Reklama

Niedziela Wrocławska

Od maja “Madonna pod Jodłami” będzie eksponowana na Wawelu

ks. Łukasz Romańczuk

"Madonna pod jodłami"

Obraz będzie usytuowany we wnętrzach wawelskich. Mamy nadzieję, że 20 maja br. będziemy mogli pokazać ten obraz wraz z innymi obrazami będącymi w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu. były obrazy Cranacha Sławomir Majoch, zastępca dyrektora ds. muzealnych Zamku Królewskiego na Wawelu. Przekazanie obrazu Lucasa Cranacha miało miejsce dziś w południe w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przekazanie czasowe takiego cennego obrazu, związane jest czasami z ogromną procedurą nie tylko formalną, ale także techniczną - Wykonuje się “status zachowania obrazu”, który dokumentuje aktualny stan obrazu w momencie przejęcia przez użytkownika. Później, gdy obraz jest zwracany do właściciela, sprawdza się jego stan i czy nie nastąpiły jakieś zmiany - mówi Artur Jadkiewicz.

Podpisanie

ks. Łukasz Romańczuk

Podpisanie "Statusu zachowania obrazu"

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sprawę przeniesienia “Madonny pod jodłami” skomentował ks. Rafał Kowalski, rzecznik abp. Józefa Kupnego - To decyzja metropolity wrocławskiego, któremu zależało na tym, by w czasie, kiedy stałe miejsce eksponowania dzieła, jakim jest Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu przechodzi gruntowny remont, jak najwięcej osób mogło spotkać się spotkać się z „Madonną”.

Inicjatywa wypożyczenia obrazu jest początkiem współpracy, ale także troski o promocję dzieła. - Chcemy, aby ten obraz mógł być podziwiany przez Polaków nie tylko we Wrocławiu. Korzystamy z tej okazji, aby organizować taką wymianę. Liczymy, że jest to początek współpracy pomiędzy renomowanymi muzeami w Polsce - zaznacza ks. Adam Dereń, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego.

Obraz został odpowiednio zabezpieczony

Ks. Łukasz Romańczuk

Obraz został odpowiednio zabezpieczony

Włożony do skrzyni

ks. Łukasz Romańczuk

Włożony do skrzyni

Obecnie trwa remont Muzeum Archidiecezjalnego, co powoduje, że obraz nie może być w nim wystawiony. -Madonna jest wypożyczona do listopada. Po zakończonym remoncie, czyli za 2 lata obraz będzie eksponowany w Muzeum Archidiecezjalnym - mówi ks. A. Dereń.

“Madonna pod jodłami” jest tak zabezpieczona, aby nie został zniszczony żadnej je fragment. - Obraz zapakowany jest w kapsule klimatycznej, która chroni go przed zmianami wilgotności i temperatur - podkreśla ks. Dereń.

ks. Łukasz Romańczuk

"Madonna pod jodłami" umieszczona jest w specjalnej kapsule klimatycznej

Obraz jest własnością Muzeum Archidiecezjalnego. Ze względów na odbywający się w nim remont, został on przekazany czasowo do Muzeum Narodowego we Wrocławiu i tam można było go zobaczyć w ramach wystawy “Katedralna Madonna Cranacha”.

Warto zaznaczyć, że przy przenoszeniu obrazów tej wartości materialnej korzysta się z usług firm usług ochroniarskich. Dlatego też po zapakowaniu i zabezpieczeniu go w dwóch specjalnie przygotowanych skrzyniach, dzieło Cranacha było konwojowane na Wawel.

Reklama

Obraz przewoziła specjalna firma ochroniarska.

ks. Łukasz Piłat

Obraz przewoziła specjalna firma ochroniarska.

W czasie II wojny światowej obraz był przewożony w różne miejsca. Znajdował się w Henrykowie, Kłodzku, by wrócić do Wrocławia. Jednak po wojnie doszło do fałszerstwa, dokonanego przez niemieckiego duchownego ks. Siegfrieda Zimmera oraz Georga Kuepke. Stworzyli oni kopię obrazu Madonny. Oryginał wywieziono do Niemiec, a kopia trafiła do Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu. Przez wiele lat nikt się nie domyślam o zamianie obrazów. W 1961 r. sprawa na światło dzienne wyszła za sprawą Danieli Stankiewicz, konserwator zabytków Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W 2012 roku oryginał został zwrócony do Wrocławia.

Gdy przyjrzymy się oryginałowi i kopii zauważyć można różnice. Nie są one widoczne, ale przy bliższym zbadaniu te różnice są zauważalne - mówi A. Jadkiewicz.

Lucas Cranach Starszy (1472-1553) to niemiecki malarz i grafik epoki renesansu. Artysta jest autorem ponad 400 dzieł, głównie o tematyce religijnej. Cranach zyskał sławę jako autor obrazów: „Św. Hieronim” (1502), „Ukrzyżowanie” (1503), „Odpoczynek w czasie ucieczki do Egiptu” (1504). Po spotkaniu z Marcinem Lutrem przeszedł na luteranizm. Wykonał wiele portretów niemieckiego reformatora i tworzył ikonografię luterańską na podstawie Pisma Świętego. Po jego śmierci działalność Cranacha Starszego kontynuował jego syn.

Podziel się:

Oceń:

2021-03-31 16:30

Wybrane dla Ciebie

Antonia Acutis o cudzie do kanonizacji syna: Jezus nie odmawia mu łask

2024-05-24 12:49

Ks. Daniel Plewka

Po uznaniu przez papieża Franciszka cudu otwierającego drogę do kanonizacji bł. Carla Acutisa mama przyszłego świętego wyraziła radość z tego faktu nie tylko rodziny, ale też wielu ludzi, którzy za przyczyną jej syna modlą się w różnych zakątkach świata. - Znam uzdrowioną nastolatkę, jej mama ma wielką wiarę - wyznała Antonia Salzano Acutis.

Więcej ...

Prezes Fundacji Evangelium Vitae: Każda kobieta, która się do nas zgłosi otrzyma potrzebną pomoc

2024-05-24 08:51

Adobe.Stock

Każda kobieta, która się do nas zgłosi otrzyma potrzebną pomoc. Zdecydowanie większość aborcji to wynik tego, że kobieta pozostaje sama, bez wsparcia, za to ze złymi doradcami - przekonuje s. Ewa Jędrzejak. Prezes Fundacji Evangelium Vitae w rozmowie z KAI wyjaśniła, na jakie wsparcie ze strony Fundacji może liczyć kobieta w trudnej sytuacji życiowej. Opowiedziała także o przyszłości dzieci znalezionych we wrocławskim Oknie Życia, a także o kobietach, którym udzieliła pomocy.

Więcej ...

Toronto: opieka paliatywna to sposób, by powiedzieć ludziom „masz godność”

2024-05-24 19:01

Adobe Stock

Chcemy wskazywać na potrzebę rozwoju opieki paliatywnej nie tylko w Kanadzie, ale i na całym świecie – tak mówi bp Noël Simard, przewodniczący specjalnego sympozjum zorganizowanego w tym tygodniu od 21 do 23 maja w Toronto. Chodzi o spotkanie zwracające uwagę na terminalnie chorych pacjentów i sposoby oferowania im godnego życia aż do naturalnej śmierci. Ma to wielkie znaczenie w kraju, gdzie promuje się eutanazję, ale nie tylko tam.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania