Reklama

Warszawa/ Uroczystości Matki Bożej Łaskawej, patronki stolicy

pl.wikipedia.org

Kult Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Centralne uroczystości odbędą się w sobotę w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie. Obecny tam wizerunek jest pierwszym w Polsce koronowanym obrazem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liturgii o godz. 20.00 będzie przewodniczył prowincjał zakonu jezuitów o. Tomasz Ortmann.

Z powodu pandemii nie odbędzie się procesja z zabytkową figurę Matki Bożej Łaskawej z XVII wieku, która przechodziła wzdłuż wewnętrznych murów obronnych Starego Miasta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystość upamiętnia wydarzenia z 1652 r. Wobec szerzącej się wówczas zarazy magistrat Warszawy z inicjatywy rektora kolegium pijarów ks. Orsellego zarządził szczególne modlitwy przebłagalne przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, niosąc obraz wzdłuż wewnętrznych murów miasta. Po ustaniu epidemii magistrat miasta podjął uchwałę, w której ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy i Strażniczką Polski. Był to akt wdzięczności za opiekę Najświętszej Panny nad miastem w latach grozy wojennej i klęsk spowodowanych potopem szwedzkim.

Pierwszy wizerunek Madonny Łaskawej z atrybutami strzał "Madonna delle Grazie" został wykonany w 1410 r. techniką freskową w gotyckiej świątyni dominikanów w Faenzy we Włoszech, według wizji Joanny a Costumis. Stanowi ona pierwowzór wykonanego ok. 240 lat później obrazu Matki Bożej Łaskawej w sanktuarium w Warszawie.

W wigilię uroczystości Zwiastowania Pańskiego 24 marca 1651 r w obecności nuncjusza papieskiego arcybiskupa Jana de Torres obraz Matki Bożej Łaskawej z namalowaną koroną na głowie został uroczyście wprowadzony do kościoła Pijarów pw. Świętych Prima i Felicjana przy ul. Długiej, obecnie jest to katedra polowa Wojska Polskiego, i ukazany ludowi Warszawy.

Decyzją papieża Innocentego X święto Mater Gratiarum Varsaviensis ustanowiono wówczas na drugą niedzielę maja. Było to pierwsze na terenach polskich papieskie poświęcenie obrazu z Matką Bożą w koronie.

W 1652 r. w podzięce za uratowanie przed zarazą odczytano akt zawierzenia, tzw. śluby warszawy. Koronacja obrazu odbyła się z udziałem pary królewskiej i licznie zgromadzonych mieszkańców stolicy. Była ona pierwszą w Polsce. Nastąpiła o 66 lat wcześniej niż koronacja papieska obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Reklama

Największym cudem przypisywanym Matce Bożej Łaskawej była pomoc w zwycięstwie nad bolszewikami w 1920 r. W 1970 r. papież Paweł VI zatwierdził tytuł Patronki Warszawy. Papieskie korony wizerunek Maryi uzyskał 7 października 1973 r. Nałożył je Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński w obecności biskupów i tysięcy mieszkańców stolicy.

Przed wizerunkiem modlił się 2 czerwca 1979 r. papież Jan Paweł II w pierwszy dzień swej pielgrzymki do Polski. Po raz drugi nawiedził go 16 czerwca 1983 r. podczas drugiej pielgrzymki do ojczyzny.

W dowód wdzięczności za zwycięstwo Polaków w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej 14 sierpnia 2020 r. w czasie uroczystości z udziałem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Stanisława Gądeckiego symbolicznie wręczono Matce Bożej buławę hetmańską.

W ramach obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej – 16 sierpnia ub.r. bp Romuald Kamiński poświęcił w Radzyminie spiżową figurę Matki Bożej Łaskawej – patronki Warszawy i Strażniczki Polski, która stanęła przy trasie S8, obok wznoszonego sanktuarium świętego Jana Pawła II. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2021-05-08 07:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Msza z okazji 25 lecia koronacji Ikony z Krzeszowa

ks. Piotr Nowosielski

Krzeszów, 5 czerwca 2022 r. był miejscem dziękczynnej modlitwy za koronację Ikony Matki Bożej Łaskawej

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

2024-04-30 21:13

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

Więcej ...

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08
Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst