Reklama

Niedziela Wrocławska

Wielki Piątek – święto pojednania człowieka z Bogiem

Liturgia Wielkiego Piątku w katedrze wrocławskiej

Marzena Cyfert

Liturgia Wielkiego Piątku w katedrze wrocławskiej

– Liturgia Wielkiego Piątku koncentruje nasze myśli i serca na krzyżu. Na krzyżu, na którym umiera Pan nasz Jezus Chrystus. Nie jest łatwo zrozumieć tajemnicę krzyża – mówił bp Jacek Kiciński w katedrze wrocławskiej podczas Liturgii Wielkiego Piątku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Wielki Piątek. Moment śmierci Jezusa to przede wszystkim święto pojednania człowieka z Bogiem. To święto jest wyrazem nieskończonej miłości Boga do każdego człowieka. Nieskończonej miłości Boga do każdego z nas. Ofiara Jezusa, która dokonała się na krzyżu, stała się swoistego rodzaju rewolucją w świecie religijnym, bowiem miłość Boga do człowieka rozbiła wszelkie schematy ludzkiego myślenia – mówił ksiądz biskup.

Zauważył, że do momentu śmierci Jezusa na krzyżu uważano, że grzeszny i słaby człowiek winien składać Bogu swoje życie – wyrzeczenie, cierpienie, post, umartwienie. Okazywało się jednak, że żadna z tych ofiar nie była w stanie wynagrodzić ludzkiego grzechu i słabości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Dopiero w Jezusie Chrystusie ludzkość znajduje pośrednika między Bogiem a człowiekiem. By mogło się dokonać dzieło zbawienia, z inicjatywą wychodzi Bóg, a nie człowiek. Tylko Jezus, który jest miłością, może w całkowity sposób oddać się za nas w ofierze Ojcu, który jest pełnią miłości. Nie świadczy to, że nasze praktyki ascetyczne zwane wyrzeczeniami i umartwieniami nie mają sensu, one są po to, by ukształtować nasze serce na przyjęcie Bożej miłości. Dlatego krzyż jest wyrazem pewnego rozdarcia między tym, co jest ludzie i tym, co jest Boskie; tym, co ziemskie i tym, co niebieskie – mówił bp Kiciński i podkreślił, że nasze ludzkie życie naznaczone jest często egoizmem, niesprawiedliwością, nienawiścią i odrzuceniem. A to, co Boskie – jest miłością. Dlatego Jezus Chrystus, pełnia miłości, reprezentuje człowieka ziemskiego i tylko On mógł na krzyżu zjednoczyć to, co ludzkie, z tym co Boskie. W Nim bowiem nie ma tego rozdarcia.

– W Chrystusie Ukrzyżowanym krzyż, będący narzędziem zbrodni, staje się znakiem miłości miłosiernej. Człowiek, który stworzył krzyż, by usprawiedliwić swoją niesprawiedliwość, zostaje dotknięty miłością. Człowiek, by usprawiedliwić swoją niesprawiedliwość, zawsze szuka kogoś gorszego. Dlatego Chrystus umierając na krzyżu, dokonuje naszego odkupienia, ale tak naprawdę to od nas zależy, czy my przyjmiemy ten dar Bożej miłości, czy go odrzucimy. Czy ten dar Bożej miłości zachowamy w swoim sercu, czy ten dar zmieni nasze życie. Od nas zależy, czy będziemy się nim dzielić z innymi.

Reklama

Ksiądz biskup zauważył, że w liturgii wielkopiątkowej modlimy się w różnych intencjach. One zaś pokazują nam ogrom Bożej miłości. Ta miłość dotyka naszego życia. – Po tej modlitwie wiernych będziemy świadkami odsłonięcia krzyża i ujrzymy Jezusa Chrystusa. – mówił kaznodzieja. – Jak naród wybrany na pustyni, który był kąsany przez węże jadem palącym, oderwał oczy od ziemi, spojrzał na miedzianego węża umieszczonego na palu i został uzdrowiony. Dlatego my odrywając nasz wzrok od ziemi, spoglądając na Jezusa Ukrzyżowanego, możemy odnaleźć sens naszego cierpienia, osamotnienia, naszych zranień i naszego odrzucenia. Adoracja Krzyża to moment, w którym dziękujemy za dar dzieła zbawienia, za dar wielkiej miłości, miłości wiernej do końca. Tylko ta miłość jest w stanie przemienić nasze życie. W tej miłości dokonuje się nasze uzdrowienie i nasze przechodzenie z cierpienia do miłości, ze smutku do radości, z ciemności do światła, z beznadziejności do nadziei. Potrzeba nam dziś być świadkami Bożej miłości, miłości wiernej do końca – mówił ksiądz biskup i zauważył, że w dzisiejszym świecie miłość i wierność zostały zdegradowane do czegoś bardzo przelotnego i przemijającego.

– Dlatego krzyż do końca świata będzie znakiem sprzeciwu. Dla wielu będzie przedmiotem pogardy i nienawiści. Może się tak zdarzyć, że wiele razy w naszym życiu przyczyni się do naszego odrzucenia. Może będzie tak, że za cenę obrony krzyża trzeba będzie utracić wiele z tego co ziemskie, by zyskać to, co dziś jest niewidzialne, ale jest wieczne – mówił bp Kiciński i zakończył: – Niech ta dzisiejsza liturgia Adoracji Krzyża, ten dzień dzisiejszy i wieczór, a później nasze życie, będą dla nas okazją do pojednania z Bogiem i drugim człowiek. I pamiętajmy, Bóg jako pierwszy przychodzi do nas. Zatem może i my winniśmy przyjąć Bożą miłość i wyjść do tych, którzy nie chcą wyjść do nas. Bo „W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie, w krzyżu miłości nauka, kto Ciebie Boże raz pojąć może, ten nic nie pragnie ni szuka...”

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-04-02 23:34

Wybrane dla Ciebie

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w Polsce do szczerej i skutecznej jedności

2024-05-12 13:15

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Pragnę wezwać Kościół Boży w Krakowie i w Polsce do szczerej i skutecznej jedności; jedności, która opiera się na racjach nadprzyrodzonych, a nie tylko ludzkich, aby można było wiarygodnie i owocnie wypełniać misję, otrzymaną od Boskiego Założyciela, a także być ziarnem zgody w dzisiejszym społeczeństwie i świecie, które są tak spolaryzowane i skonfliktowane - mówił abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce podczas uroczystości ku czci św. Stanisława przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie.

Więcej ...

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z Fatimy?

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne każdy z nas słyszał o objawieniach Matki Bożej w Fatimie, ale czy tak naprawdę wiemy, co wtedy Maryja chciała nam przekazać? Czy orędzie fatimskie to tylko historia, wydarzenie, sensacja? Co ono oznacza dla mnie, dla mojego życia?

Więcej ...

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do kościoła podczas nabożeństwa

2024-05-13 23:53
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

40-latek wszedł z nożem do kościoła w Czaplinku, gdy odbywało się nabożeństwo pierwszokomunijne. Mężczyzna został zatrzymany. Był pijany. W organizmie miał ponad 1,5 promila alkoholu – poinformowała PAP w poniedziałek oficer prasowa KPP w Drawsku Pomorskim asp. Karolina Żych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania