Reklama

Wielka Brytania

Londyn: polonijna parafia krytykuje przerwanie przez policję wielkopiątkowej liturgii

Karol Porwich /Niedziela

„Prawa wiernych zostały pokrzywdzone w tak ważnym dniu dla każdego wierzącego, a nasz kult – sprofanowany” – napisali duszpasterze z polonijnej parafii Chrystusa Króla w Londynie-Balham po tym, jak w Wielki Piątek policja przerwała Liturgię Męki Pańskiej i nakazała wiernym opuszczenie kościoła. W Wielką Sobotę kościół odwiedził metropolita Southwark abp John Wilson.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komunikat ogłoszony na stronie internetowej parafii informuje, że „w Wielki Piątek, w czasie Liturgii Męki Pańskiej, w momencie adoracji Krzyża, około godziny 18.00 do drzwi naszego kościoła przyjechała policja. Nie pozwolono nam dokończyć celebracji. Policjanci stwierdzili, że nasze zgromadzenie liturgiczne jest niezgodne z prawem, każąc wszystkim natychmiast opuścić naszą świątynię pod groźbą mandatu dla każdego z obecnych parafian w wysokości 200 funtów lub nawet aresztu. Wierni bez sprzeciwu wykonali ten nakaz”.

„Uważamy, jednak, że policja przekroczyła brutalnie swoje kompetencje, wydając swój nakaz bez odpowiedniego na to powodu, gdyż wszystkie wymogi rządowe zostały dotrzymane. Uważamy, że urzędnicy policji municypalnej zostali źle poinformowani odnośnie aktualnych wytycznych wobec miejsc kultu, twierdząc, że powodem ich interwencji jest nadal obowiązujący w Londynie zakaz publicznych celebracji w miejscach kultu, ze względu na wprowadzony od 4 stycznia 2021 r. lockdown. Ubolewamy nad tym, że prawa wiernych zostały pokrzywdzone w tak ważnym dniu dla każdego wierzącego, a nasz kult – sprofanowany. Poinformowaliśmy o tym incydencie przełożonych Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Poprosiliśmy władze policji o wyjaśnienie zaistniałego zdarzenia i czekamy na ich odpowiedź” – napisali duchowni, zachęcając obecnych na liturgii do wysyłania swoich reklamacji do policji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomnieli, że „wytyczne rządowe z dnia 26 marca 2021 oraz Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, dotyczące przeżywania Wielkiego Tygodnia, jednoznacznie pozwalają – z dotrzymaniem wszystkich zasad sanitarnych – na celebracje w miejscach kultu z udziałem wiernych”.

Podziel się cytatem

Reklama

Zapowiedzieli, że „zaplanowane obrzędy Niedzieli i Poniedziałku Wielkanocy odbędą się, według podanego porządku”. Poprosili wszystkich „o przestrzeganie aktualnych wymogów sanitarnych w Kościele i przestrzeni życia społecznego oraz o modlitwę, aby podobne sytuacje nie powtórzyły się”.

Reklama

Jednocześnie policja wyjaśniła, że 2 kwietnia około 17.00 otrzymała zgłoszenie o tłumie ludzi stojących w kolejce do wejścia do kościoła przy Balham High Road. Przybyli na miejsce funkcjonariusze stwierdzili obecność „dużej liczby ludzi w kościele”. Niektórzy obecni nie nosili maseczek ochronnych i nie zachowywali wymaganego dystansu, co groziło transmisją wirusa COVID-19. W tej sytuacji policjanci podjęli decyzję, że kontynuowanie trwającego nabożeństwa nie jest bezpieczne dla jego uczestników. Rozumiejąc delikatność sytuacji, rozmawiali z jednym z księży na zewnątrz kościoła i zostali zaproszeni do przemówienia do zgromadzonych.

W Wielką Sobotę kościół Chrystusa Króla, podlegający Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, a znajdujący się na terenie archidiecezji Southwark odwiedził miejscowy arcybiskup John Wilson. Rozmawiał z duchownymi i grupą parafian obecnych w świątyni, zapewniając ich o swej modlitwie za nich i swoim wsparciu. Hierarcha rozmawiał także z rektorem PMK prał. Stefanem Wylężkiem, który ma wyjaśniać zaistniałą sytuację w kontakcie z policją.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-04-04 14:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Londyn: lekarze zacierają ślady po zagładzie dzieci z syndromem Downa

Alex E. Proimos / Foter.com / CC BY

Na świecie trwa zagłada dzieci, u których zdiagnozowano syndrom Downa. Tylko co dziesiątemu pozwala się przyjść na świat. W Wielkiej Brytanii, gdzie prawo pozwala na zabicie takiego dziecka aż do ostatniego dnia ciąży, połowa takich aborcji w ogóle nie jest odnotowywana w oficjalnych aktach.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego