiaj błogosławić szlachetność młodych ludzi, że możemy błogosławić odwagę tych ludzi, że możemy błogosławić pragnienie młodych ludzi i ich wielkie marzenia – mówił ksiądz inspektor.

Reklama

Nawiązując do czytania z Księgi Mądrości podkreślił, że jest to słowo o życiu, słowo, które umacnia cywilizację życia. Również św Paweł Apostoł zaprasza nas, byśmy żyli łaską, obdarowywaniem innych. – Czyż słowa Apostoła nie pasują do tych młodych ludzi? Niech Wasz dostatek, tyle co macie, przyjdzie z pomocą potrzebującym, abyście napełnili błogosławieństwem i bogactwem tych, do których jesteście posłani. Te słowa pasują także do nas wszystkich, bo przecież my również jesteśmy wezwani do działania misyjnego w Kościele, w naszym środowisku i codzienności. Kościół jest misyjny – podkreślił salezjanin i zauważył, że dzisiejszy obraz ewangeliczny, Jezusa idącego wśród tłumów do córki Jaira, jest obrazem Kościoła. – W centrum jest Chrystus. Tłumy mniejsze, większe, w zależności od kondycji, otaczają Chrystusa. I Kościół jest swoistym płaszczem, w który Chrystus jest przyodziany. Trzeba się tego płaszcza dotykać, trzeba się tego płaszcza starać dotknąć, trzeba zapraszać, aby dotykać się płaszcza łaski, której udziela Chrystus w Kościele – nauczał ks. Pizoń.

– Nieść życie, dawać życie, ratować życie; Nieść nadzieję, dawać nadzieję, ratować nadzieję; nieść wiarę, dawać wiarę, ratować wiarę. Takie jest posłanie Kościoła, płaszcza okrywającego Chrystusa. Chrystus chce, aby Go dotykano. Dlatego mówi, gdy otoczony przez tłumy wędruje do domu Jaira: Nie bój się, wierz tylko! Tylko wierz! Domaga się, aby wiara była zintegrowana z życiem, aby wiara była jedno z życiem – podkreślił kaznodzieja.

Następnie zauważył, że będą tacy, bo byli już za czasów Chrystusa i są dzisiaj, którzy będą wyśmiewali moc Bożą i potęgę Bożą. Będą żyli, nie bojąc się Boga. – Ale wyśmiewać Boga to zuchwałość. Nie bój się, wierz tylko! To umocnienie dla naszych misjonarzy, ale to również umocnienie dla nas na naszą codzienność. Umocnienie, byśmy mogli dawać świadectwo, byśmy mogli wyznaczyć takie ślady Boga w naszym życiu, które inni odnajdą. Niech więc przykład Apostołów i dzisiejsze świadectwo tych młodych ludzi będzie umocnieniem dla nas, byśmy pragnęli dotykać Jezusowego płaszcza i byśmy nie bali się wyśmiania, lecz stawiali Chrystusowe ślady w naszym życiu – życzył zebranym na Eucharystii.

Reklama

Dziękując za spotkanie, proboszcz katedry ks. Paweł Cembrowicz zwrócił się do wiernych, wskazując na młodych misjonarzy: – Jakbyście mieli wątpliwości, to jest Kościół Chrystusowy. To jest prawdziwe oblicze Kościoła. Bardzo się Wami cieszymy, jesteśmy z Was dumni, że podejmujecie takie wyzwania.

Przedstawicielka Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego zwróciła się do zebranych: – Pamiętajmy w naszych modlitwach o tych misjonarzach, którzy wyruszają do Sudanu i Liberii. Oni to, wypełniając nakaz Chrystusowy: Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, zaparli się samych siebie i na wzór św. Jana Bosko będą prowadzić do świętości dzieci i młodzież.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-06-27 18:32

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...