Reklama

Niedziela Wrocławska

Między Wschodem a Zachodem #14 – Σαρακοστή

Kolekcja liczy kilkaset eksponatów

Archiwum prywatne

Kolekcja liczy kilkaset eksponatów

Zbliżamy się powoli do obchodów Wielkiego Tygodnia, kiedy będziemy wspominali najważniejsze chwile z życia Jezusa Chrystusa – od uroczystego wjazdu na osiołku do Jerozolimy poprzez Ostatnią Wieczerzę, Drogę Krzyżową aż do Zmartwychwstania. Natomiast nasi wschodni bracia w wierze dopiero rozpoczynają okres Wielkiego Postu. W dzisiejszym felietonie chciałbym przybliżyć zwyczaje prawosławnych Greków na ten wyjątkowy okres 40 dni pokuty i nawrócenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zanim przejdę do samego Wielkiego Postu, chciałbym zwrócić uwagę, że Grecy mają swój odpowiednik “Tłustego Czwartku”. Jest to “Τσικνοπέμπτη” (wym. Ciknopembti) co należy tłumaczyć jako … “Tłusty Czwartek”. Τσικνοπέμπτη zawsze przypada 11 dni przed rozpoczęciem Wielkiego Postu i jest to pewnego rodzaju ostatnia okazja na objadanie się potrawami mięsnymi przed okresem wyrzeczeń i postu. Jednakże, w przeciwieństwie do naszej tradycji zjadania tego dnia nielimitowanej ilości pączków i faworków, w Grecji spożywa się sporo mięsa, szczególnie baraniny. Wiele rodzin greckich umawia się przed swymi domami i wspólnie organizuje grilla, młodzież z kolei woli posiłki w tawernach. Sam wyraz τσίκνα odnosi się do dymu i jego specyficznego zapachu, który powstaje podczas grillowania mięsa. Sama potrawa, jeżeli się ja dobrze przyprawi i przypiecze, smakuje wyśmienicie, szczególnie jeżeli jesteśmy w przyjacielskim gronie. (Tylko nie mówcie o tym zwyczaju pewniej europosłance z Lewicy, bo znienawidzi Greków!). Swoją drogą, zapewne część z Was wie, że polski “Tłusty Czwartek” nie zawsze polegał na zjadaniu słodkich pączków, albowiem w pierwszych latach tego zwyczaju nasi przodkowie owszem kosztowali ówczesne pączki, tyle że zamiast z budyniem, dżemem czy marmoladą były one wypełnione słoniną (sic!).

Gdy u nas Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową, u Greków ten wyjątkowy czas pokuty, nawrócenia i oczyszczenia “duszy i ciała” rozpoczyna się w Καθαρή Δευτέρα (wym. Kathari Deftera) co oznacza “Czysty Poniedziałek”. W tym roku przypada on 15 marca. Dzień ten jest wolnym od pracy, co Grecy wykorzystują organizując mini-festyny na otwartej przestrzeni. Tego dnia, podobnie jak u nas, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale również od jajek i produktów mlecznych. Cerkiew Prawosławna nakazuje, aby taki ścisły post obowiązywał do czasu świąt wielkanocnych. W trakcie tych imprez, można skosztować tradycyjne potrawy greckie sporządzone z owoców morza. Warto wiedzieć, że na Καθαρή Δευτέρα wypiekany jest specjalny chleb bez drożdży o nazwie λαγάνα (wym. lagana). Ma unikalny smak i zapewne niektórym przypadnie do gustu. Oprócz λαγάνα, tego dnia podawane są również chałwa grecka, sałatki z ryb, kalmary, ośmiornice z grilla lub marynowane, różne pasty, a także sałatka grecka. To wszystko popija się lekkimi winami. Tego dnia wierni pozdrawiają się życzeniami “Καλή Σαρακοστή” (wym. Kali Sarakosti”) co oznacza “Dobrego Czterdziestodniowego [Postu]”, należy to odczytywać jako gest, w którym życzymy drugiej osobie, aby owocnie przeżyła ten czas pokuty i nawrócenia”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Co ciekawe, Καθαρή Δευτέρα jest obchodzone w Grecji jako “dzień latawca”, albowiem na większości z tych festynów można dostrzec sporo latawców na niebie, często organizowane są zawody czy latawiec pofrunie najwyżej itp. Niektórzy to tłumaczą pewnym chrześcijańskim przesłaniem. Mianowicie, latawiec szybujący w niebie jest alegorią naszego ziemskiego pielgrzymowania, którego celem jest zdobycie nieba i życie wieczne w Królestwie Bożym. Widać zatem, że Wielki Post w tym pięknym śródziemnomorskim kraju rozpoczyna się inaczej niż u nas. Tam więcej radości, świętowania na wolnym powietrzu, a u nas zaduma i refleksja. Czy zatem postawa Greków jest wyrazem nieprawidłowego podejścia do tego ważnego czasu pokuty i nawrócenia przy jednoczesnej akceptacji tamtejszego kościoła? Niekoniecznie. Myślę, że z jednej strony powodem takiej postawy jest inna mentalność i kultura, no i klimat, bo przecież trudno o takie festyny w Polsce w środku zimy! Z drugiej strony, można przywołać słowa Jezusa Chrystusa, który powiedział: “Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo mają pośród siebie pana młodego. Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć” (Mk 2, 19-20). Być może prawosławie chcą wcielić w życie inne słowa Mesjasza, w którym upomniał, by post i modlitwę nie robić na pokaz, ale indywidualnie. (Mt 6, 16-18)

Reklama

Na zakończenie chciałbym wyjaśnić, dlaczego taka duża rozbieżność czasowa w obchodach świąt Wielkanocnych - najważniejszymi uroczystościami w ciągu całego roku liturgicznego. Tu dużą rolę odgrywa kalendarz. My, katolicy, stosujemy bowiem kalendarz ustanowiony przez św. Grzegorza XIII podczas gdy nasi wschodni bracia w wierze cały czas trwają przy kalendarzu juliańskim. Ponadto trzeba pamiętać, że Wielkanoc jest świętem ruchomym i jest obliczane na podstawie pierwszej wiosennej pełni księżyca.

Czy jest szansa, aby oba kościoły doszły do porozumienia i te najważniejsze święto dla chrześcijan było wspólne? Owszem, taki zapis dopuszcza Sobór Watykański II pod warunkiem, że ma ono wymiar ekumeniczny: “Sobór święty nie sprzeciwia się temu, aby uroczystość Paschy została wyznaczona na określoną niedzielę w kalendarzu gregoriańskim, jeśli zgodzą się na to wszyscy zainteresowani, zwłaszcza bracia odłączeni od wspólnoty ze Stolicą Apostolską” (Dodatek do Konstytucji o Liturgii Świętej). Warto zatem tutaj pochwalić postawę Ojca Świętego Franciszka, który dąży do pojednania Rzymu z Konstantynopolem. Chcę raz jeszcze podkreślić, że w mojej ocenie, bliżej nam do ekumenizmu z prawosławnymi niż z protestantami, którzy odrzucili podstawowe czynniki naszego zbawienia, czyli Eucharystię oraz wstawiennictwo Maryi.

Życzę nam wszystkim jak najpiękniejszych owoców duchowych tego szczególnego okresu przygotowania do Paschy i zapraszam do lektury kolejnego felietonu, w którym postaram się przybliżyć szczególną i przejmującą liturgię Świąt Wielkanocy u braci prawosławnych.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-03-14 08:00

Wybrane dla Ciebie

Pustelnik z Góry Maryi

Św. Wilhelm z Vercelli

pl.wikipedia.org

Św. Wilhelm z Vercelli

Założył siedem eremów i dał początek sławnemu we Włoszech sanktuarium maryjnemu na Montevergine.

Więcej ...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Magdalena Pijewska/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 6.12-14.

Więcej ...

Litania do Ducha Świętego

2024-06-26 10:57

red.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?