Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław: pikiety przeciwko nagrodzie dla Strajku Kobiet

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Wrocław strajkuje przeciwko przyznaniu specjalnej nagrody dla Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Pikiety pod ratuszem przeprowadziły różne organizacje i środowiska polityczne.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Swój sprzeciw wyraziło Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin, które jako pierwsze pojawiło się na wrocławskim rynku. - Szanujemy prawo do wyrażania swoich przekonań, do zabierania głosu w dyskusji na różne tematy. Ale nie ma zgody na formę jaką zaprezentował Strajk Kobiet. Uczono mnie, że nagroda jest wyróżnieniem i pewną formą prestiżu dla organizacji lub osoby, za znaczące dokonania w różnych dziedzinach życia, na rzecz dobra wspólnego – mówiła Ewelina Kondziela, przewodnicząca Dolnośląskiego Okręgu Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin i prezes Fundacji Studium Culturae Ecclesiae.

- Tysiącletnia tradycja chrześcijaństwa w Polsce wytyczyła nam pewne ścieżki, które budowały naszą tożsamość. Dzięki tym wartościom i temu fundamentowi, jakim jest rodzina, przetrwaliśmy na przykład ponad sto lat zaborów jako naród polski, nie tracąc swojej tożsamości. Strajk Kobiet próbował te ścieżki nam podeptać. Nie zgadzamy się z decyzją Rady Miasta w sprawie przyznania nagrody dla OSK, ponieważ nie ma to nic wspólnego z promocją działań na rzecz dobrego wizerunku miasta. Zachowanie liderów tej organizacji wzbudza wiele zastrzeżeń. Dlatego wszyscy odpowiedzialni, głosujący za nagrodą powinni podjąć pewną refleksję – zaapelowała dr Kondziela.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na pikiecie pojawił się wrocławski aktywista Andrzej Borek. - Nie reprezentuję żadnej organizacji. Postanowiłem przyjść tu pod ratusz i zaprotestować bo zmobilizował mnie do działania Kazimierz Kimso. Szef dolnośląskiej solidarności zapowiedział w piśmie do Rady Miejskiej, że zrzeknie się tej nagrody, jeżeli zostanie ona przyznana dla Strajku Kobiet. Domyślam się, że jest grupa laureatów, która rozważa podobny czyn. Taka decyzja Rady Miasta to brak szacunku dla samej Nagrody oraz brak szacunku do osób, które ją otrzymały na przestrzeni lat, od 1993 r. Mimo, że nie jestem nigdzie zrzeszony, to zapraszam wszystkie organizacje, aby aktywnie włączyły się w akcję protestacyjną. Ta nagroda już została formalnie przyznana, ale chcemy naciskać miasto, żeby w jak najkrótszym czasie ją odebrać – mówił Andrzej Borek.

Swój protest przeciwko działaniom Rady Miejskiej wyraziły środowiska patriotyczne. Na wspólnej konferencji prasowej Ruch Narodowy, Konfederacja i Młodzież Wszechpolska zapowiedziały podjęcie zdecydowanych kroków, aby odebrać przyznaną nagrodę.

- Decyzja przyznania Nagrody Wrocławia Marcie Lempart jest skandaliczna. Uważamy, że wkład w miasto Wrocław liderki Strajku Kobiet jest wkładem niedobrym. Z jej inspiracji i koordynacji odbywały się protesty skrajnej lewicy. Dochodziło do aktów profanacji i dewastacji pomników wrocławskich. Były naruszane mury świątyń, piętnowano osoby gromadzące się na niedzielnych Mszach świętych. Wszyscy, którzy bronili kościołów w tamte dni pamiętają dokładnie jakie to było paskudne, haniebne i wstydliwe wydarzenie dla Wrocławia. W ten sposób się nie uprawia polityki i prezentuje poglądów w państwie demokratycznym. To jest fałszywa tolerancja, która tak ochoczo była malowana na transparentach OSK – podkreślił Krzysztof Tuduj, wrocławski Poseł na Sejm RP.

- Wyrażamy dzisiaj nasz największy sprzeciw i łączymy się z wszystkimi wrocławianami, którzy ten haniebny gest Rady Miasta przeżywają negatywnie. My zapamiętamy nazwiska radnych, którzy to przegłosowali. Jako Konfederacja będziemy robić wszystko co w naszej mocy, aby Nagrodę jak najszybciej zabrać z rąk Marty Lempart – dodał poseł Tuduj.

Wiele emocji wzbudza fakt, że Nagroda została wręczona 24 czerwca, czyli w dzień urodzin św. Jana Chrzciciela, patrona miasta. Świętego, który poniósł śmierć przez ścięcie za odważne mówienie o Prawdzie, krytyce rozpustnego życia i otwarte potępienie związku Heroda Antypasa z żoną brata.

Podziel się:

Oceń:

+8 0
2021-06-24 13:26

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza oficjalna audiencja Papieża Franciszka od lutego

2025-04-16 11:55

Vatican Media

Papież Franciszek w środę tuż przed godziną 11.00 spotkał się z kierownictwem i personelem Kliniki Gemelli, Uniwersytetu Katolickiego oraz Dyrekcji Zdrowia i Higieny Państwa Watykańskiego. To pierwsza oficjalna audiencja Ojca Świętego po wypisaniu w marcu z Kliniki Gemelli.

Więcej ...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Niedziela wrocławska 13/2010

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Zamach na polskość – zbyt mocne słowa?

2025-04-16 18:53

Mat.prasowy

Wydawnictwo Biały Kruk po raz kolejny oddaje w ręce czytelników wybitne dzieło – jedną z najbardziej wyczekiwanych książek na polskim rynku pt. „Zamach na polskość”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dlaczego Judasz zdradził?

Wiara

Dlaczego Judasz zdradził?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...