Reklama

Kard. Stanisław Dziwisz: na nawrócenie nigdy nie jest za późno

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

– Na nawrócenie nigdy nie jest za późno, ale najpierw musimy dostrzec jego potrzebę oraz szansę, by nasze życie uczynić bardziej zgodnym z Ewangelią. Czeka na nas Jezus. Czeka ze swoim przebaczeniem, przywracającym nam duchową wolność i radość – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas liturgii stacyjnej w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odwołując się do wizji starotestamentalnego proroka Ezechiela, w której spod nowej świątyni wypływa zdrowa woda, która rozlewa się po suchych i pustynnych terenach, kard. Stanisław Dziwisz zauważył, że nasze życie często przypomina stepowy krajobraz. – To te sytuacje i te chwile, które naznaczone są grzechem, egoizmem, niewiernością, brakiem wrażliwości wobec bliźniego czekającego na naszą pomoc i gest solidarności – wyliczał kardynał.

W proroczej wizji woda wypływająca spod świątyni rozlewa się także w wodach słonych „uzdrawiając” je. W tym kontekście metropolita senior zwrócił uwagę, że nieraz nasze życie społeczne przypomina słone wody „uprzedzeń, niechęci i nieżyczliwości, zajadliwej krytyki i braku ochoty oraz zgody do współpracy dla dobra wspólnego”. – Nie jesteśmy skazani na trwanie w takiej postawie, na przedłużanie takiej formy życia – mówił kardynał wskazując, że Wielki Post jest stosownym czasem do nawrócenia, do zmiany sposobu myślenia i patrzenia na świat i na naszych bliźnich. – Na nawrócenie nigdy nie jest za późno, ale najpierw musimy dostrzec jego potrzebę oraz szansę, by nasze życie uczynić bardziej zgodnym z Ewangelią. Czeka na nas Jezus. Czeka ze swoim przebaczeniem, przywracającym nam duchową wolność i radość – podkreślał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kardynał zaznaczył, że Wielki Post to czas ożywienia naszej wiary, pogłębienia naszej nadziei i jeszcze większej miłości. Dodał, że to sprawdzona droga zbliżania się do Jezusa Chrystusa polecana także przez papież Franciszka. – Chodzi o to, by nasze serca biły w rytmie Jego zranionego Serca, pełnego dobroci i miłości – mówił podkreślając, że takie przeżywanie Wielkiego Postu może nas duchowo odnowić, umocnić i pogłębić naszą nadzieję w obliczu wszystkich trudnych spraw, które przeżywamy osobiście, w naszych rodzinach, również w Kościele i polskim społeczeństwie.

Reklama

Metropolita senior zauważył, że we wtorek czwartego tygodnia Wielkiego Postu stacyjnym kościołem Krakowa jest Sanktuarium św. Jana Pawła II. Kardynał zwrócił uwagę, że jest to nowa świątynia, która „wyrosła z naszych ofiar i na naszych oczach, ale już wpisała się w duchowy pejzaż naszego miasta”. – Sanktuarium pomaga nam przeżywać wszystko, co związane jest z postacią wielkiego i świętego papieża, który wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie wiary chrześcijańskiej i wpłynął głęboko na życie wiary, nadziei i miłości milionów ludzi na całym świecie – mówił wieloletni papieski sekretarz. – Wkrótce minie szesnaście lat od jego odejścia do domu Ojca, ale on nadal jest obecny w Kościele, pośród nas, przez swoje nauczanie i przykład służby, a przede wszystkim przez swoją świętość – podkreślił.

Kardynał zaznaczył, że sekretem świętego życia i ofiarnej służby Jana Pawła II była jego „miłość Chrystusa, pójście za Chrystusem, bezwarunkowe oddanie się Chrystusowi do dyspozycji, przyjęcie Jego Ewangelii jako programu życia”. – Taką drogą szedł konsekwentnie od najmłodszych lat aż do końca. Dlatego przyniósł taki wspaniały owoc w Kościele i świecie, pomagając ludziom wyzwalać się z lęków, otwierać Chrystusowi drzwi, wypływać na głębie wiary, nadziei i miłości – mówił kard. Stanisław Dziwisz dziękując Bogu za takiego pasterza i duchowego przewodnika na drogach naszego życia.

Podziel się:

Oceń:

2021-03-16 18:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: mieszkańcy i przyjezdni pożegnali kard. Macharskiego

Małgorzata Pabis

Na placu przed Katedrą Wawelską odprawiona została Msza św. pogrzebowa śp. kard. Franciszka Macharskiego. Wzięli w niej licznie udział krakowianie i przyjezdni, którzy podkreślali, że nie mogło ich dzisiaj tutaj zabraknąć.

Więcej ...

Dary Świętego Ducha

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.

Więcej ...

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli