Reklama

Niedziela Wrocławska

#28 - Wspomnienie Pielgrzyma

Zapraszamy na 28. część pielgrzymkowych wspomnień Bogumiły Cichockiej z gr. 14, Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Dziś prezentujemy fragment kroniki z 10 sierpnia 2005 roku (Wejście na Jasną Górę ).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

6:00 - Janusz (mąż) przyjechał po mnie do Helenki z mamą i Marysią.

6:30 - Pobudka

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

7:00 - Jesteśmy na polu namiotowym obok kościoła. Jest tam przepiękna kapliczka Matki Bożej. Chcieliśmy ją upamiętnić na zdjęciu. Po zrobieniu zdjęć, Janusz odwiózł mamę i Marysię na Jasną Górę, a ja idę do swoich współbraci i sióstr pielgrzymkowych, aby wyruszyć na ostatni etap pieszej pielgrzymki na Jasną Górę do ukochanej Matki Bożej naszej.

7:30 - Wyjście, śpiew, modlitwa poranna, Godzinki. W pielgrzymce są różne sytuacje. W nocy została wzięta do szpitala jedna z sióstr. Trudno, to jest pielgrzymka i nie każdy ma wystarczająco zdrowia i sił. Pielgrzymka to niesienie krzyża. Każdy ma swój krzyż. Modlitwa o jej zdrowie, aby mogła jak najszybciej wrócić do domu. Śpiew popularnych starych pieśni maryjnych, śpiew, zabawa. Zbliżamy się do Jasnej Góry.

Prezentacja:

Przewodnikiem grupy 14 - naszej, jest ksiądz Mariusz Dębski. Oprócz niego księża: Sławek, Marcin, brat zakonny Ryszard Kasprzak. W naszej grupie najstarsza jest siostra Ludwika - 69 lat. Najmłodszy brat Tomasz - 4 lata. Po Pielgrzymce Wrocławskiej wchodziła Pielgrzymka Świdnicka z przewodnikiem ks. Romualdem Brudnowskim. Na uroczystej Mszy św. był abp Marian Gołębiewski

11:20 - Msza św. Przewodniczy jej metropolita wrocławski ks. abp Marian Gołębiewski. Księża i pielgrzymi 25. PPW i 2. Świdnickiej Pielgrzymi przyzwyczailiśmy się jak przy sercu Maryi bije nasze serce. Gdy czujemy to bicie to radujemy się, gdy tego nie czujemy, to trzeba się tym przejąć - tam mówił Jan Paweł II.

Jasna Góra to wieczernik narodu. Jesteśmy w wieczerniku, by powiedzieć - Zostań z nami Panie. Jesteśmy zaproszeni, aby na ołtarzu z chlebem i winem złożyć nasze ofiary i intencje. Wielka jest moc Eucharystii. Na Jasnej Górze uczymy się przeżywać z Matką Święta Eucharystię.

Reklama

Życzenia, aby każdy z nas słyszał głos Matki - “Nigdym ja ciebie ludu nie opuściła.”

Powitanie Paulinów Jasnogórskich. Teraz biskup bierze wszystkie intencje, aby modlić się za kościoły wrocławskie i inne. Za jego pośrednictwem prosimy Jezusa Chrystusa, aby zsyłał nam łaski. To wszystko przedkładamy Matce Bożej.

Homilia - głosi abp Gołębiewski

Drodzy przewodnicy, księża i pielgrzymi.

Za 25 lat pielgrzymowania, za to, że tu jesteście, za modlitwę, za to, że z wytrwaliście, że odrodziły się nasze serca.

Tutaj każdy był wolny nawet podczas napadu Szwedów, wojen, totalitaryzmu.

Maryja wybiera się do Elżbiety z pośpiechem. Niedawno dowiedziała się, że będzie matką. Maryja chciała spowodować spotkanie Jezusa ze świętym Janem Elżbiety.

To opisane jest w Łukaszowej Ewangelii. Wiara w spełnienie słowa Bożego. potwierdzona jest w Zwiastowaniu. Maryja pozostanie dla wierzących wzorem do naśladowania. Pan Bóg mówi do nas przez kapłanów przez Kościół. Święci i błogosławieni umieli odczytywać wolę Bożą. Bóg może używać każdego z nas jako narzędzie do głoszenia chwały Boga. Chrystus przyszedł, aby służyć. Ojciec Święty wzywał do służenia chorym i starym. Wychodzić z pomocą do ludzi potrzebujących. Elżbieta została brzemienną jako stara kobieta. Maryja młodziutka od razu poszła służyć starszej potrzebującej. Modlitwa może być różna - prywatna, liturgiczna, zbiorowa, pojedyncza.

Eucharystia - dziękczynienie - modlitwa - pokorne przeproszenie Boga za zło, które uczyniliśmy. Wznosimy modły ku Bogu.

Ewangelia opisuje spotkanie dwóch matek. Inne spotkanie to w konfesjonale, na Mszy św. Wszystkie spotkania prowadzą do wielbienia Chrystusa. Umiejmy nieść Boga wszystkim, szczególnie tym, którzy nie znają drogi do kościoła. Czyńmy dobrze, abyśmy mieli łaskę u Boga. Maryja króluje na Jasnej Górze. Tutaj nasz naród zawsze wolnym. W 1956 roku kardynał Stefan Wyszyński był w więzieniu. w 1966 roku Wyszyński przemawia do nas, że wszyscy będziemy wolni, bo do wolności wzywa nas Chrystus. Amen. Co Ewa straciła przez niewiarę, Maryja odzyskała przez wiarę.

Reklama

W czasie Komunii św. śpiew - “Przychodźcie na ucztę do Syna Bożego. Przyjmijcie ten chleb, co Pan daje nam.”

Podziękowania dla pielgrzymów 25. PPW. i 2 ŚPW, ks. Stanisława “Orzecha” Orzechowskiego i ks. Romualda Brudnowskiego, wszystkim przewodnikom, siostrom zakonnym, pielgrzymom, że szli modląc się w różnych intencjach, zanosząc wszystko Jasnogórskiej Pani.

Dziękujemy ks. arcybiskupowi za przybycie na nasze wejście.

Co zostało z pielgrzymki? Najważniejszą łaską, że razem przeżyliśmy Chrystusa. Na zakończenie Orzech powiedział, abyśmy poszli kupić sobie loda w nagrodę.

Tak też uczyniliśmy.

Podziękowania ks. Brudnowskiego.

Błogosławieństwo.

Do zobaczenia za rok.

14:30 - Wyjeżdżamy do domu. Orzech życzył szczęśliwej podróży i taka była. Szczęśliwie przyjechaliśmy do domu.

Podziel się:

Oceń:

2021-02-28 12:00

Wybrane dla Ciebie

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

2024-06-21 11:47

diecezja.kielce.pl

W dniu 20 czerwca 2024 r. w Kurii Diecezjalnej w Kielcach miały miejsce zmiany personalne. Decyzją Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego siedem parafii diecezji kieleckiej otrzymało nowych proboszczów.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Gdańsk: Wymazywanie historii w Muzeum II Wojny Światowej. Zniknęli rtm. Pilecki, o. Kolbe i Ulmowie

2024-06-26 13:52

Karol Porwich/Niedziela

Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterowie. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?