Reklama

Niedziela Wrocławska

Ekstremalnie do Głębowic

Uczestnicy EDK niosą w dłoniach krzyże

Anna Lis

Uczestnicy EDK niosą w dłoniach krzyże

19 marca z kilku miejsc naszej Archidiecezji wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa do Głębowic.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początki pielgrzymowania do Głębowic sięgają 2016 roku - Pomysł zrodził się w 2015 roku, kiedy to szliśmy w EDK na Ślężę z Wrocławia. Schodząc z szczytu przyszła myśl, aby spróbować zorganizować trasę z Góry czyli mojej rodzinnej miejscowości, do rozważanie było jednak miejsce docelowe - wspomina Michalina Stopka - lider rejonu z Góry.

Ostatecznie wybór padł na Głębowice, w których Michalina zaangażowana była w prace remontowe obiektu. - Po konsultacji z księdzem z parafii pw. św. Faustyny postanowiliśmy, że nasza EDK zakończy się w pokarmelitańskim klasztorze w Głębowicach. Było to nasze pierwsze planowanie trasy, więc postanowiliśmy, że będzie ona liczyć 40 km. Było to więc idealne miejsce - wspomina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sam obiekt klasztoru jest pewnego rodzaju barokową perełką. W wyremontowanie tego obiektu włożono wiele wysiłku. - Była to także świetna okazja do promocji tego miejsca. Inna rzecz, że wierni z głębowickiej parafii oraz ich proboszcz ks. Jarosław, byli bardzo otwarci i z ogromną radością przyjęli nasz pomysł opowiada M. Stopka i dodaję, że na pierwszą EDK z Głębowic przyjechało ok. 50 pielgrzymów.

Na pierwszej EDK z Góry było bardzo dużo ludzi z różnych miejsc -Jako organizatorzy wiedzieliśmy, że na przyszły rok należy znaleźć alternatywną trasę, aby stworzyć jak najlepsze warunki dla idących. Dlatego też powstała następna trasa licząca też 40 km, ale prowadząca do Głębowic “od drugiej strony”. Dodatkowo stworzyliśmy trasę mającą 55 km - opowiada Michalina.

W następnych latach powstawały nowe trasy z innych rejonów. Z Wińska, Milicza czy Lubiąża. Trzy lata temu powstały także dwie trasy dookoła Głębowic - W naszej parafii odzew związany z uczestnictwem w EDK był tak duży, że postanowiliśmy, aby także z naszego kościoła wychodzili pątnicy na Drogę Krzyżową. Mamy trasę 40 km i dla bardziej zaawansowanych 50 km - mówi Anna Lis - lider rejonu Głębowice.

Reklama

W tym roku po raz pierwszy przybędą osoby rozpoczynające EDK z Krzelowa oraz Wrocławskiego Nowego Dworu - Cieszymy się bardzo, że coraz więcej rejonów chce kończyć EDK w Głębowicach. Dodatkową radością jest fakt realizacji tegorocznej edycji. Bardzo żałowaliśmy odwołania ubiegłorocznej EDK. Niestety ze względu na pandemię, nie będziemy mogli ugościć przybywających do nas pątników - mówi A. Lis.

W Głębowicach pątnicy mogą pozostawić swoje krzyże, które niosą przez całą drogę. Zostają one wtedy umieszczone na honorowym miejscu. EDK już na dobre zagościło w sercach głębowickich wiernych - EDK....jest dla mnie najlepszym sposobem pielgrzymowania....W ciszy i samotności....wtedy przez myśli przebiega całe moje życie i nawiązuje bezpośrednią relację z Bogiem....zadaje pytania i słyszę odpowiedzi bo nic nie rozprasza mojej uwagi.... zmęczenie i ból fizyczny rośnie z każdym kilometrem, przychodzi cierpienie i wtedy spotykam na swojej drodze Jezusa .... i idziemy razem ..... - mówi Marta Kuczma.

Aby uczestniczyć w EDK do Głębowic należy zapisać się przez stronę www.edk.org.pl.

Każdy rejon rozpoczyna od Mszy św.:

Głębowice - kościół parafialny g. 18:00 (40 i 50 km)

Góra - kaplica św. Faustyny - g. 18:00 (40, 41 i 55 km)

Krzelów - kościół parafialny - g. 17:00 (40 km)

Milicz - kościół pw. św. Andrzeja Boboli - g. 18:00 (46 km)

Wińsko - kościół pw. Trójcy Świętej - g. 17:30 (40 km)

Wrocław - Nowy Dwór - kościół pw. Opatrzności Bożej - g. 18:00 (56 km)

Lubiąż - kościół pw. św. Walentego - g. 20:00 (40 km)

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2021-03-13 14:53

Wybrane dla Ciebie

Pustelnik z Góry Maryi

Św. Wilhelm z Vercelli

pl.wikipedia.org

Św. Wilhelm z Vercelli

Założył siedem eremów i dał początek sławnemu we Włoszech sanktuarium maryjnemu na Montevergine.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Gdańsk: Wymazywanie historii w Muzeum II Wojny Światowej. Zniknęli rtm. Pilecki, o. Kolbe i Ulmowie

2024-06-26 13:52

Karol Porwich/Niedziela

Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterowie. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?